W SKRÓCIE

 • Nadchodzą poważne niedobory żywności na całym świecie. Wydaje się to być nieuniknione. Jakie mamy możliwości domowych upraw?
 • Uprawa własnej żywności to coś, do czego zachęcam praktycznie każdego, nawet w przypadku ograniczonej przestrzeni.
 • Jednym z produktów spożywczych, który nie wymaga dużo miejsca, a jednocześnie zapewnia potężne wartości odżywcze, są kiełki.
 • Kiełki oferują wyjątkowe korzyści ze względu na fakt, że są w początkowej i wczesnej fazie wzrostu.
 • W porównaniu z dojrzałymi roślinami, kiełki zawierają bardziej skoncentrowane ilości składników odżywczych, przeciwutleniaczy i innych prozdrowotnych fitozwiązków oraz mniej substancji antyodżywczych.
 • W ciągu około tygodnia możesz mieć świeżą, pożywną żywność, którą można zbierać codziennie.

Według dr. Mercoli

Ze względu na klika technokratycznych elit walczących o kontrolę nad światowymi zasobami, globalne systemy produkcji żywności i energii są zagrożone. To wszystko jest częścią Wielkiego Resetu - planu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) - mającego na celu przejęcie kontroli nad bogactwem i zasobami.

Coraz wyraźniej widać, że nadchodzą poważne niedobory żywności na całym świecie. Wydają się być nieuniknione. Co więcej, jakakolwiek dostępna żywność będzie drożała. Dlatego teraz jest czas na to, aby nauczyć się nowych sposobów samowystarczalności. Określam je jako „nowe” metody, ale wiele z nich wcale nie jest nowych i można je bardziej trafnie określić jako „staromodne”.

Jedną z takich metod jest coś, do czego zachęcam praktycznie każdego - uprawa własnej żywności. Nawet jeśli masz ograniczoną przestrzeń, możesz wyhodować dość duże ilości pożywnego jedzenia, aby wyżywić siebie i swoją rodzinę. Jednym z pokarmów, który nie wymaga dużo miejsca, a jednocześnie zapewnia potężne wartości odżywcze, są kiełki.

Powody, dla których warto jeść kiełki

Ostatnio przeanalizowałem niektóre składniki diety mięsożerców - podkreślił dr Paul Saladino. Pogląd, że wszystkie pokarmy roślinne są korzystne, może wymagać ponownego przeanalizowania i zrewidowania. Na przykład lektyny roślinne mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie, ponieważ wiążą się z określonymi receptorami na komórkach błony śluzowej jelit i zakłócają wchłanianie składników odżywczych przez ścianę jelita.

Jednak kiełki oferują wyjątkowe korzyści ze względu na fakt, że są w początkowej, wczesnej fazie wzrostu. W tym czasie rośliny zawierają bardziej skoncentrowane ilości składników odżywczych, co czyni je znacznie bardziej bogatymi w składniki odżywcze niż dojrzałe rośliny. Kiełki dostarczają większe ilości witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i prozdrowotnych fitozwiązków.

W rezultacie wystarczające jest spożycie znacznie mniejszych ilości kiełków w porównaniu z dojrzałą rośliną. Kolejną korzyścią jest to, że kiełki mogą również zawierać do 100 razy więcej enzymów niż ich w pełni rozwinięte odpowiedniki, co pozwala organizmowi na ekstrakcję większych ilości witamin, minerałów i innych składników odżywczych z innych pokarmów oraz pomaga chronić przed chemicznymi czynnikami rakotwórczymi.

