W SKRÓCIE

  • Jarmułka kolczasta (Scutellaria barbata) to roślina stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej (TCM), znana w Chinach jako Ban Zhi Lian.
  • Naukowcy wykorzystali sekwencjonowanie DNA, aby odkryć, w jaki sposób jarmułka wytwarza jeden z głównych związków przeciwnowotworowych - diterpenoid klerodanu znany jako skutebarbatyna A.
  • Zespół zbadał sekwencję genomową jarmułki, ujawniając wskazówki dotyczące sposobu, w jaki wytwarza ona związki przeciwnowotworowe.
  • Jarmułka kolczasta (Scutellaria barbata), znana również jako tarczyca brodata, jest stosowana w w tradycyjnej medycynie chińskiej (TCM) do leczenia nowotworów, szczególnie w przypadku zaawansowanych nowotworów z przerzutami.
  • Istnieje wiele rodzajów jarmułki i chociaż nazwy są często używane zamiennie, są to różne rośliny o unikalnych właściwościach prozdrowotnych.

Według dr. Mercoli

Jarmułka kolczasta (Scutellaria barbata) to roślina stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej (TCM), znana w Chinach jako Ban Zhi Lian. Scutellaria należy do rodziny miętowatych i chociaż w TCM stosuje się 50 gatunków z rodziny Scutellaria, jarmułka kolczasta jest szczególnie godna uwagi ze względu na właściwości przeciwnowotworowe.

Naukowcy z Centrum Doskonałości Nauk o Roślinach i Mikrobiologii (CEPAMS), które jest wynikiem współpracy między Chińską Akademią Nauk (CAS) i John Innes Center (JIC), wykorzystali sekwencjonowanie DNA, aby odkryć, w jaki sposób jarmułka wytwarza jeden z jej podstawowych związków przeciwnowotworowych - diterpenoid klerodanu znany jako skutebarbatyna A.

Odkryto genetyczne podstawy właściwości przeciwnowotworowych jarmułki

Zespół zbadał sekwencję genomową jarmułki, ujawniając wskazówki dotyczące sposobu, w jaki wytwarza ona związki przeciwnowotworowe. Autorka badania Cathie Martin z JIC wyjaśniła: „Odkryliśmy, że główny metabolit ma działanie przeciwnowotworowe, a jednocześnie nie wpływa na pozostałe zdrowe komórki, co jest szczególnie ważne w przypadku metabolitu przeciwnowotworowego. Teraz szukamy metod syntetycznych do produkcji większej ilości tego związku”.

Zespół ma nadzieję na stworzenie syntetycznych wersji związku przy użyciu żywiciela, takiego jak drożdże. Jarmułka ma długą historię zastosowań medycznych. Jest stosowana w TCM do leczenia nowotworów, szczególnie zaawansowanych nowotworów z przerzutami.

„Skuteczność wyciągu z S. barbata w hamowaniu progresji nowotworów, a także brak szkodliwych skutków ubocznych spowodował ponowne zainteresowanie tą rośliną jako potencjalną terapią uzupełniającą nowoczesne chemioterapie” – czytamy w badaniu.

Jarmułka kolczasta to potencjalny środek przeciwnowotworowy

Jarmułka kolczasta to wieloletnie zioło, które jest szeroko stosowane w Chinach i Korei ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Zawiera alkaloidy, flawony, polisacharydy, kwasy organiczne i diterpenoidy neoklerodanu, z których każdy ma unikalne właściwości.

Stwierdzono, że skutebarbatyna A zawarta w jarmułce indukuje apoptozę (śmierć) komórek raka okrężnicy u ludzi. „Skutebarbatyna A promuje apoptozę, szczególnie w komórkach nowotworowych, zmniejszając ilość inhibitorów białek apoptozy” - twierdzi zespół CEPAMS.

Liście, łodygi i kwiaty Scutellaria barbata są szczególnie bogate w klerodany, takie jak skutebarbatyna A, a ponad połowa klerodanów znanych w przyrodzie pochodzi z gatunków z rodziny miętowatych.

Ponadto stwierdzono, że skutebarbatyna A (SBT-A) z korzenia jarmułki hamuje proliferację komórek raka wątroby, jednocześnie wyzwalając ich apoptozę. „SBT-A jest potencjalnym środkiem do leczenia HCC [raka wątrobowokomórkowego]” - napisali naukowcy w Journal of Biochemical and Molecular Toxicology.

Jarmułka może nawet pomóc w zapobieganiu rozwojowi nowotworów, ponieważ badania sugerują, że znacznie zmniejsza ryzyko raka wątroby u pacjentów z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu B - głównym czynnikiem ryzyka raka wątroby. Polisacharydy z jarmułki znacznie hamują inwazję i przerzuty niektórych linii komórkowych ludzkiego raka płuc, podczas gdy SBT-A ma działanie przeciwnowotworowe w liniach niedrobnokomórkowego raka płuc.

