W SKRÓCIE

  • Popyt na pieluchy dla dorosłych gwałtownie rośnie, osiągając w 2020 r. wartość 15,4 miliarda dolarów i przewyższając tym samym sprzedaż pieluch dla niemowląt.
  • Wśród kobiet w wieku 40 lat i więcej spożycie tłuszczu ogółem po roku wiązało się ze zwiększonym ryzykiem wysiłkowego nietrzymania moczu.
  • Kobiety w wieku poniżej 65 lat stosujące diety złożone z prozapalnych produktów znacznie częściej zgłaszały nietrzymanie moczu w porównaniu do kobiet stosujących zdrowe diety.
  • Kobiety po menopauzie, które zgłaszały 30 lub więcej godzin aktywności fizycznej tygodniowo, były o 16% mniej narażone na nietrzymanie moczu z naglącym parciem i o 34% mniej narażone na inne rodzaje nietrzymania moczu.
  • Ćwiczenia mięśni miednicy, znanych jako mięśnie Kegla, pomagają wzmocnić mięśnie podtrzymujące pęcherz.

Według dr. Mercoli

Popyt na pieluchy dla dorosłych gwałtownie rośnie, osiągając w 2020 r. wartość 15,4 miliarda dolarów i tym samym przewyższając sprzedaż pieluch dla niemowląt.

Osoby w podeszłym wieku poszukują produktów, które mają lepszą zdolność wchłaniania i retencji płynów. Postęp technologiczny umozliwia produkcję cieńszych i wygodniejszych produktów, które są łagodniejsze dla skóry i lepiej kontrolują zapach.

W globalnym raporcie na temat rynku pieluch dla dorosłych opublikowanym w 2021 r. nazwano Amerykę Północną „wiodącym krajem na globalnym rynku pieluch dla dorosłych”, przyczyną czego jest rosnąca populacja geriatryczna i udane „kampanie uświadamiające” prowadzone przez producentów pieluch, które pomogły usunąć piętno związane z nietrzymaniem moczu.

Najistotniejszym pytaniem w tym wszystkim jest jednak to, co powoduje wszystkie te problemy z nietrzymaniem moczu i kontrolą pęcherza? Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że dieta jest ważnym czynnikiem.

Co to jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to rodzaj problemu z kontrolą pęcherza, w którym dochodzi do niekontrolowanego wyciekania moczu. Może się to zdarzyć podczas codziennych czynności, takich jak kaszel, ćwiczenia lub w łóżku podczas snu. Objawy nietrzymania moczu obejmują również niemożność zatrzymania moczu, niekontrolowany wyciek moczu, niemożność dotarcia do toalety na czas lub wyciek moczu podczas aktywności seksualnej.

W niektórych przypadkach nietrzymanie moczu może być spowodowane infekcjami dróg moczowych, zaparciami lub stosowaniem niektórych leków. Jeśli jednak problem będzie się powtarzał, prawdopodobnie jest związany z następującymi czynnikami:

Słabe mięśnie pęcherza lub dna miednicy

Nadaktywność mięśni pęcherza

Uszkodzenie nerwów kontrolujących pęcherz, które może wystąpić w stwardnieniu rozsianym, cukrzycy lub chorobie Parkinsona

Wypadanie narządów miednicy

Zapalenie gruczołu krokowego

Powiększenie gruczołu krokowego, które może prowadzić do łagodnego przerostu prostaty

Chociaż nietrzymanie moczu jest niezwykle powszechne - dotyka około 50% kobiet w pewnym momencie ich życia - mniej niż połowa z nich szuka opieki medycznej w celu zagodzenia objawów, często z powodu wstydu. Istnieją trzy podtypy nietrzymania moczu, do których należą:

1. Wysiłkowe nietrzymanie moczu — dotyczy wycieku moczu podczas aktywności fizycznej lub nacisku na pęcherz. Może wystąpić podczas ćwiczeń, kaszlu, śmiechu, kichania lub podnoszenia ciężkich przedmiotów.

2. Naglące nietrzymanie moczu — wiąże się z nagłą koniecznością oddania moczu z poczuciem, że nie można tego kontrolować. Osoby z nietrzymaniem moczu z naglącym parciem mogą nie być w stanie utrzymać moczu wystarczająco długo, aby dotrzeć do toalety. Ten problem może wystąpić u osób z cukrzycą, chorobą Alzheimera, chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym lub po udarze mózgu.

3. Mieszane nietrzymanie moczu — wiąże się z silną potrzebą oddawania moczu wraz z wyciekiem moczu, który występuje podczas aktywności fizycznej.

