W SKRÓCIE

  • Badanie przeprowadzone na Stanford w ramach programu „Date With Destiny” Tony'ego Robbinsa wykazało, że 100% uczestników z depresją kliniczną nie miało objawów klinicznych 30 dni po ukończeniu pięcioipółdniowego kursu.
  • Nowa książka Tony'ego Robbinsa pt. „Life Force” opisuje przełomy w medycynie precyzyjnej, które mogą zmienić jakość życia ludzi.
  • Przełomowe odkrycia obejmują terapie komórkami macierzystymi, nowatorskie suplementy NAD o doskonałej skuteczności, chirurgię mózgu w chorobie Parkinsona, implanty audio dla osób niesłyszących i wiele innych nowatorskich metod leczenia.
  • Badanie CCTA może przewidzieć atak serca nawet z pięcioletnim wyprzedzeniem; Release wykorzystuje ultradźwięki do skanowania ciała w poszukiwaniu tkanki łącznej, która jest zaciśnięta lub stwardniała wokół nerwów lub naczyń krwionośnych. Następnie do obszaru dotkniętego chorobą wstrzykiwany jest płyn, który natychmiast rozluźnia tkankę.
  • Fountain Life - firma zajmująca się opieką zdrowotną założona przez Robbinsa - współpracuje z lekarzami na całym świecie, aby zapewnić testy oraz leki regeneracyjne z jak największą wydajnością.

Według dr. Mercoli

Niedawno miałem okazję przeprowadzić wywiad z Tonym Robbinsem — prawdopodobnie najbardziej utytułowanym trenerem rozwoju osobistego we współczesnej historii — o tym, co robił w ciągu ostatnich kilku lat oraz o wydaniu jego nowej książki pt. „Life Force: How New Breakthroughs in Precision Medicine Can Transform the Quality of Your Life and Those You Love”.

W swojej karierze Robbins przeszkolił ponad 10 milionów ludzi w ramach wydarzeń grupowych i ponad 100 milionów w formie cyfrowej. Przed COVID odwiedzał średnio 125 miast w kilkunastu krajach każdego roku. Pandemia położyła kres wszystkim masowym zgromadzeniom, więc ostatecznie zaczął prowadzić webinary online.

„Jestem przyzwyczajony do kontaktu z ludźmi i energii” – powiedział Robbins. „Więc powiedziałem: ‘Zróbmy tak: zbudujemy studio z 50-metrowymi sufitami, 20-metrowymi diodami LED i najwyższą rozdzielczością 0,67...
Porozmawiam z przedstawicielami Zoom i zobaczę, czy możemy przejść z 1000 do 25 000” (obecnie 200 000), a następnie stworzyliśmy oprogramowanie, aby ludzie mogli się komunikować. Jest to jak klaskanie - przez potrząsanie telefonem. Jeśli robi to jedna osoba, nie słyszysz tego, ale gdy robi to 10 000 osób, jest to grzmiące. To jak bycie na prawdziwym wydarzeniu.
Normalnie przez większość lat odwiedzałbym ćwierć miliona ludzi, w kilka lat milion ludzi, a teraz wszystko się zmieniło; [Na webinary] zapisało się 800 000 osób, a potem często dołączają do nich dodatkowi ludzie, ponieważ mają łatwy dostęp w domu.
W ramach tego jednego programu mieliśmy ponad milion osób. Technologia pozwoliła nam dotykać ludzkiego życia wtedy, gdy najbardziej tego potrzebują. Jestem po prostu wdzięczny, że znaleźliśmy sposób na dostosowanie się do sytuacji”.

Wpływ Robbinsa

Zapytany, co skłania go do utrzymywania tak rygorystycznego harmonogramu, pomimo że odniósł ogromny sukces dzięki któremu właściwie nie musiałby już pracować, Robbins odpowiedział:

