W SKRÓCIE

 • Siniaki łatwiej i częściej powstają wraz z wiekiem; wysiłek podczas ćwiczeń, niektóre leki i choroby również mogą zwiększać podatność na powstawanie siniaków.
 • Niedobór bioflawonoidów i witaminy C może przyczyniać się do łatwego powstawania siniaków.
 • Jeśli często doświadczasz powstawania siniaków, jedz więcej warzyw i owoców lub rozważ suplementację bioflawonoidów, w tym rutyny.
 • Optymalna dieta to klucz do zdrowej skóry; dkwasy tłuszczowe omega-3, astaksantyna i pokarmy bogate w polifenole są niezbędne dla zdrowia skóry.

Według dr. Mercoli

Każdy rodzaj urazu, taki jak upadek, może spowodować pęknięcie naczyń włosowatych lub małych naczyń krwionośnych w pobliżu powierzchni skóry i wyciek czerwonych krwinek. Odpowiada to za czerwonawo-purpurowy lub czarno-niebieski wygląd siniaków na skórze. Technicznie określane terminem stłuczenia, siniaki mogą wynikać z praktycznie jakiegokolwiek uszkodzenia naczyń krwionośnych w skórze.

Gdy organizm zaczyna goić stłuczenie i metabolizować komórki krwi, siniak zazwyczaj blaknie i zmienia kolor na zielony, żółty lub brązowy kolor, zanim całkowicie zniknie. Jest praktycznie nieuniknione, że raz na jakiś czas doświadczysz powstawania siniaków, ale jeśli nalezysz do osób, u których siniaki powstają łatwo i często oraz nie możesz zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, może istnieć ukryta przyczyna takiego stanu. Być może po prostu uderzyłeś się w ramię lub nogę i o tym zapomniałeś, ale przyczyną może być też coś zupełnie innego.

9 powodów łatwego powstawania siniaków

Istnieje wiele powodów, dla których możesz mieć skłonność do siniaków. Starość, genetyka, bladość skóry, zwiększone obciążenie podczas ćwiczeń i uszkodzenia słoneczne należą do najczęstszych. Choroby takie jak cukrzyca, dermatoza lub choroby krwi, takie jak białaczka, również mogą powodować skłonność do łatwego powstawania siniaków.

1. Wiek wraz z wiekiem skóra traci część ochronnej warstwy tłuszczowej, która zapewnia amortyzację przed uderzeniami i upadkami. Ponadto skóra staje się również cieńsza, ponieważ spada produkcja kolagenu. Oznacza to, że na ogół potrzeba znacznie mniej siły, aby spowodować siniaka niż w młodszym wieku.

2. Dermatoza — to stan naczyniowy, który występuje częściej u osób starszych i powoduje tysiące drobnych siniaków, często na goleniach. Siniaki są wynikiem wycieku krwi z małych naczyń włosowatych.

3. Choroby krwi zaburzenia pracy układu krwionośnego, takie jak hemofilia i białaczka, mogą powodować powstawanie siniaków, często z powodu nieprawidłowego krzepnięcia krwi. Jeśli doświadczasz częstego i łatwego powstawania siniaków, dobrze jest udać się do lekarza, aby wykluczyć choroby krwi.

4. Cukrzyca u osób z cukrzycą mogą wystąpić ciemne przebarwienia skóry, głównie w miejscach styku skóry. Te przebarwienia mogą być mylone z siniakami, ale w rzeczywistości wynikają z oporności na insulinę.

5. Nadmierne obciążenie podczas ćwiczeń nadmierne obciążenie mięśni, na przykład podczas podnoszenia ciężarów, może spowodować pęknięcie naczyń krwionośnych i siniaki. Mikroskopijne rozdarcia włókien mięśniowych spowodowane ćwiczeniami mogą również powodować siniaki. Ponadto, jeśli uprawiasz sport lub intensywnie ćwiczysz, możesz być narażony na uderzenia i drobne urazy, które powodują powstawanie siniaków.

6. Niektóre leki leki takie jak aspiryna, leki przeciwzakrzepowe i leki przeciwpłytkowe zmniejszają zdolność krzepnięcia krwi i zwiększają prawdopodobieństwo powstawania siniaków. Leki, w tym aspiryna, prednizon, prednizolon, doustne środki antykoncepcyjne i inne mogą również osłabiać naczynia krwionośne, co zwiększa prawdopodobieństwo siniaków.

