W SKRÓCIE

  • Otyłość jest siłą napędową chorób przewlekłych, którym można zapobiegać, a dieta jest głównym czynnikiem utrzymania prawidłowej wagi. W sklepach dominują produkty spożywcze produkowane przez 10 firm spożywczych, z których większość jest wysoko przetworzona i zawiera dużo cukru.
  • Zastąpienie tłuszczów nasyconych cukrem, produktami pełnoziarnistymi, olejami roślinnymi i nasionami ma znaczący wpływ na rosnącą liczbę osób z otyłością i chorobami przewlekłymi. Z każdym rokiem coraz ważniejsza staje się świadomość dokonywanych wyborów żywieniowych, ponieważ mają one kluczowy wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie.

Według dr. Mercoli

Według Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, 6 na 10 osób dorosłych w USA ma co najmniej jedną chorobę przewlekłą, taką jak choroba serca, nowotwór lub cukrzyca typu 2. Są to również główne przyczyny zgonów w Stanach Zjednoczonych, a otyłość i nadwaga są dla nich istotnymi czynnikami ryzyka.

10-letnie badanie wykazało, że istnieje zależność dawka-odpowiedź między nadwagą lub otyłością a rozwojem kilku chorób przewlekłych, w tym kamieni żółciowych, cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, raka okrężnicy i chorób serca.

Zaopatrzenie w żywność wiąże się z poważnymi wyzwaniami, które sprawiają, że każdego miesiąca coraz trudniej jest ludziom dokonywać zdrowych wyborów. @MrSollozzo z podcastu Meat Mafia stworzył grafikę informacyjną na Tweeterze, w której wymienia wiele wyzwań związanych z dietą i wyborami żywnościowymi, przed którymi stoją dziś Amerykanie. Poniżej wymieniono kilka z nich.

1. 10 firm kontroluje prawie całą produkcję żywności

Oxfam America to organizacja non-profit, która koncentruje się na nierównościach, które przyczyniają się do ubóstwa i niesprawiedliwości. W 2014 roku organizacja stworzyła obraz graficzny pokazujący, jak 10 firm kontroluje prawie każdy produkt spożywczy i napój, który można znaleźć w sklepie spożywczym. Każdego dnia ich przychody sumują się do ponad 1 miliarda dolarów.

Do firm tych należą CocaCola, Mars, Nestle, Kellogg, General Mills, Wrigley i Wonka. Mają one interes w dbaniu o lojalność klientów i pozyskiwanie nowych klientów każdego roku poprzez reklamy promujące ich produkty jako zdrowe, mądre wybory żywieniowe lub jako niewinny deser.

Wielu osobom trudno jest zignorować kampanie reklamowe, które obejmują chwytliwe opakowania, finansowanie badań dotyczących odżywiania i zachęcające reklamy drukowane i wideo.

Reklama wpływa na preferencje i nawyki żywieniowe ludzi, co wspiera wynik finansowy firmy, a co za tym idzie, napędza epidemię otyłości. Jeśli jednak uważasz, że masz związane ręce, nadal masz decydujący głos, ponieważ możesz odmówić zakupu ich produktów.

2. 70% wszystkich upraw jest modyfikowanych genetycznie (GMO)

Przeglądając alejkę z produktami spożywczymi, weź pod uwagę fakt, że prawie 70% roślin uprawianych w USA pochodzi z genetycznie modyfikowanych nasion. Według danych International Service for the Acquisition of Agri-biotech Applications (ISAAA) najpopularniejsze uprawy GM to soja, kukurydza, bawełna i rzepak.

Soja, kukurydza i rzepak to produkty używane w wielu przetworzonych i wysoko przetworzonych produktach spożywczych dostępnych na półkach sklepów spożywczych. Istnieją dwa rodzaje genetycznie modyfikowanych nasion: odporne na herbicydy (HT) i odporne na owady (Bt). USDA stwierdziło, że w ostatnich latach rośnie stosowanie obu rodzajów oraz nasion, które mają obie cechy.

Konsekwencje dla zdrowia wynikające z narażenia na rośliny GM są znaczące i związane ze stosowaniem herbicydu glifosatu, którego zastosowanie drastycznie wzrosło w ciągu ostatnich 20 lat. Flora jelitowa jest niezwykle ważna dla zdrowia, a glifosat ma na nią negatywny wpływ. Eksperci powiązali narażenie na glifosat i rośliny GM z brakiem równowagi w populacjach bakterii jelitowych i różnymi chorobami przewlekłymi, w tym otyłością.