Według artykułu opublikowanego w Proceedings of the National Academy of Sciences: „Niewielkie ilości kiełków mogą chronić przed nowotworami tak samo skutecznie, jak znacznie większe ilości dojrzałych warzyw tej samej odmiany”. Kiełkowanie nasion, orzechów, fasoli i zbóż zapewnia następujące korzyści:

 • Wyższa zawartość fitozwiązków — w wielu nasionach proces kiełkowania zwiększa stężenie korzystnych związków. Na przykład, w fasoli mung kiełkowanie znacznie zwiększyło zawartość fitozwiązków, witaminy C i aktywność przeciwutleniającą. W niektórych przypadkach poziom niektórych związków, takich jak np. izotiocyjaniany, może wzrosnąć nawet 570-krotnie.
 • Wyższa zawartość enzymów — szacuje się, że kiełki zawierają 100 razy więcej enzymów niż świeże owoce i warzywa. Enzymy te pozwalają organizmowi na ekstrakcję wyższych poziomów witamin, minerałów i innych składników odżywczych z innych pokarmów, które są spożywane w połączeniu z kiełkami.
 • Zwiększona zawartość niezbędnych kwasów tłuszczowych i błonnika — zawartość niezbędnych kwasów tłuszczowych i błonnika również dramatycznie wzrasta podczas procesu kiełkowania. Większość ludzi nie otrzymuje wystarczającej ilości błonnika lub zdrowych tłuszczów ze swojej diety, dlatego kiełki mogą być doskonałym źródłem tych koszystnych dla zdrowia substancji odżywczych.
 • Zwiększona biodostępność minerałów i białka — kiedy nasiona zaczynają kiełkować, minerały, takie jak wapń i magnez, wiążą się z białkami zawartymi w nasionach, co sprawia, że zarówno minerały, jak i białko są łatwiej dostępne i użyteczne w organizmie.

Kiełkowanie pomaga rozkładać składniki antyodżywcze

Kolejna ważna korzyść — kiełkowanie sprawia, że orzechy, zboża i nasiona są bardziej strawne, ponieważ rozkładowi ulegają składniki antyodżywcze, inhibitory enzymów i lektyny, które mogą utrudniać trawienie dojrzałego pokarmu. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Plants naukowcy z tajwańskiego World Vegetable Center wyjaśnili:

„Wraz z rosnącym zainteresowaniem społeczeństwa zdrowym odżywianiem i stylem życia, np. ruchem Slow Food oraz promocją nowości i superżywności, w ostatnich dziesięcioleciach rośnie zainteresowanie świeżą, gotową do spożycia żywnością funkcjonalną i nutraceutyczną. W tym kontekście kiełkujące warzywa, tj. kiełki, stają się coraz bardziej popularne na całym świecie jako świeża, gotowa do spożycia żywność funkcjonalna i nutraceutyczna.
Ze względu na wysoką zawartość fitozwiązków, kiełki mają ogromny potencjał do urozmaicenia i wzbogacenia ludzkiej diety oraz uzupełnienia niedoborów składników odżywczych… Starożytni Egipcjanie praktykowali kiełkowanie nasion już około 3000 lat p.n.e.
Podczas procesu kiełkowania zmniejsza się ilość związków antyodżywczych (inhibitory trypsyny, kwas fitynowy, pentozan, garbniki i cyjanki), natomiast wzrasta smakowitość i biodostępność składników odżywczych, a także zawartość prozdrowotnych fitozwiązków (glukozynolany i naturalne przeciwutleniacze)."

Do wielu korzystnych związków występujących w kiełkach roślin jadalnych, takich jak lucerna, słonecznik i brokuły, należą:

 • Pierwiastki śladowe, takie jak miedź, mangan i selen, które pomagają kontrolować stres oksydacyjny;
 • Mangan - składnik dysmutazy ponadtlenkowej (Mn-SOD), która ogranicza wpływ wolnych rodników na mitochondria;
 • Witaminy z grupy B oraz witaminy C i E;
 • Związki fenolowe, w tym kwas galusowy i kawowy oraz flawonoidy, w tym apigenina i kemferol, które mają właściwości przeciwcukrzycowe, zapobiegające otyłości i przeciwutleniające;
 • Saponiny, które wykazują wysoką aktywność biologiczną wobec drożdży i szczepów bakteryjnych.