7. Historia rodzinna jeśli masz bliskich członków rodziny, którzy mają tendencję do łatwego powstawania siniaków, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jest to cecha dziedziczna.

8. Blada skóra blada skóra nie zwiększa podatności na powstawanie siniaków, ale sprawia, że wszelkie siniaki są bardziej widoczne niż u osoby o ciemniejszej skórze.

9. Poparzenia słoneczne chociaż organizm potrzebuje regularnej ekspozycji na słońce, aby wytworzyć witaminę D i uzyskać wiele dodatkowych korzyści, nadmierna ekspozycja na słońce – taka, która prowadzi do oparzeń – może spowodować utratę elastyczności i sprężystości skóry. To z kolei sprawia, że siniaki powstają łatwiej i są bardziej widoczne.

Dieta może być najważniejszym czynnikiem powodującym powstawanie siniaków

Głównym powodem, dla którego większość ludzi ma siniaki, jest to, że ich naczynia włosowate są zbyt kruche i zasadniczo łatwo ulegają rozerwaniu. Jednym z najlepszych sposobów na poprawę elastyczności naczyń włosowatych jest stałe źródło bioflawonoidów w diecie. Doskonałymi dietetycznymi źródłami bioflawonoidów są ciemne jagody, ciemnozielone warzywa liściaste, czosnek i cebula.

Zazwyczaj dobrze zbilansowana dieta z dużą ilością ekologicznych warzyw i niektórych owoców będzie wystarczająca, aby dostarczyć wszystkich mikroelementów potrzebnych do zapobiegania siniakom po wszystkich urazach, z wyjątkiem najcięższych. W przypadku łatwego powstawania siniaków, warto zadbać o to, aby dieta dostarczała niżej wymienionych składników odżywczych. Jeśli nie dieta nie dostarcza ich wystarczająco dużo, przydatny może być suplement.

 • Rutyna — to bioflawonoid, który wzmacnia naczynia krwionośne. Z tego powodu jest często stosowany w przypadku żylaków i hemoroidów, a także siniaków. Niedobór bioflawonoidów może ułatwiać pękanie naczyń krwionośnych, dlatego jeśli często doświadczasz powstawania siniaków, prawdopodobnie skorzystasz na przyjmowaniu rutyny.

W badaniu obejmującym pacjentów z postępującą plamicą barwnikową, zmiany skórne zostały całkowicie usunięte po czterech tygodniach leczenia rutyną (50 miligramów (mg) dwa razy dziennie) i suplementem witaminy C.

 • Hesperydyna — to bioflawonoid, występujący w skórkach cytrusów, znany ze wzmacniania naczyń włosowatych. W badaniu obejmującym kobiety w okresie menopauzy wykazano, że kobiety, które codziennie przyjmowały suplement hesperydyny i witaminy C, miały mniejszą liczbę siniaków.
 • Witamina C - stwierdzono, że u osób z niskim spożyciem witaminy C zwiększenie dawki witaminy C zmniejsza liczbę siniaków. Zaleca się przyjmowanie witaminy C wraz z bioflawonoidami, takimi jak rutyna lub hesperydyna, ponieważ mogą one poprawić skuteczność i wchłanianie witaminy C.

Według Uniwersytetu Michigan:

„Nawet niewielkie niedobory witaminy C i ewentualnie flawonoidów mogą prowadzić do zwiększonej podatności na siniaki. Osoby, u których często i łatwo pojawiają się siniaki, mogą skorzystać ze spożywania większej ilości warzyw i owoców – powszechnych źródeł witaminy C i flawonoidów… Można zmniejszyć skłonność do siniaków, przyjmując codziennie kombinację co najmniej 400 mg witaminy C i 400 mg flawonoidów, takich jak hesperydyna lub rutyna”.

11 naturalnych środków na przyspieszenie gojenia się siniaków

Kluczem do uniknięcia siniaków jest regularne spożywanie świeżych warzyw i owoców. Jeśli jednak już powstaną siniaki, natura jest pełna prostych, naturalnych rozwiązań, które mogą pomóc w ich szybszym gojeniu. Należą do nich:

Olejek z arniki — Kwiaty i korzenie arniki są używane od setek lat jako lek ziołowy. Arnika ma właściwości przeciwzapalne, a także stymuluje przepływ białych krwinek, które przetwarzają zatkaną krew, aby pomóc rozproszyć uwięziony płyn ze stawów, mięśni i posiniaczonych tkanek.

