W SKRÓCIE

  • Badanie na zwierzętach wykazało, że codzienne wapowanie z użyciem aromatyzowanych płynów może zwiększyć procesy zapalne w wielu narządach, przy czym najbardziej uderzające zmiany zachodzą w mózgu, co może przyczyniać się do zmian zachowania i zaburzeń nastroju.
  • E-papierosy reklamowane są jako alternatywa dla tradycyjnych papierosów. Wiele osób błędnie uważa je za „zdrowsze”, ponieważ para z e-papierosów ma śladowy zapach i szybko się rozprasza. Jeden na 5 uczniów szkół średnich wapuje, a eksperci uważają, że e-papierosy będą utrzymywać młodych ludzi w szponach uzależnienia przez lata.
  • Osoby postronne nie są odporne na zagrożenia związane z e-papierosami, ponieważ dane pokazują, że urządzenia uwalniają toksyczne substancje chemiczne i metale, a osoby na nie narażone zdają się wchłaniać tyle kotyniny – miara ilości nikotyny wchłanianej przez organizm – co osoby narażone na tradycyjne bierne palenie.

Według dr. Mercoli

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego School of Medicine pokazują, że codzienne wapowanie może nasilać procesy zapalne w wielu narządach w organizmie. Co ciekawe, odkryto również, że nasilenie stanu zapalnego zależało od smaku palonego e-papierosa.

E-papierosy nie przypominają tradycyjnych papierosów. Nie wydzielają dymu ani nieprzyjemnego zapachu, więc zwykle są błędnie postrzegane jako nieszkodliwe dla zdrowia. Minęło prawie osiem lat, odkąd zacząłem ostrzegać przed niebezpiecznymi skutkami, jakie e-papierosy wywierają na ludzkie zdrowie. Jednak firmy produkujące e-papierosy nadal reklamują swój produkt jako opcję dla tych, którzy chcą rzucić tradycyjne papierosy lub jako „satysfakcjonującą alternatywę dla palenia papierosów”.

Palenie tradycyjnych papierosów uszkadza prawie każdy narząd w organizmie człowieka i wywołuje wiele różnych chorób. Należą do nich nowotwory, przewlekła obturacyjna choroba płuc, zmniejszona czynność płuc i choroba wieńcowa. A ponieważ coraz więcej osób zaczęło rzucać palenie papierosów, branża szukała nowych rozwiązań. Firmy produkujące e-papierosy odnotowały wzrost popularności swoich produktów.

Jednak przejście na e-papierosy nie jest zdrową alternatywą, w którą firmy reklamowe chciałyby, abyś uwierzył. Badania opublikowane w Environmental Health Perspectives wykazały, że próbki oparów i aerozoli z płynów do e-papierosów mogą uwalniać metale ciężkie niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego. Ponadto te metale ciężkie mogą potencjalnie wpływać na odpowiedź zapalną w mózgu, sercu i okrężnicy.

E-papierosy mogą podnieść poziom stanu zapalnego w mózgu, sercu i okrężnicy

Wcześniejsze badania dotyczące e-papierosów wykazały, że powodują one zapalne i fizjologiczne zmiany sercowo-płucne. Jednak chociaż przeprowadzono wiele badań nad tradycyjnymi papierosami, dane dotyczące urządzeń do e-papierosów są mniej ugruntowane. Kilka badań wykazało, że palenie e-papierosów, zwane również wapowaniem, wywołuje zmiany dotyczące neuroprzekaźników.

Według UC San Diego, ponad 12 milionów osób dorosłych pali obecnie e-papierosy, a najwyższy wskaźnik ich używania występuje u osób w wieku od 18 do 24 lat. W jednym z badań naukowcy starali się zbadać wpływ na mózg, płuca, serce i okrężnicę aromatyzowanych aerozoli stosowanych w e-papierosach JUUL w grupie zwierząt, która została wyeksponowana na nie trzy razy dziennie przez trzy miesiące.

Zespół badawczy wykorzystał „najwybitniejszą markę e-papierosów - JUUL - oraz jej najpopularniejsze smaki: mięta i mango”. Naukowcy wykorzystali model zwierzęcy, narażając myszy na działanie aerozolu z JUUL trzy razy dziennie przez trzy miesiące. Skomentowali najbardziej uderzające zmiany w mózgu następująco:

„… mogą one przyczyniać się do zmian behawioralnych i zaburzeń nastroju. Ponadto używanie e-papierosów może powodować zapalenie jelit, które jest powiązane ze złym stanem zdrowia ogólnoustrojowego oraz zapalenie serca, które prowadzi do chorób sercowo-naczyniowych”.