Co więcej, SBT-A była tak skuteczna w hamowaniu wzrostu komórek nabłonkowych raka płuc, że naukowcy zasugerowali, że „zasługuje na dalsze badania w leczeniu nowotworów”. Stwierdzono również, że jarmułka kolczasta jest skuteczna w leczeniu raka nosogardła (NPC), a dwa z jej aktywnych związków — bajkaleina i wogonina — hamowały proliferację i indukowały apoptozę komórek NPC.

Wyciąg z jarmułki chińskiej „Huang-Qin” ma właściwości antyhistaminowe

Istnieje wiele rodzajów jarmułki i chociaż nazwy są często używane zamiennie, są to różne rośliny o unikalnych właściwościach. Na przykład, w porównaniu z Scutellaria barbata, jarmułka chińska (Scutellaria baicalensis) ma właściwości lecznicze przypisywane 4′-dezoksy-flawonom zawartym w jej korzeniach.

Jak zauważył zespół CEPAMS: „W konsekwencji, chociaż obie rośliny Scutellaria są ważne z medycznego punktu widzenia, ich właściwości terapeutyczne opierają się na różnych związkach bioaktywnych”. Jarmułka chińska pochodzi z Chin i była stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej od tysięcy lat, przede wszystkim w leczeniu biegunki, czerwonki, wysokiego ciśnienia krwi, krwotoków, bezsenności, stanów zapalnych i infekcji dróg oddechowych.

Flawony zawarte w jarmułce chińskiej obejmują bajkaleinę, wogoninę i ich aglikony, które mają działanie przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwutleniające, przeciwdrgawkowe, chroniące wątrobę i neuroprotekcyjne. Wyciąg z korzeni jarmułki chińskiej jest znany pod nazwą Huang-Qin.

Może mieć również potencjał przeciwalergiczny, w tym pomagać w łagodzeniu objawów alergii pokarmowej poprzez regulację ogólnoustrojowych odpowiedzi immunologicznych komórek T pomocniczych (Th). „Wyniki te wskazują, że jarmułka może być potencjalnym środkiem zapobiegającym alergii pokarmowej” – twierdzą naukowcy.

Jarmułka amerykańska to kolejne korzystne dla zdrowia zioło

Chociaż jarmułka amerykańska (Scutellaria lateriflora) również należy do rodziny miętowatych, jest to inna roślina niż Scutellaria baicalensis i Scutellaria barbata. W XIX i XX wieku jarmułka amerykańska była czasami przepisywana na nerwowość lub powiązane z nią objawy, zwłaszcza skurcze mięśni, drażliwość, bezsenność, drżenie i niepokój.

To uspokajające zioło, często używane w średniowieczu, nadal jest chwalone za działanie łagodzące stres i niepokój, które łagodzi bez niekorzystnych skutków ubocznych, jak senność, którą mogą powodować inne relaksujące zioła.

Jarmułka amerykańska, znana jako zioło na nerwy, działa na układ nerwowy i ma tak silne działanie zwiotczające, że czasami jest stosowana w leczeniu objawów odstawienia barbituranów i środków uspokajających.

Uważa się, że związki fenolowe, zwłaszcza flawonoidy, są odpowiedzialne za wiele korzystnych właściwości jarmułki amerykańskiej. Oprócz zastosowań przeciwlękowych, jarmułka jest obiecującym środkiem przeciwdrgawkowym i okazała się skuteczna w leczeniu ostrych napadów padaczkowych u gryzoni.

Kolejny związek zawarty w jarmułce amerykańskiej – skutelareina - może mieć potencjał przeciwnowotworowy. Stwierdzono nawet, że związek ten zatrzymuje rozwój i rozprzestrzenianie się włókniakomięsaka - raka tkanki łącznej. Tradycyjnie zioło to było używane przez rdzennych Amerykanów do różnych celów, ponieważ wykazuje właściwości przeciwzapalne, immunomodulacyjne i przeciwdrobnoustrojowe, w tym do leczenia niżej wymienionych schorzeń:

Nadciśnienie

Histeria

Padaczka

Biegunka

Bóle głowy

Nerwowe wyczerpanie

Nerwowe zaburzenia układu pokarmowego

Zgaga

Gorączka

Ukąszenia węży i owadów

Uważaj na suplementy jarmułki

Suplementy zawierające jarmułkę mają w historii epizody zanieczyszczeń, więc upewnij się, że wszelkie przyjmowane suplementy pochodzą ze źródła wysokiej jakości. Od lat 80-tych stwierdzono, że ożanka amerykańska, czasami nazywana ożanką dziką, szałwia leśna i dzika bazylia, które są potencjalnie toksyczne, zanieczyszczają suplementy jarmułki, co ujawnił nieżyjący już botanik Steven Foster.