Szczególnie czerwona kapusta i kiełki brokułów są bogatym źródłem glukozynolanów, które mają działanie przeciwnowotworowe. W porównaniu z kalafiorem, 3-dniowe kiełki brokułów zawierają od 10 do 100 razy wyższy poziom glukorafaniny.

Silne fitozwiązki zawarte w kiełkach wywierają szereg korzystnych skutków na zdrowie człowieka, dzięki następującym właściwościom:

Przeciwutleniające

Przeciwcukrzycowe

Cytotoksyczne

Hipocholesterolemiczne

Zapobiegające otyłości

Przeciwwirusowe

Przeciwmiażdżycowe

Przeciwnowotworowe

Przeciwzapalne

Przeciwbakteryjne

Przeciwstresowe

Moje dwie ulubione odmiany kiełków to kiełki grochu i słonecznika. Dostarczają najwyższej jakości białka roślinnego i stanowią doskonałe uzupełnienie sfermentowanych warzyw. Krótko mówiąc, kiełki zapewniają podstawowe składniki odżywcze bardzo niedrogo i są idealnym pokarmem do uprawy w domu, nawet jeśli masz ograniczone miejsce.

Sianie i zbieranie kiełków w domu

Uprawiałem kiełki w słoikach ponad 30 lat temu, ale ich uprawa w glebie jest o wiele łatwiejsza i daje bardziej pożywne i obfite pożywienie. Jest też mniej czasochłonna i zajmuje mniej miejsca. Zapoczątkowałem tę praktykę prawie 10 lat temu.

Jednak, jak widać na poniższych zdjęciach, minęło już ponad pięć lat, odkąd zrezygnowałam z uprawy kiełków słonecznika. Stało się tak po tym, jak dowiedziałem się o ogromnym znaczeniu nadmiaru tłuszczu omega-6 w postaci kwasu linolowego (LA) w pożywieniu.

Nadmiar jest w tym przypadku kluczem. Uprawiałem kiełki i prawie codziennie spożywałem ich dużą miskę. Nie wiedziałem, że to radykalnie zwiększyło moje spożycie LA do niezdrowego poziomu.

Kluczem jest dawka. Wysokiej jakości, nieskażona oliwa z oliwek może być zdrowa w kontekście ograniczenia jej do około 1 łyżki stołowej dziennie, podczas gdy spożywanie kilku uncji dziennie szybko doprowadziłoby do nadmiernego poziomu LA.

Podsumowując, kiełki słonecznika mogą być zdrową żywnością i z pewnością są znacznie lepszym wyborem niż oleje z nasion. Jednak nasiona słonecznika mają już wysoką zawartość LA wynoszącą 17,7%, ale kiełki słonecznika zawierają jeszcze więcej LA (19,5%). Pamiętaj, że należy ograniczyć całkowite dzienne spożycie LA do mniej niż 2% codziennych kalorii.

Zamierzam zasadzić trawę pszeniczną i nasiona słonecznika — dwa dni po moczeniu
Nasiona pszenicy zwyczajnej i słonecznika — 3,5 dnia po wykiełkowaniu
Nasiona słonecznika i kiełki grochu — trzy dni do czasu zbiorów
Kiełki słonecznika i trawa pszeniczna — gotowe do zbioru

Powyższy film pokazuje, jak łatwo jest wyhodować pożywne kiełki w domu, w zaledwie kilku prostych krokach:

Najpierw mocz nasiona w czystej wodzie przez osiem godzin.

Wylej wodę z moczenia do pojemnika, aby użyć jej do podlewania innych roślin.

Opłucz nasiona i pozostaw je nienamoczone przez 24 godziny lub do momentu, gdy kiełki wykiełkują.

Następnie napełnij tacę do połowy ziemią.

Rozłóż nasiona równomiernie na glebie.

Podlewaj, aż gleba będzie wilgotna, ale nie przesiąknięta wodą.