Profesor Laura Crotty Alexander z UC San Diego School of Medicine jest jesnym z głównych badaczy w tym badaniu. Powiedziała w komunikacie prasowym: „E-papierosy z aromatyzowanym aerozolem stały się popularne dopiero w ciągu ostatnich pięciu lat, więc niewiele wiemy o ich długoterminowym wpływie na zdrowie”.

Zespół odkrył zmiany w poziomie ekspresji genów neurozapalnych w obszarze mózgu niezbędnym do przetwarzania informacji i motywacji. Problem polega na tym, że zmiany te są powiązane z depresją, lękiem i uzależnieniem. Może to zwiększyć uzależnienie ludzi od e-papierosów. Prof. Crotty Alexander wyraziła zaniepokojenie zespołu i wielu innych ekspertów w dziedzinie zdrowia, mówiąc:

„Wielu użytkowników e-papierosów JUUL to nastolatki lub młodzi dorośli, których mózgi wciąż się rozwijają, więc dość przerażające są wyniki badań pokazujące, co może się dziać w ich mózgach, biorąc pod uwagę, jak może to wpłynąć na ich zdrowie psychiczne i zachowanie”.

Aromatyzowane e-papierosy uszkadzają komórki śródbłonka

Według badań przeprowadzonych przez Boston University School of Medicine aromatyzowany płyn używany w e-papierosach może powodować wczesne objawy choroby sercowo-naczyniowej, co może prowadzić do zawału serca, udaru mózgu, a nawet śmierci. Naukowcy odkryli, że zmiany w komórkach śródbłonka pojawiły się niemal natychmiast.

Jednym z kluczowych czynników w tym badaniu było bezpośrednie przetestowanie przez naukowców wpływu samego aromatu, przy użyciu poziomów, które prawdopodobnie zostaną osiągnięte w organizmie podczas wapowania. Dr Jessica Fetterman, główna badaczka, powiedziała, że pomiary ocenione podczas zbierania danych są jednymi z pierwszych zmian, które obserwuje się w rozwoju chorób serca.

Naukowcy wykorzystali komórki śródbłonka, które są komórkami tworzącymi wyściółkę naczyń krwionośnych. Zebrali komórki od dwóch grup ludzi. Jedna grupa regularnie paliła tradycyjne papierosy o smaku mentolowym, a druga – tradycyjne papierosy bez smaku. Porównano komórki z obu grup z komórkami osób niepalących. Komórki obu typów osób palących były w stanie pełnić kluczowe funkcje w taki sam sposób, jak komórki osób niepalących.

Obejmowało to produkcję tlenku azotu, który jest bezbarwnym gazem, którego organizm używa do rozszerzania naczyń krwionośnych. Kiedy komórki osób niepalących zostały bezpośrednio wystawione na działanie mentolu, wydarzyło się to samo. Naukowcy wykorzystali to jako punkt odniesienia, z którym porównali wpływ dodatków smakowych powszechnie występujących w e-papierosach. W tym badaniu naukowcy przetestowali dziewięć chemicznych aromatów, w tym miętę, goździki, wanilię, cynamon, truskawkę i banan.

Wyeksponowano komórki śródbłonka na różne poziomy dziewięciu aromatów. Przed ekspozycją aromaty zostały podgrzane do tej samej temperatury, jaką normalnie wytwarzają e-papierosy. Na najwyższym poziomie ekspozycji aromaty używane w e-papierosach spowodowały śmierć komórki. Na niższych poziomach ekspozycji zaobserwowano upośledzenie produkcji tlenku azotu. Dr Fetterman skomentowała znaczenie badania:

„Nasze badanie sugeruje, że dodatki smakowe stosowane w wyrobach tytoniowych, takich jak e-papierosy, same lub w skojarzeniu z innymi produktami spalania lub składnikami, mogą powodować uszkodzenie układu sercowo-naczyniowego. To może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ aromatyzowane wyroby tytoniowe są najczęściej używanymi produktami, zwłaszcza wśród młodzieży”.