Czynniki dietetyczne mogą wpływać na kontrolę pęcherza moczowego

Chociaż ryzyko nietrzymania moczu wzrasta wraz z wiekiem, prowadzenie zdrowego stylu życia może pomóc w utrzymaniu kontroli pęcherza w miarę starzenia się. Dieta jest kluczowym czynnikiem. W badaniu obejmującym 5816 kobiet w wieku 40 lat i starszych, spożycie tłuszczu ogółem, nasyconych kwasów tłuszczowych i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych wiązało się ze zwiększonym ryzykiem wysiłkowego nietrzymania moczu po roku.

Co więcej, „tłuszcze trans, biała mąka, biały cukier, przetworzona żywność, duże spożycie oleju roślinnego, alkohol, napoje gazowane i inne napoje bogate w cukier przyczyniają się do stanów zapalnych wywołanych dietą” – zauważyła dr Lina Dobberstein – specjalista ds. żywienia klinicznego. Z kolei dieta prozapalna, w tym bogata w przetworzoną żywność i oleje roślinne, również została powiązana z nietrzymaniem moczu.

W analizie obejmującej dane 13 441 kobiet w wieku poniżej 65 lat, kobiety stosujące najbardziej prozapalną dietę znacznie częściej zgłaszały nietrzymanie moczu w porównaniu z kobietami, które stosowały najbardziej przeciwzapalne diety.

W badaniu wykorzystano indeks zapalny diety (DII) do oceny diet prozapalnych i stwierdzono, że stany zapalne mogą być kluczowym powodem, dla którego niezdrowa dieta może zwiększać ryzyko nietrzymania moczu. Jeśli chodzi o to, jak stan zapalny może wpływać na kontrolę pęcherza, badacze wyjaśnili w Scientific Reports:

„Wysoki wynik indeksu DII (odzwierciedlający diety prozapalne) jest pozytywnie powiązany ze zwiększonym poziomem markerów prozapalnych, w tym CRP, TNF-α, IL-6.
Badania wykazały, że cytokiny prozapalne odgrywają kluczową rolę w modulacji ekspresji koneksyn, a patogeneza dysfunkcji pęcherza moczowego i cytokiny zapalne są zaangażowane w interakcję nadaktywnych unerwień przywspółczulnych i peptydergicznych/czuciowych pęcherza z lokalnymi komórkami odpornościowymi.
Co więcej, kilka szlaków molekularnych wskazuje, że zapalenie towarzyszy zmianom obecnym w wysiłkowym nietrzymaniu moczu w badaniach na szczurzym modelu. SMAD2 jest znanym pośrednikiem TGF-β, który odgrywa ważną rolę w zapaleniu tkanek i innych zaburzeniach. W poprzednim badaniu stwierdzono podwyższenie poziomu SMAD2 u szczurów z wysiłkowym nietrzymaniu moczu w porównaniu ze zdrowymi szczurami z grupy kontrolnej”.

Inne czynniki dietetyczne, w tym określone produkty spożywcze i leki, które zostały powiązane z problemami z kontrolą pęcherza i podrażnieniem pęcherza, obejmują:

Alkohol

Kofeina

Napoje gazowane

Sztuczne słodziki

Czekolada

Papryka chili

Owoce cytrusowe

Pikantne produkty

Leki na ciśnienie krwi i serce

Środki rozluźniające mięśnie

Środki uspokajające

Pomidory i produkty na bazie pomidorów

Syrop glukozowo-fruktozowy

Cukier

Toksyny środowiskowe wpływają na kontrolę pęcherza moczowego

Oprócz toksyn zawartych w diecie, toksyny środowiskowe również mogą przyczyniać się do problemów z kontrolą pęcherza. Dysfunkcja dolnych dróg moczowych, w tym parcie na mocz i nietrzymanie moczu, są również powszechne wśród mężczyzn i zostały opisane jako „prawie wszechobecne u mężczyzn w zaawansowanym wieku”.

Chociaż badania nad wpływem toksyn środowiskowych na pęcherz są ograniczone, badania na zwierzętach sugerują, że narażenie na polichlorowane bifenyle (PCB) w macicy może powodować zwiększenie objętości pęcherza u mężczyzn i zmiany w funkcjonowaniu pęcherza.

Przegląd opublikowany w Toxics sugeruje, że urazy chemiczne dolnych dróg moczowych u mężczyzn mogą prowadzić do nieprawidłowych procesów czuciowych w pęcherzu, uszkodzenia nabłonka dróg moczowych i nadreaktywnego pęcherza. Ekspozycja komórek prostaty na toksyny może prowadzić do zmian w skurczu mięśni gładkich gruczołu krokowego wraz ze zmianami prędkości przepływu moczu.

Zaburzający gospodarkę hormonalną bisfenol-A (BPA) również został powiązany z objawami dolnych dróg moczowych, w tym dysfunkcją oddawania moczu. Te odkrycia „powiązały ekspozycję na BPA w wieku dorosłym u mężczyzn z dysfunkcją dolnych dróg moczowych”.

