W SKRÓCIE

  • Indonezja, światowy lider w produkcji oleju palmowego, ogłosiła w kwietniu 2022 r. zakaz eksportu olejów tropikalnych.
  • Zakaz eksportu oleju palmowego w Indonezji ma pomóc obniżyć krajowe ceny oleju palmowego i poprawić dostępność żywności w kraju.
  • Cena detaliczna oleju spożywczego w Indonezji wynosi średnio 1,84 USD za litr, co oznacza wzrost ceny o ponad 40% w 2022 r.
  • Olej palmowy jest najczęściej używanym olejem „roślinnym” na świecie, ale chociaż często jest wrzucany do kategorii olejów roślinnych, wyróżnia się spośród nich tym, że składa się w 50% z tłuszczów nasyconych.
  • Spożywanie oleju palmowego zawartego w wysoko przetworzonej żywności nie jest korzystne dla zdrowia, ale gdy jest używany jako olej do gotowania, olej palmowy jest lepszy niż oleje z nasion

Według dr. Mercoli

Indonezja, światowy lider w produkcji oleju palmowego, ogłosiła w kwietniu 2022 roku zakaz eksportu olejów tropikalnych. Według indyjskiej grupy handlowej, ten szokujący ruch, który wszedł w życie 28 kwietnia, został uznany za „całkowicie nieoczekiwany”.

Indonezja odpowiadała za 57% światowej produkcji oleju palmowego w 2018 r., wynoszącą 41 mln ton. Tylko Malezja zbliża się do tego poziomu produkcji, odpowiadając za 27% produkcji oleju palmowego w tym samym roku. Eksport indonezyjskiego oleju palmowego został wyceniony na 30 miliardów dolarów w 2021 r., ale ceny gwałtownie wzrosły po ogłoszeniu wiadomości o zakazie eksportu.

Indonezja próbuje obniżyć krajowe ceny oleju palmowego

Cena detaliczna oleju spożywczego w Indonezji wynosi średnio 1,84 USD za litr, czyli w 2022 roku jest wyższa o ponad 40% niż w poprzednim roku. W niektórych regionach ceny wzrosły niemal dwukrotnie w ciągu ostatnich 30 dni, co wywołało demonstracje. Zakaz eksportu oleju palmowego wprowadzony przez Indonezję ma pomóc obniżyć krajowe ceny oleju palmowego i poprawić dostępność żywności w kraju.

„Będę monitorował i oceniał wdrażanie tej polityki, aby dostępność i cena oleju spożywczego na krajowym rynku uległy poprawie” – powiedział prezydent Indonezji Joko Widodo w transmisji wideo. Oczekuje się, że ruch ten spowoduje dalsze skoki cen alternatywnych olejów jadalnych, których ceny wzrosły już o 41%”.

Olej palmowy jest najczęściej używanym olejem „roślinnym”, ale chociaż często jest wrzucany do kategorii olejów roślinnych, wyróżnia się spośród innych tym, że składa się w 50% z tłuszczów nasyconych. Chociaż może oferować pewne korzyści zdrowotne, gdy jest stosowany jako niezafałszowany olej do gotowania, często znajduje się w niezdrowej, wysokoprzetworzonej żywności, takiej jak tłuszcz piekarski, margaryna, fast foody, pizza, ciasteczka, makaron instant i krakersy.

Na wiadomość, że Indonezja zakaże eksportu oleju palmowego, wzrosły również ceny konkurencyjnych olejów roślinnych. Według Reuters, cena oleju sojowego, który jest drugim najczęściej używanym olejem z nasion, wzrosła o 4,5% do 83,21 centów za funt, co jest rekordowym wynikiem. W rozmowie z serwisem informacyjnym przedstawiciel globalnej firmy handlowej z siedzibą w Bombaju powiedział:

„Nie ma obecnie limitu dla ceny oleju jadalnego. Nabywcy stawiali na olej palmowy po tym, jak dostawy oleju słonecznikowego spadły z powodu wojny na Ukrainie. Teraz (kupujący) nie mają żadnej opcji, ponieważ dostawy oleju sojowego również są ograniczone".