Olejek arnikowy jest zalecany tylko do stosowania miejscowego i w postaci rozcieńczonej, ponieważ czysty olejek z arniki jest bardzo silny i może powodować poważne skutki uboczne.

Liście kapusty – w przypadku siniaków na twarzy warto rozważyć nałożenie na nie dużych zewnętrznych liści białej kapusty. W tym celu należy przełamać grzbiety liści i zanurzyć je w bardzo gorącej wodzie. Następnie należy poczekać, aż trochę wystygną i nałożyć na zasinione miejsce.

Zimny okład - zastosowanie zimnego kompresu na posiniaczony obszar może pomóc zmniejszyć obrzęk i ból. Im szybciej zastosujesz kompres po urazie, tym lepiej.

Aloes - świeży żel pochodzący z rośliny Aloe Vera może przyspieszyć gojenie się ran i podrażnień skóry.

Nagietek — w celu przygotowania maści, zagotuj jedną uncję suszonych kwiatów lub liści nagietka (lub jedną czwartą łyżeczki świeżego soku z ziela) z jedną uncją smalcu. Gdy mieszanina ostygnie, nałóż ją na siniak. Ta maść jest również dobra na skręcenia, naciągnięte mięśnie, rany i czyraki.

Kozieradka — w celu przygotowania okładu, włóż pół uncji zmiażdżonych nasion kozieradki do małej płóciennej torebki i gotuj w wodzie przez kilka minut. Wyjmij torebkę i nałóż „wodę herbacianą” na posiniaczony obszar. Okład powinien być gorący, ale upewnij się, że nie poparzysz skóry.

Tymianek ogrodowy — umieść zielone części roślin w wodzie i gotuj przez trzy do czterech minut. Przykryj garnek i pozostaw na kolejne dwie do trzech minut. Odcedź miksturę i dodaj wywar do kąpieli.

Cebula – nałóż surową cebulę bezpośrednio na siniak.

Ziele dziurawca — dodaj 10 do 15 kropli olejku z dziurawca zwyczajnego do wody i nałóż mieszaninę na zasiniaczony obszar.

Ocet jabłkowy — zastosuj gorący lub zimny okład z octu jabłkowego bezpośrednio na siniaki.

Witamina K — Miejscowe zastosowanie witaminy K może pomóc zmniejszyć siniaki.

Zdrowa skóra pochodzi z wnętrza

Zdrowa dieta, która koncentruje się na pełnowartościowej, nieprzetworzonej żywności, to strategia nr 1, która pomaga organizmowi w naturalnym detoksie, dostarczając jednocześnie niezbędnych składników odżywczych, których potrzebuje skóra. Oprócz wyżej wymienionych wskazówek, które pomogą zapobiegać powstawaniu siniaków, niektóre produkty są szczególnie skuteczne w promowaniu zdrowej skóry, włącznie z:

 • Kwasami tłuszczowymi omega-3 pochodzenia zwierzęcego — jeśli Twoja skóra jest szorstka, sucha i pomarszczona, prawdopodobnie potrzebujesz więcej kwasów omega-3, ponieważ pomagają one regulować produkcję sebum w skórze, równoważą nawilżenie, zmniejszają stany zapalne i ogólnie minimalizują skutki uszkodzeń słonecznych i starzenia się.
 • Żywność bogata w polifenole, taka jak winogrona, ciemna czekolada, kakao, oliwki, zielona herbata i niektóre zioła.
 • Sfermentowane warzywa pomagają promować wzrost pożytecznych bakterii jelitowych oraz wspomagają równowagę immunologiczną i trawienie.
 • Astaksantyna — jest przeciwutleniaczem karotenoidowym pochodzącym z mikroalg Haematococcus. Algi wytwarzają astaksantynę jako mechanizm chroniący je przed ostrym promieniowaniem UV i innymi stresorami środowiskowymi.

Badania opublikowane w Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition w 2017 roku wykazały, że 16-tygodniowa suplementacja astaksantyny chroniła przed zmarszczkami i utratą nawilżenia skóry oraz poprawiała elastyczność skóry. Olej z kryla zapewnia zarówno astaksantynę, jak i kwasy omega-3.