W SKRÓCIE

 • Kolagen jest najpowszechniejszym i najbogatszym z białek organizmu człowieka. Jednym z jego głównych celów jest zapewnienie strukturalnego rusztowania dla różnych tkanek, aby umożliwić im rozciąganie się przy jednoczesnym zachowaniu integralności.
 • Kolagen jest częścią odpowiedzi na pytanie, dlaczego ścięgna mają wytrzymałość na rozciąganie lin stalowych i dlaczego zdrowe kości są tak twarde, ale nie łamliwe. Ponieważ minerały są włączane do kolagenu, powoduje to skurcz włókien kolagenowych. Naprężenie to powoduje powstanie materiału kompozytowego mineralno-kolagenowego składającego się z włókien o dużej wytrzymałości na rozciąganie o właściwościach przypominających żelbet.
 • Utrata kolagenu jest również jednym z największych czynników przyczyniających się do widocznych oznak starzenia, takich jak zmarszczki oraz matowa lub zwiotczała skóra. Kiedy poziom kolagenu jest wysoki, skóra będzie miękka, gładka i jędrna, ponieważ kolagen pozwala komórkom skóry na stałą naprawę i odnowę.
 • Kolagen ma kluczowe znaczenie dla tkanek łącznych, takich jak ścięgna, więzadła, chrząstki i powięź, które z wiekiem stają się coraz słabsze i mniej elastyczne. Tkanka łączna wymaga bardzo specyficznych surowców do gojenia i odnowy, a mianowicie kolagenu pochodzenia zwierzęcego, takiego jak żelatyna i bulion kostny.
 • Domowy bulion kostny ugotowany na kościach i tkance łącznej pochodzącej od zwierząt karmionych trawą, hodowanych ekologicznie, przyniesie najlepsze rezultaty. Jeśli używasz suplementu kolagenu, upewnij się, że jest zrobiony z ekologicznych produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak kości wołowe. Suplementy kolagenu wytwarzane ze skór bydlęcych mogą być problematyczne, nawet jeśli zwierzęta pochodziły z hodowli ekologicznych.

Według dr. Mercoli

Kolagen jest najczęstszym i najbogatszym z białek w organizmie człowieka. Jednym z jego głównych celów jest zapewnienie strukturalnego rusztowania dla różnych tkanek, aby umożliwić im rozciąganie się przy jednoczesnym zachowaniu integralności. Chociaż powszechnie wiadomo, że dieta bogata w kolagen może pomóc w przeciwdziałaniu oznakom starzenia skóry, ma również kluczowe znaczenie dla zdrowia kości, co jest mniej znanym faktem.

Rola kolagenu w zdrowiu kości

Kość powstaje w wyniku mineralizacji włókien kolagenowych wraz z hydroksyapatytem węglanowym (apatytem wapnia). W połączeniu tworzą hybrydowy materiał, który jest bardzo mocny, a jednocześnie elastyczny.

Co więcej, ponieważ inne minerały (takie jak stront i wapń) odkładają się w kolagenie, powoduje to skurcz włókien kolagenowych. Naprężenie to powoduje powstanie materiału kompozytowego mineralno-kolagenowego złożonego z włókien o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie o właściwościach „przypominających ... żelbet”, cytując artykuł z kwietnia 2022 r. opublikowany w czasopiśmie Science.

Krótko mówiąc, wyjaśnia to, dlaczego ścięgna mają wytrzymałość na rozciąganie lin stalowych i dlaczego zdrowe kości są tak twarde, ale nie łamliwe. Według Phys.org:

„Zespół badaczy z Max Planck Institute of Colloids and Interfaces (MPICI) odkrył nowe właściwości kolagenu. Podczas interkalacji minerałów we włóknach kolagenowych generowane jest napięcie skurczowe, które jest setki razy silniejsze niż siła mięśni…
To kurczenie się włókien najwyraźniej następuje podczas wbudowywania minerału do kolagenu, poddając minerał ogromnemu ciśnieniu, co zwiększa wytrzymałość kompozytu na pękanie...
Wytrzymałość kości opiera się na strukturalnej grze miękkich, organicznych włókien kolagenowych i osadzonych w nich twardych, krystalicznych cząsteczkach mineralnych, a więc materiale hybrydowym. Kolagen zapewnia cząsteczkom mineralnym aktywny stres wstępny.
Inżynierowie budowlani stosują podobny mechanizm w betonie sprężonym za pomocą stali o wysokiej wytrzymałości, a tym samym wytwarzają elementy konstrukcyjne odporne na pękanie.
"Z medycznego lub biologicznego punktu widzenia interesujące jest również zrozumienie, co dzieje się w procesie mineralizacji kości" – mówi dr Wolfgang Wagermaier, kierownik grupy w MPICI. Dodaje: „Wiele chorób kości wiąże się ze zmianami w zawartości minerałów w kościach, co powoduje zmianę ich właściwości”.