Dr Bondonno dodała:

„Nasilony stan zapalny i utrata tlenku azotu to jedne z pierwszych zmian prowadzących do chorób sercowo-naczyniowych i zdarzeń, takich jak zawał serca i udar mózgu, dlatego uważa się je za wczesne czynniki prognostyczne chorób serca. Nasze odkrycia sugerują, że te dodatki smakowe do e-papierosów mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne”.

Wapowanie wśród nastolatków nadal jest wyzwaniem

Artykuł opublikowany w Journal of the American Medical Associationdonosi, że około 1 na 5 uczniów szkół średnich wapuje. Podczas gdy niektórzy dorośli twierdzą, że używają wapowania, aby przełamać uzależnienie od nikotyny, młodzi ludzie często zaczynają od wapowania i przechodzą do tradycyjnych papierosów. Eksperci uważają, że wapowanie prawdopodobnie zapoczątkuje uzależnienie, które utrzyma młodych ludzi w szponach uzależnienia przez długie lata.

Warto również zauważyć, że podobnie jak zwykłe papierosy, e-papierosy również zawierają silnie uzależniającą substancję, czyli nikotynę. Dla przypomnienia, według CDC, nikotyna szkodzi rozwojowi dorastającego mózgu, którego rozwój trwa do połowy lat dwudziestych.

Według CDC, młodzi ludzie używający e-papierosów są bardziej skłonni do przejścia na tradycyjne papierosy wraz z wiekiem. Mimo to Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła sprzedaż e-papierosów po tym, jak „zdecydowali, że korzyści dla dorosłych próbujących rzucić palenie przewyższają ryzyko uzależnienia nastolatków”.

W 2021 roku BBC poinformowało o badaniu opublikowanym przez FDA, a CDC oszacowało, że ponad 2 miliony studentów używało e-papierosów w 2021 roku, a 80% z nich używało produktów smakowych. Decyzja o zatwierdzeniu e-papierosów dotyczyła tylko produktów o smaku tytoniu, które zdaniem FDA mogą „przynosić korzyści osobom uzależnionym, które chcą rzucić palenie”.

Według danych opublikowanych w marcu 2022 roku przez FDA, e-papieros JUUL nie jest już najlepiej sprzedającym się produktem na rynku studenckim. Zamiast tego 26,8% konsumentów wybiera Puff Bar, następne 10,5% używa Vuse, a 6,8% wybiera e-papierosy JUUL. Według osób ankietowanych, najczęstszym powodem wypróbowania e-papierosa była namowa przez osobę znajomą.

Respondenci deklarowali używanie e-papierosów, gdy czuli się niespokojni, zestresowani lub przygnębieni, a prawie taka sama liczba twierdziła, że używała e-papierosów „aby poczuć wpływ nikotyny”. Prawie połowa ankietowanych uczniów w wieku od 15 do 24 lat stwierdziła, że rozważa próbę rzucenia wapowania w nowym roku - wynika z badania opublikowanego w styczniu 2022 r. przez Truth Initiative.

Jest to zgodne z wynikami wcześniejszych badań Truth Initiative, które wykazały, że zamiar rzucenia palenia jest powszechny wśród osób palących, a niektóre dane pokazują, że wiele osób próbowało i poniosło porażkę. Zgodnie z artykułem opublikowanym w JAMA, rodzice mogą szukać oznak wskazujących na to, że ich dziecko wapuje. Należą do nich:

Zwiększone pragnienie

Krwotok z nosa

Oczyszczanie gardła

Zwiększona drażliwość

Wahania nastroju

Owrzodzenia jamy ustnej

Problemy z oddychaniem

Niewyjaśniony kaszel

Zapachy owocowe lub cukierkowe

Toksyny uwalniane podczas wapowania mają wpływ na osoby postronne

Elektroniczne papierosy nie działają w taki sam sposób, jak tradycyjne papierosy. Zamiast spalania wykorzystywanego do podgrzewania tytoniu, e-papierosy wykorzystują ciepło generowane przez baterie. W ten sposób powstaje aerozol zawierający nikotynę, który użytkownik wdycha. Użytkownicy e-papierosów uzyskują taki sam poziom nikotyny jak osoby palące tradycyjne papierosy.

Chociaż producenci opracowali e-papierosy w różnych rozmiarach i kształtach, wszystkie dostarczają ten sam skład substancji chemicznych i w ten sam sposób. Podczas gdy użytkownik wdycha większość oparów i toksyn z aerozolu, niektóre z cząstek aerozolu dostają się również do środowiska. Może to wpłynąć na osoby postronne.

