📝W SKRÓCIE
- W organizmie człowieka znajduje się 20 podstawowych aminokwasów budujących białka. Dziewięć z nich — histydyna, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, fenyloalanina, tryptofan, treonina i walina — uważa się za „niezbędne”, ponieważ żaden z nich nie jest wytwarzany przez organizm i dlatego należy je pozyskiwać z diety
- Moringa olejodajna (Moringa oleifera), znana również jako drzewo chrzanowe, jest doskonałym źródłem białka, zawierającym 30,3% surowego białka i łącznie 19 aminokwasów, w tym wszystkie dziewięć niezbędnych dla organizmu człowieka
- Prawie każda część rośliny moringa jest jadalna i ma właściwości lecznicze, a większość części można spożywać zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu. Roślinę można również zbierać w postaci kiełków
- Liście, korzenie, nasiona, kora, owoce i kwiaty moringi wykazują działanie przeciwnowotworowe, przeciwpadaczkowe, przeciwzapalne, przeciwwrzodowe, rozkurczowe, moczopędne, przeciwnadciśnieniowe, obniżające poziom cholesterolu, przeciwutleniające, przeciwcukrzycowe, hepatoprotekcyjne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe
- Moringa ma silne działanie antybiotyczne przeciwko szerokiej gamie patogenów, w tym Escherichia coli, Salmonella typhimurium, Candida i Helicobacter pylori
🩺Według dr. Mercoli
W organizmie człowieka znajduje się 20 podstawowych aminokwasów budujących białka. Innymi słowy aminokwasy są budulcem białek. Odwrotnie, gdy organizm rozkłada lub trawi białka, pozostają jedynie aminokwasy.
Dziewięć z nich — histydyna, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, fenyloalanina, tryptofan, treonina i walina — uważa się za „niezbędne”, ponieważ żaden z nich nie jest wytwarzany przez organizm, a zatem muszą być dostarczane z pożywieniem.
Trzy z tych niezbędnych aminokwasów — leucyna, izoleucyna i walina — znane są jako aminokwasy rozgałęzione (BCAA), ponieważ mają rozgałęzioną strukturę cząsteczkową. Podczas gdy większość aminokwasów rozkładana jest w wątrobie, BCAA rozkładane są przede wszystkim w mięśniach. Jako takie, pomagają poprawić wydajność podczas ćwiczeń i zmniejszyć rozpad mięśni.
Wołowina jest źródłem białka w diecie, zawiera 18 różnych aminokwasów, w tym dziewięć niezbędnych. Jaja są kolejnym doskonałym źródłem wszystkich dziewięciu niezbędnych aminokwasów, a także dziewięciu nieistotnych aminokwasów.
Białko można jednak znaleźć również w produktach roślinnych. Moringa olejodajna (Moringa oleifera), znana również jako drzewo chrzanowe, jest doskonałym źródłem białka, zawierającym 30,3% surowego białka i łącznie 19 aminokwasów, w tym wszystkie dziewięć niezbędnych dla organizmu człowieka
Moringa zawiera także dobroczynne kwasy tłuszczowe (44,57% stanowi kwas a-linolenowy), beta-karoten, związki fenolowe, zeatynę, kwercetynę, beta-sitosterol, kemferol, flawonoidy i izotiocyjaniany.
Wiele korzyści zdrowotnych wynikających ze spożywania moringi — w tym zapobieganie i leczenie chorób zapalnych, chorób neurologicznych, cukrzycy i nowotworów — przypisuje się zawartości glukozynolanów i izotiocyjanianów. Na przykład wykazano, że izotiocyjanian moringiny ma silne działanie przeciwzapalne i cytoprotekcyjne.
Wpływ niezbędnych aminokwasów na zdrowie
Jak szczegółowo opisano w kilku artykułach naukowych, m.in. w czasopiśmie Amino Acids, dziewięć niezbędnych aminokwasów — wszystkie występujące w morindze — odgrywa ważne role biologiczne:
Niektóre aminokwasy pomagają również poprawić właściwości antyoksydacyjne peptydów. Peptydy to łańcuchy aminokwasów, które są krótsze od łańcuchów budujących białka. Ze względu na mniejsze rozmiary peptydy rozkładają się łatwiej niż białka i wykazano, że mają działanie antyoksydacyjne.
Jak opisano w artykule pt. „Amino acid composition and antioxidant properties of Moringa oleifera seed protein isolate and enzymatic hydrolysates”:
„Wykazano, że niektóre z tych aminokwasów, zwłaszcza Tyr [tyrozyna], Met [metionina], His [histydyna] i Lys [lizyna] odgrywają szczególną rolę w poprawie właściwości antyoksydacyjnych peptydów.
Poza tym aminokwasy aromatyczne z dużą grupą boczną, takie jak His [histydyna]... i Trp [tryptofan]... przyczyniają się do potencjału antyoksydacyjnego peptydów, ponieważ działają jako donory wodoru.
Według Sarmadiego interakcja peptydów z lipidami lub ich wnikanie do organów docelowych może zostać wzmocnione dzięki właściwościom hydrofobowym, które wspomagają działanie antyoksydacyjne peptydów.
Moringa — potężna roślina o wszechstronnym zastosowaniu
Moringa jest prawdopodobnie jedną z najważniejszych, a jednocześnie zbyt rzadko wykorzystywanych roślin. Prawie każda część rośliny jest jadalna i ma właściwości lecznicze, a większość z nich można spożywać zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu. Najczęściej spożywane są liście, korzenie, strąki i kwiaty.