3. Konfekcjonerzy mięsa zaniżają płace hodowcom, przepłacają konsumenci

W 2020 r. Departament Sprawiedliwości rozpoczął formalne dochodzenie w sprawie naruszeń prawa antymonopolowego przez czterech największych konfekcjonerów wołowiny w Stanach Zjednoczonych w następstwie skarg z kilku stanów i organizacji rolniczych. Firmy z „Wielkiej Czwórki” to Cargill, Tyson Foods, JBS i National Beef, które są odpowiedzialne za przetwarzanie 85% całej wołowiny na steki i inne produkty mięsne.

„Wielka Czwórka” przetwarza 70% produkcji wołowiny. Te cztery firmy uzyskały większą kontrolę nad branżą na początku lat 90. Według danych USDA, ich udział w rynku produkcji mięsa wzrósł z 25% w 1977 r. do 71% w 1992 r. Kilka incydentów wywołało konsolidację, w wyniku której obecnie tylko cztery firmy mają większość udziałów w rynku.

Hodowcy bydła są sfrustrowani spadkami hurtowych cen sprzedaży mięsa, których doświadczają po zamknięciu zakładu pakowania mięsa, podczas gdy firmy pakujące (konfekcjonerzy) czerpią korzyści z rosnących cen detalicznych mięsa. W krótkim okresie wpływa to na zdolność hodowcy do utrzymania się w biznesie. W dłuższej perspektywie rosnące ceny detaliczne w sklepie spożywczym mogą skłonić więcej osób do zakupu fałszywego „mięsa” produkowanego na bazie roślin.

4. 70% zachodniej diety stanowi żywność przetworzona

Badając powiązania między otyłością a chorobami przewlekłymi, warto zwrócić uwagę na fakt, że około 70% upraw w USA jest modyfikowanych genetycznie; 73,6% populacji ma nadwagę lub otyłość; około 60% populacji USA cierpi na co najmniej jedną chorobę przewlekłą. Według danych z dwóch badań, konsumpcja wysoko przetworzonej i przetworzonej żywności wynosi nieco ponad 70%.

Na półkach sklepów spożywczych znajduje się ponad 40 000 produktów, z których większość to żywność przetworzona i wysoko przetworzona. Jedno z badań wykazało, że 57,9% spożywanych produktów było wysoko przetworzonych i dostarczało 89,7% kalorii z dodanego cukru. Dane pokazują również, że nadmiar cukru w diecie może prowadzić do zmniejszenia uczucia sytości, zwiększenia spożycia kalorii i upośledzenia produkcji energii w organizmie.

W jednym z badań monitorowano związek między rosnącym spożyciem cukru a wskaźnikami otyłości, stwierdzając, że „przeszłe spożycie cukru w USA jest wystarczające, aby wyjaśnić wzrost wskaźników otyłości wśród osób dorosłych w ciągu ostatnich 30 lat”.

5. Lekarze zostali zalegalizowanymi handlarzami narkotyków

@MrSollozzo nazywa lekarzy „zalegalizowanymi handlarzami narkotyków”, ponieważ wielu z nich często przepisuje nadmierne ilości leków, zamiast pomagać pacjentom w zmianie nawyków stylu życia, które pozwoliłyby uniknąć chorób przewlekłych. Do przykładów należą pacjenci, którzy przyjmują zbyt duże ilości leków przeciwbólowych, inhibitorów pompy protonowej, leków przeciwdepresyjnych, antybiotyków i leków łagodzących skutki uboczne innych leków.

Jest to objaw większego problemu, który polega na silnym wpływie przemysłu farmaceutycznego na opiekę lekarską. Obecnie służba zdrowia nie jest skupiona na zapobieganiu lub leczeniu przyczynowym chorób, co obejmuje zmiany w odżywianiu i stylu życia.

6. Big Pharma kontroluje rolnictwo i podaż nasion

W latach 90. wprowadzono przepisy mające na celu ochronę upraw poddanych bioinżynierii. W 2021 r. cztery duże korporacje posiadały ponad 50% nasion na świecie, co stanowi oszałamiającą dominację w globalnym łańcuchu dostaw żywności. Jedną z takich firm jest Bayer, który przejął Monsanto w 2018 roku.