Unikaj olejów „roślinnych”, aby chronić swoje zdrowie

Rosnące ceny to tylko jeden z powodów, dla których warto omijać oleje roślinne takie jak olej kukurydziany, olej sojowy, słonecznikowy i olej rzepakowy, znajdujące się w większości przetworzonej żywności i posiłkach restauracyjnych. Przetworzone oleje roślinne, bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 (PUFA), są niebezpiecznym czynnikiem dietetycznym, który ma większy wpływ na zdrowie człowieka niż nawet syrop glukozowo-fruktozowy i cukier.

Oleje roślinne powiązano nie tylko z chorobami serca, chorobami przewodu pokarmowego, takimi jak zaburzenia jelita drażliwego i stanami zapalnymi, takimi jak zapalenie stawów, ale także z nowotworami, zwłaszcza z nerwiakiem niedojrzałym, rakiem piersi, prostaty, okrężnicy i płuc. Maria Cross, dietetyk z tytułem magistra nauk ścisłych, opisała w Medium dowody stojące za szkodliwością olejów roślinnych oraz co czyni je rakotwórczymi:

„Istnieją dwie klasy WNKT: omega-6 i omega-3. Chociaż funkcjonalnie odrębne i niewymienne, te dwie klasy są nieustannie zaangażowane w procesy metaboliczne i powinny pozostać w równowadze, ponieważ konkurują o wchłanianie do organizmu.
Nie ma nic złego w kwasach tłuszczowych omega-6: potrzebujemy ich… Jeśli tłuszcze omega-6 są niezbędne dla zdrowia, nie ma sensu stwierdzenie, że mogą również powodować nowotwory…
Dlatego naukowcy uważają, że to nie kwasy omega-6 per se są winne zwiększonemu ryzyku nowotworów; to zachwianie równowagi między dwiema grupami WNKT sieje spustoszenie w naszych ciałach. Ewoluowaliśmy i jesteśmy genetycznie przystosowani do diety, która dostarcza mniej więcej równe ilości omega-3 i omega-6…
Wraz z uprzemysłowieniem naszych diet i ogromnymi ilościami roślinnych olejów spożywczych, które wchodzą w ich skład, stosunek między omega-6 a omega-3 ogromnie się zmienił i konsumujemy do 25 razy więcej omega-6 niż omega-3…
Ta zmiana musi powodować konsekwencje. Dane eksperymentalne potwierdzają teorię, że to właśnie zaburzona równowaga między dwoma rodzajami PUFA wpływa na wzrost ryzyka nowotworzenia”.

Zwiększenie spożycia olejów roślinnych z nasion pogorszyło zdrowie ludzi

W ciągu ostatnich 50 lat światowa produkcja olejów roślinnych wzrosła dziesięciokrotnie - z 17 mln ton w latach 60. do 170 mln ton w 2014 r. i 218 mln ton w 2018 r. Kwas linolowy (LA) stanowi większość – około 90% – spożywanych kwasów omega-6 i jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do prawie wszystkich chorób przewlekłych.

Chociaż LA jest niezbędnym tłuszczem, spożywany w nadmiernych ilościach, działa jak trucizna metaboliczna. Powodem tego jest fakt, że wielonienasycone tłuszcze, takie jak LA, są bardzo podatne na utlenianie.

Gdy tłuszcz utlenia się, rozkłada się na szkodliwe składniki, takie jak zaawansowane produkty końcowe utleniania lipidów (ALES) i OXLAMS (utlenione metabolity LA). Te ALES i OXLAMS są w rzeczywistości przyczyną szkód w organizmie. Jednym z typów końcowych produktów zaawansowanego utleniania lipidów (ALE) jest 4HNE - mutagen, który powoduje uszkodzenia DNA. Badania wykazały, że istnieje wyraźna korelacja między podwyższonym poziomem 4HNE a niewydolnością serca.

LA jest przekształcany w 4HNE jeszcze szybciej, gdy olej jest podgrzewany, dlatego kardiolodzy zalecają unikanie smażonych potraw. Ponadto spożycie LA i późniejsze wytwarzane ALES i OXLAMS odgrywają znaczącą rolę w przypadku nowotworów. HNE i inne ALES są niezwykle szkodliwe, nawet w bardzo małych ilościach.