Roślinę można również zbierać w postaci kiełków. Jak zauważono w mini-przeglądzie pt. „Właściwości prozdrowotne moringi olejodajnej” opublikowanym w Asian Pacific Journal of Cancer Prevention (APJCP) w 2014 roku:
„Moringa olejodajna (Moringa oleifera) to wielofunkcyjna roślina ziołowa stosowana jako żywność dla ludzi i alternatywa dla leków farmakologicznych na całym świecie. Naukowcy zidentyfikowali ją jako roślinę o licznych właściwościach prozdrowotnych, w tym właściwościach odżywczych i leczniczych.
Moringa olejodajna zawiera niezbędne aminokwasy, karotenoidy w liściach i składniki o właściwościach nutraceutycznych... Ważnym czynnikiem wpływającym na lecznicze zastosowanie moringi olejodajnej jest ogromna zawartość ważnych przeciwutleniaczy, antybiotyków i składników odżywczych, w tym witamin i minerałów. Prawie wszystkie części moringi mogą być wykorzystane jako źródło składników odżywczych, a także mają inne przydatne wartości.”
Korzyści zdrowotne moringi
Jak zauważono w artykule na temat składu odżywczego liści moringi opublikowanego w 2011 roku: „zawartość aminokwasów, kwasów tłuszczowych, minerałów i witamin odzwierciedla pożądaną równowagę żywieniową”. W artykule z 2007 r. opublikowanym w czasopiśmie Phytotherapy Research również opisano korzyści płynące ze stosowania moringi, zauważając, że:
„… Liście, korzenie, nasiona, kora, owoce, kwiaty i niedojrzałe strąki działają pobudzająco na serce i układ krążenia, wykazują działanie przeciwnowotworowe, przeciwgorączkowe, przeciwpadaczkowe, przeciwzapalne, przeciwwrzodowe, przeciwskurczowe, moczopędne, przeciwnadciśnieniowe, obniżające poziom cholesterolu, przeciwutleniające, przeciwcukrzycowe, hepatoprotekcyjne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze i są stosowane w leczeniu różnych schorzeń w rodzimym systemie medycyny... ”
Inne badania podają, że moringa:
Moringa to niedrogi sposób na optymalizację odżywiania
Moringa oferuje wiele takich samych korzyści leczniczych jak brokuły. Obydwie rośliny zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy. Moringa jest jednak o wiele bardziej ekonomiczna w uprawie. Jest to roślina niezwykle wytrzymała i odporna na suszę, co czyni ją atrakcyjną alternatywą — zwłaszcza dla słabiej rozwiniętych populacji na całym świecie, gdzie dostęp do opieki zdrowotnej i zachodnich leków jest utrudniony.
Fakt, że możesz wykorzystać wszystkie części rośliny na wiele różnych sposobów, czyni ją atrakcyjną opcją. Długie strąki z nasionami, potocznie zwane pałeczkami moringi, są powszechnym elementem kuchni indyjskiej. Więcej informacji i kilka przykładowych przepisów można znaleźć na stronie NDTV Food.
Można również zbierać te nasiona, wysiewać je i zbierać jako młode rośliny, tzn. kiełki. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak to zrobić, obejrzyj film powyżej. Wskazówki dotyczące uprawy moringa znajdziesz w moim poprzednim artykule pt. „Jak uprawiać drzewo moringa”.
Na koniec warto wspomnieć, że według badań moringa ma bardzo wysoki stopień bezpieczeństwa, chociaż wysokie dawki wyciągów z nasion mogą mieć działanie toksyczne.
🔍Źródła i odniesienia
- Cryst.bbk.ac.uk, The 20 Amino Acids
- Proteinstructures.com, The 20 Amino Acids and Their Role in Protein Structures
- Vet Med Nauki. 1980;17(8):31-5
- Incredibleegg.org, Protein
- African Journal of Biotechnology 2011; 10(60)
- Scientific Reports 2016; 6: 26074.
- Phytotherapy Research. 2007 Jan;21(1):17-25
- Nutrients 2018 Mar 12;10(3). pii: E343
- Scientific Reports May 22, 2018; 8 Article number 7994
- Inflammation Research June 2017, Volume 66, Issue 6, pp 487–503
- Nutrients July 2019; 11(7): 1547
- Advances in Molecular Biology August 19, 2014
- Journal of Animal Science and Biotechnology volume 8, Article number: 10 (2017)
- Nutrition Reviews, Volume 69, Issue 9, 1 September 2011, Pages 550–557
- Essays Biochem. 2012; 52: 113–133
- J Cachexia Sarcopenia Muscle (2011) 2:75–80
- World Heart Journal; Hauppauge Vol. 11, Iss. 2, (2019): 161-178.
- Molecules December 3, 2017
- JB JS Open Access. 2018 Jun 28; 3(2): e0006.
- JBJS Open Access: June 28, 2018 - Volume 3 - Issue 2 - p e0006
- Front. Chem., 22 June 2018
- Journal of Functional Foods October 2011; 3(4): 229-254
- Journal of Food Biochemistry January 7, 2019; 43(1)
- Food Research International 2003; 36(9-10): 949-957
- Heliyon 2018 Oct; 4(10): e00877, 3.1. Amino acid composition
- Organic Facts January 24, 2020
- Asian Pacific Journal of Cancer Prevention 2014; 15(20): 8571-6, Abstract
- Phytotherapy Research 2015 Jun;29(6):796-804
- Scientific Reports May 22, 2018; 8 Article number 7994, Introduction
- Planta Medica 2005 Apr;71(4):326-30, Discussion
- Fitoterapia 2015 Oct;106:256-71
- Journal of Infectious Diseases & Preventive Medicine 2014; 2(2) (PDF)
- Viruses 2016 Jan; 8(1): 6
- NDTV Food Cooking with Moringa
- Toxicology Reports 2018; 5: 418–426, Discussion