Monsanto jest agrochemiczną i rolniczą firmą biotechnologiczną - obecnie własność firmy farmaceutycznej Bayer - która kontroluje znaczną część światowych dostaw nasion, w tym nasion GM. Zasadniczo oznacza to, że Monsanto kontroluje żywność genetycznie modyfikowaną, a firma Bayer dostarcza leki potrzebne do leczenia chorób przewlekłych, w tym wywołanych przez żywność GM.

7. Polityka rządu sprzyja korporacyjnemu rolnictwu

Earl Butz był sekretarzem USDA w latach siedemdziesiątych. Jego wizją było stworzenie scentralizowanego systemu żywnościowego, który, jak pisze Grist, „zaburzył politykę rolną New Deal, która dążyła do ochrony rolników przed wielkimi firmami agrobiznesu, których interesy otwarcie forsował”. W czasie, gdy został powołany do USDA, był członkiem zarządu kilku dużych firm, w tym Ralston Purina.

Krytycy przewidywali, że te powiązania mogą zagrozić jego zdolności do obiektywnego wykonywania obowiązków. Ta przepowiednia spełniła się, gdy wymusił zmiany w agrobiznesie, które powodują, że drobni rolnicy są stopniowo wypierani z biznesu, a duże konglomeraty kupują ogromne połacie ziemi, poszerzając zasięg produktów genetycznie modyfikowanych i skoncentrowanych operacji żywienia zwierząt (CAFO).

Większość ludzi prawdopodobnie nigdy nie podała ręki miejscowemu rolnikowi, który sprzedaje produkty i mięso na lokalnych targowiskach, małym sklepom spożywczym lub bezpośrednio konsumentom Jedną z najlepszych rzeczy w tych lokalnych targowiskach jest to, że są zachęcani do dostarczania najwyższej jakości żywności, aby utrzymać się w biznesie.

8. Tłuszcze nasycone zostały zastąpione rafinowanym cukrem

Badanie znane jako Seven Countries Study zostało opracowane przez nieżyjącego już Ancela Keysa, fizjologa z połowy XX wieku. Badanie to przedkłada tłuszcze wielonienasycone nad naturalne, nasycone tłuszcze występujące w diecie. Keys rozpoczął badanie w 1958 roku z zamiarem zidentyfikowania wzorców żywieniowych, które wpływają na choroby serca.

Wyniki badania zmieniły zalecenia żywieniowe na dziesięciolecia. Zmiany obejmowały zalecenie wyeliminowania tłuszczów nasyconych z diety oraz zwiększenie spożycia wielonienasyconych tłuszczów w celu zastąpienia brakujących naturalnych tłuszczów. Z czasem przemysł spożywczy dodał również cukier i produkty pełnoziarniste do mieszanki przetworzonej żywności, która ma kusić podniebienia konsumentów.

Jednak, jak wykazały późniejsze badania, ten ruch miał znaczący wpływ na zdrowie - zamiast pomagać w zmniejszeniu chorób serca, w rzeczywistości zwiększył ryzyko choroby wieńcowej u wielu osób, ponieważ wymiana naturalnych tłuszczów nasyconych na wielonienasycone prowadzi do:

„… zmiany poziomów LDL, lipoprotein o dużej gęstości (HDL) i trójglicerydów, co może zwiększać ryzyko choroby wieńcowej (CHD).
Ponadto diety bogate w cukier mogą wywoływać wiele innych nieprawidłowości związanych z podwyższonym ryzykiem CHD, w tym podwyższony poziom glukozy, insuliny i kwasu moczowego, upośledzoną tolerancję glukozy, insulinooporność i oporność na leptynę, niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby i zmianę czynności płytek krwi. Stwierdzono, że dieta bogata w dodane cukry powoduje 3-krotnie większe ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia”.

W wyniku wzrostu popularności przetworzonej żywności, przeciętny Amerykanin spożywa aż 130 funtów (ok. 60 kg) cukru rocznie. Cukier stał się tak tani i wszechobecny, że znajduje się w prawie każdej przetworzonej i wysoko przetworzonej żywności.