Chociaż nadmiar cukru również jest szkodliwy dla zdrowia i zazwyczaj jego spożycie powinno być ograniczone do 25 gramów dziennie, cukier nie powoduje nawet ułamka szkód oksydacyjnych, które powoduje LA. Przetworzone oleje roślinne są głównym źródłem LA, ale nawet źródła żywności oznakowane jako zdrowe zawierają ten kwas tłuszczowy i mogą stanowić problem, jeśli są spożywane w nadmiarze. Przykłady: kurczak z konwencjonalnych hodowlii i wieprzowina od zwierząt karmionych zbożem bogatym w LA oraz oliwa z oliwek.

Kiedy przeprowadziłem wywiad z Tuckerem Goodrichem, który opracował system zarządzania ryzykiem używany przez dwa największe fundusze hedgingowe na świecie, a następnie przeszedł do badań medycznych, wyjaśnił, że zwierzęta zwykle rozwijają nowotwór, gdy poziom LA w ich diecie będzie odpowiadał za 4% do 10% spożycia energii.

Jednak większość Amerykanów czerpie około 8% kalorii z olejów roślinnych z nasion. „Więc jesteśmy daleko poza bezpiecznym poziomem spożycia tych tłuszczów” – powiedział Goodrich, dodając:

„Mamy ogromny rozdźwięk między tym, co nauka laboratoryjna mówi nam, że powinniśmy robić, a tym, co nasze wytyczne żywieniowe mówią nam, że powinniśmy robić. Naukowcy mówią: „Och, spójrz, to trucizna odpowiadająca za wszystkie choroby przewlekłe”, a rząd mówi: „Jedz dużo”. To nie jest dobra rzecz”.

Czy olej palmowy jest zdrowy?

Olej palmowy, który jest wytwarzany z miąższu owoców palmy olejowej, zawiera silne przeciwutleniacze, witaminy A i E, i stwierdzono, że chroni serce i naczynia krwionośne przed rozowjem blaszki miażdżycowej i urazami niedokrwiennymi. Jego czerwonawy kolor pochodzi z wysokiej zawartości beta-karotenu i ma niższe stężenie LA niż inne oleje z nasion, dzięki czemu jest bardziej odporny na degradację oksydacyjną.

Jednak istnieją kontrowersje dotyczące oleju palmowego, który jest tak szeroko stosowany, że znajduje się w około połowie często spożywanej żywności i popularnych produktów konsumpcyjnych, w tym biopaliw, kosmetyków i innych produktów do higieny osobistej, świec i farmaceutyków.

Spożywanie oleju palmowego w żywności wysoko przetworzonej nie przysłuży się zdrowiu. Co więcej, uprawy oleju palmowego oskarża się o wylesianie i niszczenie siedlisk orangutanów i innych dzikich zwierząt, a także za szkody środowiskowe spowodowane przez plantacje monokulturowe.

Nawet oznaczenie „produkt zrównoważony” może wprowadzać w błąd. Karty wyników oleju palmowego mogą pomóc zorientować się, które firmy są liderami w kierunku bardziej zrównoważonej produkcji tego oleju.

Ze zdrowotnego punktu widzenia olej palmowy jest lepszy niż oleje z nasion soi i słonecznika ze względu na niższą procentową zawartość LA. Jednak tłuszcze zwierzęce, zwłaszcza masło i łój pochodzące od zwierząt karmionych trawą, oraz olej kokosowy mają najniższe stężenie LA i stanowią najzdrowszy wybór do gotowania. Dlatego najlepiej byłoby ograniczyć ilość olejów roślinnych używanych do gotowania, wybierając zamiast tego masło produkowane z mleka krów karmionych trawą.

Oleje, których należy całkowicie unikać, obejmują toksyczne oleje z nasion, które w poniższej tabeli są zaznaczone na czerwono. Wszystko jednak zależy od dawki. Tak więc teoretycznie możesz użyć dowolnego oleju z poniższej tabeli, o ile Twoje dzienne spożycie LA wynosi mniej niż 2% całkowitej ilości kalorii. Im większe spożycie oleju, tym większe prawdopodobieństwo, że bezpieczny dzienny limit zostanie przekroczony. Eliminacja przetworzonej żywności i żywności restauracyjnej jest niezbędna do utrzymania niskiego spożycia LA.

Jednak biorąc pod uwagę zaskakujący zakaz eksportu oleju palmowego w Indonezji, może się okazać, że olej palmowy i produkty z oleju palmowego będą trudniejsze do zdobycia lub zastąpione bardziej toksycznymi olejami roślinnymi. Tak czy inaczej, te produkty powinny stanowić tylko niewielką część codziennej diety.