W jednym badaniu oceniono 13 suplementów diety zawierających jarmułkę. Cztery zawierały ożankę amerykańską, trzy zawierały bardzo niskie stężenia jarmułki, a jeden zawierał jarmułkę chińską zamiast amerykańskiej. Nie wiadomo, czy fałszerstwo było zamierzone, czy też była to kwestia pomyłki. Według Insider:

„Niektórzy uważają, że jarmułka i ożanka wyglądają podobnie, ponieważ oba gatunki należą do rodziny miętowatych (Lamiaceae lub Labiatae). Foster i różni eksperci od ziół uważają, że ich cechy fizyczne są wystarczająco wyraźne, aby uzasadnić dokładną identyfikację gołym okiem, tj. w terenie…
[Jednak] zgodnie z szeroko zakrojoną kontrolą jakości i monografią na temat właściwości leczniczych jarmułki… opracowaną przez organizację non-profit American Herbal Pharmacopoeia (AHP), stosunkowo porównywalny wygląd jarmułki i innych ziół może prowadzić do przypadkowego zafałszowania”.

Wiele ziół hamuje wzrost guza

Jarmułka to tylko jeden przykład ziołowego środka o silnym działaniu przeciwnowotworowym. Istnieje wiele innych, o podobnie obiecujących właściwościach. W jednym z artykułów dokonano przeglądu potencjału terapeutycznego związków wyizolowanych z ziół stosowanych w medycynie chińskiej, m.in flawonoidów, terpenów i chinonów. Stwierdzono, że jeden z terpenów – pochodząca z piołunu artemizynina – ma doskonały potencjał przeciwnowotworowy.

Innym przykładem jest emodyna – związek występujący w rabarbarze dłoniastym (Rheum palmatum). Pomaga zapobiegać rakowi jelita grubego, co potwierdza jedno ze starożytnych zastosowań rabarbaru jako środka przeciwnowotworowego w Chinach. Jako cenione zioło lecznicze w TCM, rabarbar dłoniasty, znany również jako rhei lub dahuang, od dawna jest ceniony za swoje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwzwłóknieniowe.

Emodyna to naturalny antrachinon o właściwościach przeciwnowotworowych. Wcześniejsze badania na myszach wykazały, że emodyna zmniejsza guzy sutka i jest korzystna w przypadku raka jelita grubego. Nowe badania wykazały również, że emodyna może być „skuteczną terapią podstawową przeciwko wystąpieniu genetycznego i chemicznie indukowanego sporadycznego raka jelita grubego”. W przeglądzie badań dotyczącym emodyny, który został opublikowany w 2016 r., podsumowano jej właściwości przeciwnowotworowe, zauważając, że:

  • indukuje apoptozę i znacząco hamuje wzrost czterech linii komórek raka pęcherza moczowego;
  • zapobiega przerzutom, hamuje proliferację i inwazję komórek raka piersi, gdy jest podawana w połączeniu z kurkuminą;
  • może odwracać oporność wielolekową, która jest istotną przeszkodą w leczeniu nowotworów oraz „hamuje wzrost kilku rodzajów komórek nowotworowych, reguluje geny i białka związane z kontrolą apoptozy komórek, inwazji komórek, przerzutów i zatrzymania cyklu komórkowego”

Aby uzyskać jak najwięcej korzyści z TCM i innych ziół leczniczych, współpracuj z holistycznym lekarzem lub zielarzem, szczególnie w przypadku złożonych schorzeń, takich jak nowotwory i inne choroby przewlekłe.

Jak uprawiać jarmułkę?

Jedną z zalet ziół jest to, że często można je hodować w domu na własny użytek oraz przygotować preparaty w postaci herbat i nalewek. Jarmułka to roślina wieloletnia, co oznacza, że jeśli prawidłowo ją posadzisz, będzie powracać rok po roku. Jarmułka amerykańska preferuje półcień i zazwyczaj kwitnie od lipca do października w strefach USDA od 3 do 9.

Tymczasem jarmułka chińska kwitnie na obszarach nasłonecznionych i wiadomo, że najlepiej rozwija się na glebach piaszczystych i suchych, zwłaszcza w górach. W Stanach Zjednoczonych jarmułkę chińską można sadzić ją jako część ogrodu skalnego. Wiele odmian jarmułki wymaga rozsady przed posadzeniem ich w gruncie.

Aby to zrobić, umieść nasiona w zamkniętej plastikowej torbie z nawilżonym piaskiem (około trzy razy więcej piasku niż nasion) lub na wilgotnym ręczniku papierowym, a następnie umieść je w lodówce na co najmniej tydzień. Nasiona można następnie wysiać od pojemników (kiełkowanie zajmie około dwóch tygodni) i przenieść na zewnątrz jako sadzonki, po ustąpieniu zagrożenia mrozem.

Sadzonki można sadzić na głębokość jednego cala (2,5 cm) w glebie z dodatkiem kompostu. Należy zadbać o odpowiednie nawodnienie; rośliny najlepiej czują się w wilgotnej glebie. Jarmułkę można również wyhodować z sadzonek lub podzielonych korzeni, które można pobrać ze zdrowej, dojrzałej rośliny. Dojrzała jarmułka może urosnąć do wysokości od jednego do trzech stóp (30-90 cm). Gdy roślina zakwitnie, jest gotowa do zbioru. Może być używana świeża lub suszona.