9. Naturalne tłuszcze zostały zastąpione olejami roślinnymi produkowanymi fabrycznie

Według USDA, od 1970 do 2010 roku roczne spożycie dodanego tłuszczu i oleju wzrosło o 30 funtów (14 kg). Jednak spożycie nasyconych tłuszczów zwierzęcych spadło, podczas gdy spożycie tłuszczu roślinnego z olejów z nasion wzrosło. Są to przemysłowe oleje roślinne, które prawdopodobnie są przyczyną większości chorób zdiagnozowanych w ostatnim stuleciu.

Liczba osób, u których zdiagnozowano choroby serca, nowotwory, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, otyłość, zespół metaboliczny, chorobę Alzheimera i udar mózgu, dramatycznie wzrosła w ciągu ostatnich dziesięcioleci i wszystkie one są związane ze spożywaniem oleju z nasion.

W 45-minutowej prezentacji zatytułowanej „Diseases of Civilization: Are Seed Oil Excesses the Unifying Mechanism”, dr Chris Knobbe ujawnia zaskakujące dowody na to, że oleje z nasion, tak rozpowszechnione we współczesnej diecie, są przyczyną większości dzisiejszych chorób przewlekłych.

Jego badania wskazują, że wysokie spożycie olejów z nasion zawierających kwasy tłuszczowe omega-6 jest głównym czynnikiem powodującym rozwój przewlekłych chorób zwyrodnieniowych powszechnych we współczesnej cywilizacji. Nazywa zalewanie zachodnich diet szkodliwymi olejami z nasion „globalnym eksperymentem na ludziach… bez ich świadomej zgody”.

10. Sztuczne mięso sprzedawane jako zdrowsza alternatywa dla mięsa

Chociaż wiele podrabianych produktów mięsnych jest sprzedawanych jako zdrowsza alternatywa dla mięsa, okazuje się, że jest to kolejna zasłona dymna do kontrolowania dostaw żywności. Wraz ze wzrostem cen mięsa coraz więcej osób zaczyna rozważać zakup produktów, których wcześniej nie brali pod uwagę: sztuczne mięso.

Całkowite przychody firmy produkującej sztuczne produkty mięsne Beyond Meat wzrosły z 16,2 mln USD w 2016 r. do 87,9 mln USD w 2018 r. i przekroczyły oczekiwania w 2020 r., osiągając 406,8 mln USD. Rosnący udział sztucznego mięsa w rynku jest świadectwem tego, jak dobrze ich branding i reklama przekonały opinię publiczną, że sztuczne mięso jest zdrowsze niż naturalne białko zwierzęce.

Powszechnie wiadomo, że wysoko przetworzona żywność jest wrogiem dobrego zdrowia. Spożywanie przetworzonej żywności zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci o 62%, jeśli jest spożywana w ilości ponad czterech porcji dziennie, przy czym każda dodana porcja zwiększa to ryzyko o kolejne 18%.

Czym właściwie jest „mięso” pochodzenia roślinnego? „To nie jest żywność; to własność intelektualna —istnieje 14 patentów na Impossible Burger oraz ponad 100 dodatkowych patentów na produkty stanowiące alternatywy produktów pochodzenia zwierzęcego - od kurczaka po ryby” - stwierdził Seth Itzkan, futurysta zajmujący się ochroną środowiska, współzałożyciel i współdyrektor Soil4Climate.

Sugeruje, że sztuczne produkty mięsne niszczą środowisko, utrwalając szkodliwą zależność od genetycznie modyfikowanych nasion (GM), jednocześnie przyspieszając erozję gleby i umniejszając rolnictwo regeneracyjne.

Konsumencie uważaj!

Kontrolowanie diety to jeszcze jeden sposób na kontrolowanie zdrowia i przyszłości. Z każdym rokiem coraz ważniejsza staje się świadomość wyborów żywieniowych, których dokonujemy każdego dnia, ponieważ wpływają one na zdrowie i dobre samopoczucie.

Sposób odżywiania decyduje o tym, jak dobrze działa organizm, a zatem wpływa na codzienne samopoczucie. Podejmij decyzję o dokonywaniu mądrych wyborów żywieniowych korzystnych dla zdrowia. Rozważ kupowanie na lokalnych targach rolników w celu uzyskania najwyższej jakości naturalnych produktów. Szukaj produktów z upraw i hodowli regeneracyjnych oraz rozważ kupowanie ekologicznego mięsa i nabiału bezpośrednio od lokalnych rolników.


Źródła i odniesienia