W SKRÓCIE

· Rosół (bulion kostny) zawiera cenne minerały w formie, którą organizm może łatwo przyswoić i wykorzystać, w tym wapń, magnez, fosfor, krzem, chondroitynę siarkową, glukozaminę i różne minerały śladowe.

· Żelatyna znajdująca się w bulionie kostnym jest hydrofilowym koloidem. Przyciąga i zatrzymuje płyny, w tym soki trawienne, wspierając tym samym prawidłowe trawienie.

· Bulion kostny hamuje również infekcje wywołane na przykład wirusami przeziębienia i grypy oraz zwalcza stany zapalne dzięki przeciwzapalnym aminokwasom, takim jak arginina.

Przygotowanie własnego bulionu kostnego jest bardzo opłacalne, ponieważ można wykorzystać resztki kości tuszy, które w przeciwnym razie zostałyby wyrzucone. Samodzielne ugotowanie rosołu jest dość łatwe.

Według dr. Mercoli

Zgodnie ze starym południowoamerykańskim przysłowiem „dobry rosół wskrzesi zmarłych”. Chociaż jest to niewątpliwie przesada, mówi o wartości, jaką przywiązuje się do tego zdrowego jedzenia, sięgając wstecz do annałów czasu.

Opisany artykuł dr Amy Myers wymienia 10 korzyści zdrowotnych bulionu kostnego. Sally Fallon z Westonem A. Price Foundation już wcześniej publikowała informacje o tym leczniczym jedzeniu.

Przede wszystkim domowe bulion kostny doskonale przyspiesza gojenie i powrót do zdrowia po chorobie. Niewątpliwie słyszałeś stare powiedzenie, że Rosół pomoże wyleczyć przeziębienie, a takie stwierdzenie ma naukowe poparcie.

Na początek kurczak zawiera naturalny aminokwas zwany cysteiną, który może rozrzedzić śluz w płucach i sprawić, że będzie mniej lepki, dzięki czemu można go łatwiej wydalić. Przetworzone zupy w puszkach nie będą działać tak dobrze, jak domowa wersja z wolno gotowanego bulionu kostnego.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, naprawdę musisz sam przygotować świeżą porcję (lub poprosić o to przyjaciela lub członka rodziny). Jeśli walczysz z przeziębieniem, dodaj zupę ostrą i pikantną dużą ilością pieprzu. Przyprawy wywołają a nagłe uwolnienie wodnistych płynów w jamie ustnej, gardle i płucach, co pomoże rozrzedzić śluz oddechowy i ułatwić jego wydalenie.

Ale korzyści płynące z bulionu na tym się nie kończą. Jak wyjaśniła Sally Fallon:

„Zapas zawiera minerały w formie, którą organizm może łatwo przyswoić – nie tylko wapń, ale także magnez, fosfor, krzem, siarkę i minerały śladowe. Zawiera zepsuty materiał z chrząstki i ścięgien – takie jak siarczany chondroityny i glukozamina, które są teraz sprzedawane jako drogie suplementy na zapalenie stawów i ból stawów”.

Uzdrawiający wpływ rosołu na jelita

W późniejszych latach naukowcy medyczni odkryli, że twoje zdrowie w dużej mierze zależy od stanu przewodu pokarmowego. Wiele z naszych współczesnych chorób wydaje się być zakorzenionych w niezrównoważonej mieszance drobnoustrojów w twoim układzie pokarmowym, dzięki nieodpowiedniej i niezbilansowanej diecie, która jest zbyt bogata w cukry, a zbyt uboga w zdrowe tłuszcze i pożyteczne bakterie.

Bulion z kości jest doskonały do „leczenia i uszczelniania” jelit, do użycia Dr Natasha Campbell-McBride termin. Protokół żywieniowy GAPS dr Campbell, opisany w jej książce, Zespół jelita i psychologii (GAPS), skupia się wokół koncepcji „leczenia i uszczelniania” jelit poprzez dietę.

Bulion lub „wywar” odgrywa ważną rolę, ponieważ jest lekkostrawny, pomaga leczyć wyściółkę jelit i zawiera cenne składniki odżywcze. Nieprawidłowości w układzie odpornościowym są częstym skutkiem GAPS, a takie nieprawidłowości immunologiczne mogą następnie pozwolić na rozwój praktycznie każdej choroby zwyrodnieniowej...