Kolagen może pomóc w poprawie zdrowia skóry

Utrata kolagenu jest również jednym z największych czynników przyczyniających się do widocznych oznak starzenia, takich jak zmarszczki oraz matowa lub zwiotczała skóra. Kiedy poziom kolagenu jest wysoki, skóra będzie miękka, gładka i jędrna, ponieważ kolagen pozwala komórkom skóry na naprawę i odnawianie się.

Osoba w wieku 80 lat ma około cztery razy mniej kolagenu niż osoba młoda, co powoduje problemy ze skórą. Dieta bogata w kolagen może znacznie spowolnić widoczne oznaki starzenia. Przynosi również korzyści włosom i paznokciom.

To powiedziawszy, pewne czynniki środowiskowe i związane ze stylem życia mogą mieć negatywny wpływ na produkcję kolagenu, niezależnie od wieku, utrudniając uzyskanie zdrowej, młodzieńczej skóry. Czynniki, które mogą spowolnić zdolność organizmu do produkcji kolagenu, obejmują:

Zaburzenia równowagi hormonalnej i dysfunkcja tarczycy

Zanieczyszczenia i kurz

Przemęczenie

Uwodornione oleje spożywcze

Przetworzona żywność

Niedobory żywieniowe

Woda fluorowana

Promieniowanie

Nadmierna ekspozycja na słońce

Cukier

Stres

Słaba czynność wątroby lub nerek

Jeśli jesteś wegetarianinem, możesz mieć trudności z utrzymaniem optymalnego spożycia kolagenu, ponieważ jest on przechowywany w kościach zwierząt. To jeden z powodów, dla których bulion kostny jest obecnie uważany za ważną część diety.

Jeśli chodzi o zdrowie skóry, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że kolagen stosowany miejscowo nie może przenikać do głębszych warstw skóry, więc większość kremów do skóry zawierających kolagen to strata pieniędzy. Aby naprawdę coś zmienić, należy rozwiązać problem od środka, upewniając się, że dieta dostarcza odpowiedniej ilości kolagenu poprzez pokarmy bogate w kolagen lub suplementy.

Kolagen na uszkodzenia i naprawę tkanek miękkich

Kolagen jest również kluczowy dla tkanki łącznej takiej jak ścięgna, więzadła, chrząstki i powięzi, które z wiekiem stają się słabsze i mniej elastyczne. Urazy tkanki łącznej są problematyczne ze względu na bardzo mały dopływ krwi do tkanki łącznej, co spowalnia regenerację.

Podczas gdy uszkodzenie mięśnia jest dość łatwe do naprawienia i wyleczenia, tkanka łączna wymaga bardzo specyficznych surowców w celu regeneracji, a mianowicie kolagenu zwierzęcego, takiego jak żelatyna i bulion kostny.

Kolagen jest bogaty w aminokwasy, takie jak glicyna, prolina i hydroksyprolina, które są budulcem macierzy tkanki łącznej. Co ciekawe, organizm człowieka automatycznie przenosi kolagen w obciążone obszary i miejsca, w których jest on najbardziej potrzebny.

Na marginesie, kolagen nie jest wliczany do dziennego spożycia białka, ponieważ ma bardzo niską zawartość aminokwasów rozgałęzionych (takich jak leucyna, izoleucyna i walina, znajdujących się w mięsie), które są głównymi aminokwasami stymulującymi anabolizm i budowę mięśni.

Inne korzyści zdrowotne kolagenu

Korzyści zdrowotne zapewniane przez suplementację diety kolagenem, poza tym, o czym wspomniano powyżej, obejmują:

Głębszy sen i uwalnianie serotoniny dzięki zawartości glicyny

Zmniejszenie bólu i sztywności stawów, w tym bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów

Poprawę zdrowia jelit i trawienia dzięki obecności glicyny

Poprawę ciśnienia krwi i zmniejszenie uszkodzeń układu krążenia

Poprawę tolerancji glukozy

Zmniejszenie stanów zapalnych i uszkodzeń oksydacyjnych, ponieważ glicyna hamuje zużycie fosforanu dinukleotydu nikotynamidoadeninowego (NADPH). NADPH służy jako rezerwuar elektronów o właściwościach redukcyjnych do ładowania przeciwutleniaczy po ich utlenieniu.

Rodzaje kolagenu

Chociaż zidentyfikowano 28 różnych rodzajów kolagenu, większość suplementów zawiera zaledwie jeden lub trzy z nich, znane jako:

 • Typ 1 — kolagen znajdujący się w skórze, ścięgnach, łuskach i kościach krów, świń, kurczaków i ryb;
 • Typ 2 — kolagen z chrząstki, zwykle pozyskiwany z drobiu;
 • Typ 3 — białko włókniste występujące w kościach, ścięgnach, chrząstkach i tkance łącznej krów, świń, kurczaków i ryb.