„Przez całe życie kierowałem się wpływem. Na szczęście nie muszę pracować, ale czuję odpowiedzialność, bo wiem, co jest dostępne. Dlatego byłem tak sfrustrowany na początku pandemii, bo jeśli kiedykolwiek ludzie potrzebowali pomocy, to właśnie podczas tej pandemii.
Badacze ze Stanford przejrzeli moją pracę i właśnie to badanie ukazało się w czasopiśmie psychiatrycznym. To zadziwiające. Przeważnie w metabadaniach nad depresją u ludzi, którzy są leczeni, około 40% badanych poprawia się, a 60% nie.
Zwrócili się do mnie, ponieważ zażywanie leków to jedyne sposoby, jakie znali. Było jedno badanie przeprowadzone na uniwersytecie Johnsa Hopkinsa dwa lata temu, w którym użyto halucynogenów, magicznych grzybów wraz z terapią i uzyskano czterokrotnie większy wynik niż w dotychczasowych badaniach, co oznacza, że cztery tygodnie później 53% uczestników badania nie miało żadnych objawów depresji.
Zaproszono ludzi do jednego z moich pięcio i pół dniowych programów „Date With Destiny”. Pierwszą wersję można zobaczyć na Netflix – „Tony Robbins: I'm Not Your Guru”. Trwa godzinę i 45 minut. 30 dni od zakończenia programu, żaden z uczestników nie miał jakichkolwiek objawów klinicznej depresji.
Teraz pracuję nad możliwością rozwoju programu. Nie wydarzyłoby się to wszystko, gdyby nie tylu ludzi, którzy wpadli w depresję z powodu COVID. Według Stanford: „Musimy znaleźć lepsze rozwiązania”. Jestem naprawdę wdzięczny tamtejszym naukowcom, ponieważ otwierają się wszelkiego rodzaju drzwi, aby pomóc ludziom w nowy sposób.
Kieruje mną chęć działania. Pragnę zobaczyć, jak zmienia się życie ludzi. Co jeszcze zamierzasz zrobić ze swoim życiem? Siedzieć i nic nie robić? Jestem dzieckiem. Mam 62 lata. Mam w sobie dużo życia”.

Pokonywanie urazów i bólu

Najnowsza książka Robbinsa pt. „Life Force”, bazuje na jego doświadczeniu z leczeniem urazów fizycznych. Wypadek, którego doznał był tak poważny, że groziło mu zakończenie pracy zawodowej. Zdiagnozowano u niego również zwężenie kręgosłupa. Czterech różnych lekarzy powiedziało mu, że jedyną opcją jest operacja, ale Robbins był ciekawy działania komórek macierzystych. Czy to może pomóc?

„Pracuję z najlepszymi sportowcami na świecie i pamiętam Cristiano Ronaldo, najlepszego piłkarza, który miał być trzy miesiące na zwolnieniu. Zdecydował się na terapię komórkami macierzystymi i wrócił do sportu po trzech tygodniach” – powiedział Robbins.

Jego lekarze odmówili, ale Robbins nawiązał znajomość z dr Bobem Hariri - neurologiem i specjalistą od komórek macierzystych. Dr Hariri wyjaśnił, że kluczem do komórek macierzystych jest użycie czterodniowych komórek macierzystych, ponieważ zawierają one „siłę życiową”. Płodowe (embrionalne) komórki macierzyste są komercyjnie zakazane w większości krajów i ich użycie nie wchodziło w rachubę z punktu widzenia etyki.

Jednak komórki macierzyste mogą również pochodzić z łożyska i pępowiny. Tak więc Robbins otrzymał dożylnie komórki macierzyste w klinice w Panamie, trzy dni z rzędu. „Obudziłem się trzeciego ranka bez bólu w ramieniu, rezonans magnetyczny jest doskonały i po raz pierwszy od 14 lat bez bólu kręgosłupa. To uczyniło mnie orędownikiem tej terapii” – powiedział.

Zjawisko komórek macierzystych

To doświadczenie zainspirowało Robbinsa do poszerzenia wiedzy na temat komórek macierzystych; jego książka jest wynikiem wywiadów z licznymi ekspertami w tej dziedzinie. Co ciekawe, papież Franciszek zaprosił Robbinsa do przemawiania na jego odbywającej się co dwa lata największej konferencji poświęconej medycynie regeneracyjnej. Spotkał tam zarówno ekspertów, jak i pacjentów.