Lecznicze korzyści bulionu z kości

Jak stwierdzono w opisywanym artykule, istnieje wiele powodów, dla których warto włączyć do swojej diety staromodny bulion z kości. Rosół przynosi liczne korzyści zdrowotne, w tym:

Pomaga leczyć i uszczelniać jelita oraz promuje prawidłowe trawienie: żelatyna znajdująca się w bulionie kostnym jest hydrofilowym koloidem. Przyciąga i zatrzymuje płyny, w tym soki trawienne, wspierając tym samym prawidłowe trawienie

Hamuje infekcje spowodowane przez wirusy przeziębienia i grypy itp.: badanie opublikowane ponad dekadę temu wykazało, że rosół rzeczywiście ma właściwości lecznicze, znacznie łagodząc infekcje.

 Zmniejsza bóle stawów i stany zapalne dzięki zawartości siarczanów chondroityny, glukozaminy oraz innych związków wyekstrahowanych z ugotowanej chrząstki.

 Zwalcza stany zapalne : Aminokwasy, takie jak glicyna, prolina i arginina, mają działanie przeciwzapalne. Stwierdzono na przykład, że arginina jest szczególnie korzystna w leczeniu sepsy (zapalenie całego ciała).

Glicyna działa również uspokajająco, co może poprawić sen.

 Promuje mocne, zdrowe kości : jak wspomniano powyżej, bulion kostny zawiera duże ilości wapnia, magnezu i innych składników odżywczych, które odgrywają ważną rolę w prawidłowym tworzeniu kości.

Wspomaga zdrowy wzrost włosów i paznokci, dzięki zawartości żelatyny w bulionie.

Przygotowanie własnego bulionu kostnego jest niezwykle opłacalne, ponieważ do tego celu można wykorzystać resztki kości tuszy, które w przeciwnym razie zostałyby wyrzucone. Chociaż myśl o zrobieniu własnego rosołu na początku może wydawać się onieśmielająca, w rzeczywistości jest to całkiem proste. To danie pomaga również zaoszczędzić pieniądze poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na suplementy diety. Jak wspomniano powyżej, bulion kostny dostarcza wielu ważnych składników odżywczych – takich jak wapń, magnez, chondroityna, glukozamina i arginina – na które w przeciwnym razie można wydawać sporo pieniędzy.

Łatwy przepis na rosół z kury

Oba artykuły zawierają przykładowy przepis na domowy bulion z kury. Poniższy przepis został dostarczony przez Sally Fallon, która udostępniła go dla Weston A. Price Foundation. Jej artykuł zawiera również przepis na bulion wołowo-rybny.  (Można również użyć indyka, kaczki lub jagnięciny, postępując zgodnie z tymi samymi podstawowymi wskazówkami).

Być może najważniejszym zastrzeżeniem przy robieniu bulionu, niezależnie od tego, czy używasz mięsa z kury czy wołowiny, jest upewnienie się, że użyte produkty są ekologiczne. Jak zauważyła Sally Fallon, rosół z kur pochodzących z hodowli konwencjonalnych (CAFO) słabo żeluje, a żelatyna jest od dawna ceniona za swoje właściwości terapeutyczne. Jak wyjaśniła Fallon:

„Żelatyna była powszechnie uznawana za najbardziej pożywny rodzaj produktów spożywczych, szczególnie przez Francuzów, którzy szukali sposobów na wyżywienie swoich armii i ogromnej liczby bezdomnych w Paryżu i innych miastach. Chociaż żelatyna nie jest kompletnym białkiem, zawiera w dużych ilościach tylko argininę i glicynę (aminokwasy), zwiększa uczucie sytości”.

Poza tym zwierzęta CAFO są karmione nienaturalną dietą, która nie jest korzystna dla ich składu jelitowego. Ponadto zwierzętom z tych hodowli podaje się różne leki weterynaryjne i stymulatory wzrostu. Nie chcemy, aby w bulionie znajdowały się jakiekolwiek z tych potencjalnie szkodliwych dodatków, więc warto upewnić się, że wszystkie produkty są ekologiczne..