W badaniu przeprowadzonym przez University of Southern California oceniono jakość powietrza w biurach, w których pracownicy palili tradycyjne papierosy i e-papierosy. Zbadano próbki powietrza i odkryto, że palenie e-papierosów powodowało dziesięciokrotny spadek rakotwórczych cząstek stałych, ale poziomy toksycznych metali były znacznie wyższe niż w przypadku zwykłego dymu papierosowego.

W innym badaniu przyjrzano się, jak zbudowano urządzenia do e-papierosów i przetestowano, czy metal wykryty w aerozolu pochodzi z płynu, czy z komponentów e-papierosa. Odkryto, że czasami brakuje części lub istniały dowody użycia przed zapakowaniem urządzenia. Wykazano, że urządzenia wytwarzały aerozolowane cząstki cyny, srebra, aluminium, niklu, żelaza i chromu, z których wiele powoduje niewydolność oddechową i choroby.

Osoby postronne mogą mieć fałszywe poczucie bezpieczeństwa, ponieważ para często nie ma zapachu lub wydaje się, że szybko się rozprasza. Jednak dane z University of California San Francisco pokazują, że e-papierosy zanieczyszczają powietrze nikotyną i drobnymi cząstkami stałymi, które osoby postronne mogą łatwo wdychać i wchłaniać.

Pomimo tego, że e-papierosy wytwarzają niższy poziom zanieczyszczenia nikotyną, naukowcy odkryli, że istnieje znaczna rozbieżność między narażeniem osób postronnych na e-papierosy a tradycyjnym dymem papierosowym, której przyczyna pozostaje niejasna. Odkryto, że osoby postronne narażone na zanieczyszczenie e-papierosami mają podobny poziom kotyniny – miara ilości nikotyny wchłanianej przez organizm – jak ludzie, którzy są narażeni na bierne wdychanie tradycyjnego dymu papierosowego.

Jak rzucić palenie?

Uważam, że „tajemnica” rzucenia palenia tkwi w tym, aby najpierw być zdrowym, co ułatwi psychicznie i fizycznie rzucenie palenia. Aktywność fizyczna jest ważną częścią tego planu, ponieważ jak pokazują badania, ludzie, którzy regularnie trenują, podwajają skuteczność rzucania palenia w porównaniu z osobami, które nie ćwiczą w ogóle.

Zdrowe odżywianie to kolejny kluczowy czynnik poprawiający zdrowie i wzmacniający zdolność do rzucenia palenia. Krótko mówiąc, jeśli chcesz rzucić palenie, oto trzy podstawowe wskazówki, jak zacząć:

  • Zacznij stosować cykliczną dietę ketogeniczną, która obejmuje przerywany post, aby poprawić elastyczność metaboliczną.
  • Opracuj wszechstronny plan ćwiczeń. To Twój sprzymierzeniec w walce z chorobami i nałogiem. Trening siłowy jest ważną częścią planu, ale pamiętaj również o włączeniu ćwiczeń interwałowych o wysokiej intensywności, ćwiczeń wzmacniających mięśnie posturalne, rozciąganiu i regularnym ruchu poza treningami (m. in. o chodzeniu i ograniczaniu siedzenia).
  • Znajdź zdrowe ujście dla emocji. Wiele osób uzywa do tego celu ćwiczeń, medytacji lub technik relaksacyjnych – wszystkie są świetne. Polecam również stosowanie Technik Emocjonalnej Wolności (EFT). Może to pomóc usunąć emocjonalne blokady z organizmu (z których możesz nawet nie zdawać sobie sprawy), przywracając w ten sposób równowagę ciała i umysłu oraz pomagając przełamać nałóg i uniknąć zachcianek.

Kiedy regularnie będziesz robić te trzy rzeczy, zacznij myśleć o rzuceniu palenia. W tym momencie wiele osób jest gotowych do podjęcia próby rzucenia palenia od zaraz. Wreszcie, jeśli jesteś rodzicem, porozmawiaj ze swoimi dziećmi o zagrożeniach związanych z paleniem, tytoniem i e-papierosami. Najłatwiejszą drogą do niepalenia jest przede wszystkim unikanie rozpoczynania palenia.