„Poznałem dzieciaka, który miał umrzeć w wieku 5 lat. Dostał komórki macierzyste od swojej siostry, a teraz ma 11 lat i jest całkowicie zdrowy. Spotkałem największego golfistę wszechczasów, Jacka Nicklausa, który powiedział, że cierpi na przewlekły ból.
Zamierzali zoperować jego kręgosłup, co działa w około 50% przypadków, a nawet wtedy pozostają ograniczenia sprawności. Zamiast tego zdecydował się na terapię komórkami macierzystymi; teraz ma 82 lata, gra w golfa i tenisa... Spotkałem tego dzieciaka, który był w America's Got Talent. Był niewidomy, przeszedł terapię genową i teraz widzi. Chodzi mi o to, że rzeczy, które brzmią jak science fiction dzieją się teraz...
Napisałem książkę o finansach, w której przeprowadziłem wywiady z 50 najmądrzejszymi finansistami na świecie... Pomyślałem, co by było, gdybym zrobił to ze 100 lub 150 największymi naukowcami, laureatami Nagrody Nobla, największymi lekarzami medycyny regeneracyjnej? To był trzyletni projekt w środku COVID i był to projekt z pasją. Wszystko się udało”.

Istnieje wiele różnych typów komórek macierzystych - niektóre są bardziej skuteczne niż inne. Robbins jest pod szczególnym wrażeniem badań grupy Biosplice, która pracuje nad komórkami macierzystymi WNT.

Jednak moimi ulubionymi komórkami macierzystymi są Vsels (bardzo małe embrionalne komórki macierzyste), które są pobierane z własnej krwi obwodowej, a nie ze szpiku kostnego lub tłuszczu. Ponieważ są to własne komórki macierzyste, ryzyko wywołania długotrwałych komplikacji u pacjenta jest praktycznie zerowe. Są bardzo podobne do PRP (osocza bogatopłytkowego), tylko znacznie bardziej skuteczne.

Twoje DNA nie jest Twoim przeznaczeniem

Chociaż przez pewien czas uważano, że geny są ostatecznym wyznacznikiem zdrowia, teraz wiemy, że to po prostu nieprawda. Jak zauważył Robbins, „DNA nie jest przeznaczeniem”. Znacznie ważniejsze są czynniki epigenetyczne.

„Pomyśl o swoim DNA lub genomie jak o klawiaturze fortepianu. Epigenom, gdzie epi jest powyżej, to odtwarzacz, który włącza lub wyłącza klawisze - i to jest to, co tworzy muzykę twojego życia.
Większość ludzi nie rozumie, że na epigenom może mieć wpływ dieta, ćwiczenia – wszystkie rzeczy, których się uczysz i których ja uczę. Głłówne strategie związane ze stylem życia są proste i nic nie kosztują. Na ryzyko wpływa również narażenie na promieniowanie, substancje chemiczne i inne rzeczy tego rodzaju.
Wszystko to odgrywa pewną rolę, ale abyśmy mogli osiągnąć idealną funkcję epigenomu, istnieje siedem genów nadrzędnych zwanych sirtuinami. Odpowiadają przede wszystkim za cztery rzeczy. Po pierwsze, pomagają epigenomowi wyłączyć właściwe geny. Jeśli tego nie zrobią, organizm zaczyna się starzeć i wzrasta ryzyko rozwoju chorób.
Po drugie, redukują stany zapalne, które są podstawą większości chorob w organizmie. Trzecią rzeczą, jaką robią, jest wpływ na zdolność mitochondriów do wytwarzania ATP, które jest źródłem energii w organizmie. Czwartą rzeczą jest oczyszczanie naszego DNA, ponieważ gdy żyjemy dłużej, jesteśmy narażeni na większe ilości promieniowania, a większa ekspozycja zwiększa ryzyko uszkodzeń DNA.
Problem w tym, że wszystko to potrzebuje źródła paliwa do pracy... Niektórzy ludzie robią infuzje NAD, ale nie ma solidnych badań, które mogłyby stwierdzić, że te duże cząsteczki są w pełni wchłaniane. Można spróbować to stosować przez chwilę, ale nie wydaje się to skuteczne. Lepszym podejściem jest podanie prekursora NAD, którym jest NMN.”

Jak podnieść poziom NAD?

Według Robbinsa wykazano, że NMN jest skuteczny u myszy, a efekty wydają się być jeszcze lepsze u ludzi. Problem polega na tym, że NMN jest bardzo nietrwały; badania wykazały, że większość dostępnych na rynku produktów w ogóle nie zawiera NMN.