Składniki na domowy rosół z kury

· 1 cała kura z wolnego wybiegu lub 2 do 3 funtów porcji rosołowej (mięso z kością, takie jak szyje, grzbiety, mostki i skrzydełka)

· Żołądki z jednego kurczaka (opcjonalnie)

· 2-4 kurze łapki (opcjonalnie)

· 4 litry zimnej przefiltrowanej wody

· 2 łyżki octu winnego

· 1 duża cebula, grubo posiekana

· 2 marchewki, obrane i grubo posiekane

· 3 łodygi selera, grubo posiekane

· 1 pęczek pietruszki

Zwróć uwagę na dodanie octu winnego. Tłuszcze nie tylko idealnie łączą się z kwasami, takimi jak ocet, ale ocet pomaga również wypłukać wszystkie cenne minerały z kości do wywaru, który ostatecznie będzie spożywany. Celem jest wydobycie jak największej ilości minerałów z kości do bulionu. Ocet jabłkowy to dobry wybór, ponieważ jest niefiltrowany i niepasteryzowany.

Wskazówki dotyczące gotowania

Istnieje wiele różnych sposobów na zrobienie bulionu z kości. W Internecie można znaleźć różne odmiany rosołu. Tutaj przedstawię kilka podstawowych wskazówek. Jeśli zaczynasz od gotowania rosołu z użyciem mięsa z całej kury, oczywiście uzyskasz również dużo gotowanego mięsa, które możesz później wykorzystać do innych potraw odpowiednio przyprawiając. Używam go również do sałatek.

1.   Napełnij duży garnek czystą, przefiltrowaną wodą. (Garnek typu crockpot jest zalecany ze względów bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli musisz wyjść z domu podczas gotowania).

2.   Do wody dodaj ocet i wszystkie warzywa z wyjątkiem pietruszki.

3.   Włóż do garnka całą kurę lub porcję rosołową.

4.   Doprowadzić do wrzenia i usuń pianę, która gromadzi się na powierzchni.

5.   Zmniejsz siłę grzania i gotuj na wolnym ogniu.

6.   W przypadku gotowania całej kury mięso powinno zacząć oddzielać się od kości po około 2 godzinach. Wyjmij kurę z garnka i oddziel mięso od kości. Włóż kości z powrotem do garnka i kontynuuj gotowanie przez kolejne 12-24 godziny, a następnie wykonaj kroki 8 i 9.

7.   Jeśli gotujesz tylko kości, po prostu gotuj je na wolnym ogniu przez około 24 godziny.

8.   Fallon sugeruje dodanie świeżej natki pietruszki około 10 minut przed zakończeniem gotowania wywaru, ponieważ doda to do bulionu korzystne dla zdrowia minerały.

9.   Usuń pozostałe kości z bulionu łyżką cedzakową i przecedź resztę przez sitko, aby usunąć wszelkie fragmenty kości.

Bulion kostny — leczniczy „pokarm dla duszy”

Gotowanie kości na wolnym ogniu przez cały dzień stworzy jedną z najbardziej odżywczych i leczniczych potraw. Możesz użyć tego bulionu do przygotowania zup, gulaszu lub pić bezpośrednio. Bulion można również zamrozić do wykorzystania w przyszłości. Pamiętaj, że najlepszą częścią jest „warstwa”, która tworzy się na górze. Zawiera cenne składniki odżywcze, takie jak siarka oraz zdrowe tłuszcze, więc nie usuwaj jej z bulionu.

Bulion kostny był kiedyś podstawą diety, podobnie jak żywność fermentowana, a eliminacja tych produktów z naszej nowoczesnej diety jest w dużej mierze winna naszemu coraz gorszemu zdrowiu i potrzebie stosowania suplementów diety.

Zarówno bulion, jak i produkty fermentowane, takie jak kiszone warzywa, są proste i niedrogie. Oba rodzaje żywności pozwalają na wykorzystanie szerokiej gamy resztek. Kiedy zsumujesz wszystkie korzyści, trudno wyobrazić sobie żywność, która przyniesie Ci więcej korzyści.