Przykryj glebę płytkami ceramicznymi i ciężarkami od 5 do 10 funtów

Podlewaj co 24 godziny przez dwa do czterech dni; wymieniaj płytki i ciężarki między podlewaniami.

Gdy kiełki zaczną podnosić płytki, usuń je.

Umieść tacę w nasłonecznionym miejscu.

Zbierz kiełki po 2-3 dniach, przycinając je u podstawy nożyczkami.

W ciągu około tygodnia możesz mieć świeże, pożywne jedzenie. W czasach kryzysu żywnościowego kiełki są idealnym źródłem pożywienia, ponieważ ze względu na krótki cykl wzrostu w razie potrzeby można je zbierać codziennie.

Niestety kiełki uprawiane komercyjnie są jednym z najczęściej skażonych produktów spożywczych — to kolejny powód, dla którego domowa uprawa ma sens. Jeden funt nasion pozwala na uzyskanie ponad 10 funtów kiełków. Kiełki słonecznika mają największą objętość i moim zdaniem mają najlepszy smak.

Z jednej tacy 10 na 10 cm można zebrać od 1 do 2 funtów kiełków słonecznika. Kiełki można przechowywać w lodówce przez około tydzień, ale jeszcze lepiej jest spożywać je świeże zaraz po ścięciu.

Dodatkowe wskazówki dotyczące przetrwania kryzysu żywnościowego

W zależności od tego, gdzie mieszkasz, możesz zaczynać dostrzegać niedobory żywności w większym lub mniejszym stopniu. Ale niezależnie od tego, jak sytuacja wygląda obecnie, spodziewaj się zmian, potencjalnie drastycznych, w nadchodzących miesiącach i w 2023 r., ze względu na zmniejszenie plonów z obecnego sezonu wegetacyjnego.

Przygotowując się teraz, będziesz w stanie przetrwać burzę i poczuć się swobodniej, wiedząc, że Twoje najbardziej podstawowe potrzeby zostaną zaspokojone. Uprawa jak największej ilości świeżej żywności jest jedną z ważnych strategii, ale musisz upewnić się, że masz pod ręką dużo nasion. Zaopatrz się w nasiona kiełków, ale jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, rozważ założenie ogrodu lub posadzenie małego sadu.

Jeśli pozwalają na to lokalne przepisy, możesz hodować kurczaki, aby zapewnić sobie stały dostęp do jaj. (Pamiętaj tylko, że one również będą potrzebować paszy). Możesz także dołączyć do lokalnej spółdzielni żywnościowej i kupować stabilne i niepsujące się produkty spożywcze. Żywność liofilizowana może mieć okres przydatności do spożycia wynoszący nawet 25 lat.

Żywność w puszkach i suche produkty podstawowe, takie jak ryż i fasola, również mogą być przechowywane długo w odpowiednich warunkach. Do innych dobrych opcji należą puszkowany łosoś, puszkowane wątróbki dorsza, sardynki w wodzie (unikaj tych konserwowanych w oleju roślinnym), orzechy, mleko w proszku i serwatka oraz inne składniki odżywcze w proszku, które można mieszać z wodą.

Najlepiej byłoby przechowywać żywność w chłodnym, ciemnym miejscu o niskiej wilgotności. Paczki zbiorcze ryżu i fasoli najlepiej przechowywać w szczelnym pojemnikiu z kilkoma pochłaniaczami tlenu. Pakowanie próżniowe żywności również może przedłużyć jej okres przydatności do spożycia, podobnie jak podstawowe umiejętności przechowywania żywności, takie jak konserwowanie i marynowanie.

Jak wspomniałem wcześniej, to, co stare, znów jest popularne; przyswojenie sobie metod przechowywania żywności, które z konieczności stosowali twoi dziadkowie lub pradziadkowie, pozwoli Ci być samowystarczalnym w przypadku nadchodzącego kryzysu żywnościowego. Jeśli i kiedy to nastąpi, będziesz zadowolony z kiełków rosnących na Twoim parapecie.