Typy 1, 2 i 3 stanowią 90% kolagenu znajdującego się w organizmie człowieka. Jeśli chodzi o różnicę między kolagenem a żelatyną: Kolagen jest surowcem; żelatyna jest tym, co otrzymuje się po ugotowaniu kolagenu.

Mądrze wybierz źródło kolagenu

Tradycyjna dieta zapewniała wystarczającą ilość kolagenu w postaci bulionu drobiowego lub wołowego. To są zdecydowanie najlepsze źródła tego białka. Decydując się na suplementację diety kolagenem, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę. Oto kilka ogólnych pytań, które należy zadać podczas zakupów:

 • Czy kolagen został zhydrolizowany? — Suplementy kolagenowe mogą być niehydrolizowane (niedenaturowane) lub hydrolizowane (denaturowane). W swoim naturalnym, niezhydrolizowanym stanie, cząsteczki kolagenu są słabo wchłaniane ze względu na ich duże rozmiary. Hydrolizacja to technika przetwarzania, która rozkłada cząsteczki na mniejsze fragmenty, zwiększając w ten sposób ich wchłanianie w jelitach.

Z tego powodu większość produktów kolagenowych jest hydrolizowana. Jednak przetwarzanie, w którym większość suplementów kolagenowych ulega hydrolizie, może skutkować powstaniem potencjalnie szkodliwych produktów ubocznych, których najlepiej unikać.

 • Czy to jest produkt ekologiczny i/lub certyfikowany? — Badania laboratoryjne ujawniły, że wiele popularnych kolagenów i bulionów kostnych zawiera potencjalnie niebezpieczne zanieczyszczenia typowo związane ze skoncentrowanym żywieniem zwierząt (CAFO), takie jak metale ciężkie, szkodliwe związki chemiczne, takie jak butyloparaben oraz różne leki weterynaryjne, w tym antybiotyki.

Aby uniknąć zanieczyszczeń, upewnij się, że wybrany przez Ciebie suplement kolagenowy ma certyfikat „100% Organic” wydany przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) lub, jeszcze lepiej, jest certyfikowany przez organizację American Grassfed Association (AGA), która ma najbardziej rygorystyczne standardy. Dotyczy to również żelatyny, powszechnie stosowanej w gotowaniu i pieczeniu.

 • Z jakich surowców jest wykonany? — Kolagen nieorganiczny jest prawie powszechnie wytwarzany z hydrolizowanych skór bydlęcych, a nie z kości wołowych. W przypadku produkcji ze skóry bydlęcej, nawet certyfikacja ekologiczna staje się wątpliwa, ponieważ skóry, ekologiczne lub nie, nadal są skrawkami z przemysłu garbarskiego i zostały poddane intensywnej obróbce przy użyciu agresywnych środków chemicznych.

Surowe, świeże skóry trafiają do garbarni na dużych paletach, na których mogą gnić przez tygodnie, zanim zostaną przetworzone. Mimo że są solone, nie są całkowicie zakonserwowane, a smród jest przytłaczający. Sam proces garbarski zazwyczaj obejmuje kąpiel kwasową i obróbkę z użyciem żrących substancji chemicznych, takich jak kwas siarkowy lub sole chromu.

Skóry z bliznami i niedoskonałościami są odrzucane po przejściu przez to przetwarzanie, a te odpadki są używane do produkcji suplementów kolagenowych na bazie skóry bydlęcej. Już przetworzone skrawki są następnie poddawane dodatkowej obróbce w celu rozpuszczenia skóry i uwolnienia peptydów kolagenowych. Tak więc, chociaż surowa skóra mogła pochodzić od krów hodowanych ekologicznie, karmionych trawą, po całym tym chemicznym przetworzeniu, jak bardzo ekologiczny jest produkt końcowy?

Osobiście wolę używać mniej zdenaturowanego (niezhydrolizowanego) organicznego suplementu kolagenowego wytworzonego z kości wołowych. Produkty niehydrolizowane mają zwykle bardziej zrównoważony profil aminokwasowy, a kości wołowe pochodzące od zwierząt karmionych trawą pozwalają uniknąć większości zanieczyszczeń.

To powiedziawszy, nadal uważam, że najlepsze jest naturalne podejście. Domowej roboty bulion kostny ugotowany na bazie kości i tkanki łącznej pochodzących od zwierząt hodowanych ekologicznie, nie jest zbyt skomplikowany i da najlepsze wyniki. Jeśli wolisz rosół z kurczaka, rozważ użycie ekologicznych nóżek z kurczaka. Pazury są szczególnie bogate w kolagen.