MIB 626 (NAD3) to produkt, który jest wciąż w fazie rozwoju; zawiera bardziej stabilną formę NAD wraz z koenzymami, które działają jak katalizatory, aby aktywować więcej NAD w organizmie. NAD3 jest obecnie w procesie przyśpieszonej rejestracji dzięki temu, że potrzebuje go wojsko USA.

„Wyobraź sobie, że możesz iść do lekarza i otrzymać receptę na coś, co i tak znajdowało się w twoim ciele, lub przynajmniej na koenzym – i nagle wszystkie te cztery procesy działają lepiej” - stwierdził Robbins.
„Im więcej energii mogą mieć komórki, tym lepiej będą działać układy narządów, naprawa DNA, włączanie i wyłączanie odpowiednich genów oraz zmniejszenie stanu zapalnego. Ekscytuje mnie to, dokąd zmierzają sprawy. Wszystkie metody opisane w mojej książce dotyczą teraźniejszości lub najbliższej przyszłości do 36 miesięcy, więc jesteśmy na to przygotowani”.

To powiedziawszy, można również naturalnie podnieść poziom NAD. Enzymem tworzącym NAD jest NAMPT. Można radykalnie zwiększyć poziom NAMPT poprzez ćwiczenia, ograniczone czasowo jedzenie (co naśladuje skutki ograniczenia kalorii) i saunę. NAMPT zasadniczo przekształca nikotynamid — produkt rozpadu NAD — w NMN, który z kolei przekształca się w NAD. Można również spożywać 50 mg (1/64 łyżeczki) proszku niacynamidu trzy razy dziennie, aby uzyskać jeszcze lepszą poprawę zdrowia.

Zacznij od podstaw

Jakie są najlepsze interwencje, z którymi Robbins zetknął się w próbach optymalizacji zdrowia?

„Myślę, że pierwszą rzeczą, którą warto zrobić, to zacząć tam, gdzie jesteś, by wytyczyć kurs, w którym chcesz iść. Jeśli mam mapę i nie wiem, gdzie jestem, to nic nie ma sensu. Należy więc wykonać niektóre z najbardziej podstawowych badań krwi, testy dotyczące metali ciężkich. Warto również zrobić badania określające poziom hormonów.
Jeśli poziomy hormonów są nieprawidłowe, organizm nie funkcjonuje prawidłowo... Obecnie terapia optymalizująca poziom hormonów jest dostępna zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Kiedy już wiesz, gdzie jesteś i wiesz, jakie masz problemy, wtedy możesz zacząć planować. Nie trzeba wykonywać skomplikowanych badań, wystarczą podstawowe badania, by wiedzieć, na czym stoisz.
Jakie są interwencje? Według mnie należy uwzględnić jakąś formę ćwiczeń, chociaż dla niektórych osób może to być niewykonalne. Dlatego sauna jest tak cenna, bo 20 minut w saunie może dać podobne rezultaty.. poprzez białka szoku cieplnego.
Następuje przemiana. Badania dotyczące wpływu korzystania z sauny na zdrowie wykazują 50% redukcję zawałów serca, 60% redukcję udarów mózgu, a ogólna redukcja zgonów we wczesnym wieku spadła o 70%.
Ludzie korzystający z sauny czują się lepiej i mogą wykonać kilka prostych ćwiczeń... Wierzę też w zimno, dlatego stosuję krioterapię... Myślę, że od tych rzeczy można zacząć. Inną ważną rzeczą jest zmniejszenie spożycia kalorii o 300 kalorii dziennie. Wystarczy zrezygnować z jednej przekąski. Badania pokazują, że dzięki temu w ciągu dwóch lat osoba z nadwagą możne stracić od 17 do 20 funtów (7-9 kg)...
Suplementacja, oczywiście, odpowiednimi suplementami, ma dla mnie kluczowe znaczenie. Zastanów się, gdzie jesteś, zdecyduj, dokąd chcesz się udać. Gdy już wiesz, gdzie jesteś, zajmij się tym, co tam jest. Może to być cukrzyca, może to być utrata wagi; cokolwiek to jest, zajmij się tym.
Zaopatrz się w podstawowe składniki odżywcze i stosuj dietę dopasowaną do Twojego metabolizmu. Stosuj przerywany post, dzięki któremu organizm będzie mógł trochę odpocząć. Dla mnie to są podstawy”.