Zmiany zdrowego stylu życia mogą poprawić nietrzymanie moczu

Istnieje silny związek między nietrzymaniem moczu a czynnikami ryzyka chorób układu krążenia, takimi jak otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu oraz spożywanie alkoholu i kofeiny. W związku z tym programy mające na celu poprawę diety i aktywności fizycznej, przy jednoczesnym utrzymaniu prawidłowej wagi i rzuceniu palenia, mogą poprawić zarówno zdrowie serca, jak i nietrzymanie moczu.

Ponieważ problemy z pęcherzem mogą mieć znaczący negatywny wpływ na jakość życia, mogą być również silnym czynnikiem motywującym do praktykowania zdrowszego stylu życia – a styl życia i strategie behawioralne stanowią leczenie pierwszego rzutu w większości przypadków nietrzymania moczu - i często są skuteczne.

W badaniu z udziałem 19 741 kobiet po menopauzie, kobiety, które zgłaszały co najmniej 30 godzin aktywności fizycznej tygodniowo, miały o 16% mniejsze ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu z parcia i o 34% mniejsze ryzyko wystąpien mieszanego nietrzymania moczu.

Korzystne może być również angażowanie się w ćwiczenia, takie jak zmodyfikowany pilates, ponieważ osoby biorące udział w tego typu treningach zgłaszają poprawę samooceny, zmniejszenie wstydu społecznego, mniejszy wpływ na codzienne czynności i poprawę relacji osobistych wśród kobiet z nietrzymaniem moczu. Udział w zajęciach pilates poprawił również ogólne nastawienie do aktywności fizycznej, zdrowej diety i dobrego samopoczucia.

Pomocna może być również dbałość o prawidłową ekspozycję na słońce w celu zapewnienia optymalnego poziomu witaminy D. Receptory witaminy D można znaleźć w mięśniu wypieracza pęcherza moczowego, a przegląd 12 badań wykazał związek między niskim poziomem witaminy D a nietrzymaniem moczu.

Poziom miedzi może również mieć wpływ na ryzyko nietrzymania moczu - wysoki poziom miedzi zwiększa to ryzyko. Jest to czynnik warty rozważenia, szczególnie przez kobiety stosujące pigułki antykoncepcyjne lub miedziane wkładki domaciczne. Dr Dobberstein napisała:

„To sprawia, że kwestionuję powszechne stosowanie pigułek antykoncepcyjnych i miedzianych wkładek domacicznych, które mogą łatwo powodować zatrzymanie miedzi w organizmie. Niektóre kobiety mają również genetyczną tendencję do zatrzymywania miedzi. Czy te środki kontroli urodzeń, które wpływają na metabolizm miedzi, doprowadziły u niektórych kobiet do trudności w kontrolowaniu pęcherza? Jeśli masz problemy z kontrolą pęcherza i stosujesz antykoncepcję, zrób badanie krwi, aby zmierzyć poziom miedzi”.

Szkolenie w zakresie zdrowego stylu życia i kontroli pęcherza moczowego

Używanie pieluch dla dorosłych staje się coraz bardziej powszechne. Zwolnienie z podatku od sprzedaży obejmuje obecnie tylko pieluchy dla niemowląt, ale ustawodawcy starają się to zmienić. „Niestety, ta umowa nie obejmuje produktów dla osób dorosłych z objawami inkontynencji (chociaż były one częścią mojej propozycji) — będziemy kontynuować walkę w przyszłym roku” - napisała na Twitterze senator Lauren Book.

Aby uniknąć osiągnięcia punktu, w którym będzie trzeba wspierać rozwijającą się branżę pieluch dla dorosłych, ważne jest skupienie się na diecie pełnowartościowej z ograniczoną ilością przetworzonej żywności prozapalnej, podobnie jak unikanie potencjalnych czynników prozapalnych.Najlepszym napojem dla pęcherza jest woda.

Regularne ćwiczenia, łączące trening siłowy, wytrzymałościowy, równowagi i rozciąganie, mogą korzystnie wpływać na pęcherz i ogólny stan zdrowia, podczas gdy ćwiczenia mięśni miednicy, znane jako ćwiczenia mięśni Kegla, mogą wzmocnić mięśnie podtrzymujące pęcherz.

Pomocne mogą być również dodatkowe formy treningu kontroli pęcherza, takie jak tłumienie parcia na mocz, które polega na rozpraszaniu się podczas odczuwania potrzeby oddania moczu. Inną opcją jest zaplanowanie czasu na oddawanie moczu, na przykład raz na godzinę, co może pomóc w stopniowym wydłużaniu czasu między kolejnymi próbami oddawania moczu.