W SKRÓCIE

 • Wyeliminowanie ekspozycji na toksyny może pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób oraz poprawić jakość życia i samopoczucie
 • Rzeczą nr 1 do usunięcia jest kwas linolowy, główny kwas tłuszczowy występujący w olejach roślinnych, w większości w przetworzonej i restauracyjnej żywności
 • Inne elementy, które należy wyeliminować w celu poprawy zdrowia, to sztuczne słodziki, plastikowe pojemniki na żywność, plastikowe butelki oraz naczynia kuchenne z powłoką zapobiegającą przywieraniu
 • Mydła antybakteryjne, komercyjne produkty do czyszczenia i higieny osobistej oraz pola elektromagnetyczne z telefonu komórkowego i innych urządzeń elektronicznych również powinny zostać w jak największym stopniu wyeliminowane

Według dr. Mercoli

Od ponad dwóch dekad moim celem jest wyposażenie moich czytelników w narzędzia, które pozwolą przejąć kontrolę nad zdrowiem oraz poprawić jakość życia i samopoczucie. 60% Amerykanów twierdzi, że chce żyć zdrowiej, ale tylko 2,7% faktycznie spełnia definicję zdrowego stylu życia.

Chociaż zmiana poziomu aktywności fizycznej i nawyków żywieniowych może wydawać się przytłaczająca, wprowadzanie zmian małymi krokami sprawia, że jest to znacznie łatwiejsze do wdrożenia.

Poniżej opisuję proste, skuteczne strategie, które mogą znacząco wpłynąć na zdrowie, nawet jeśli będą wprowadzane powoli, krok po kroku. Usuwając te elementy ze swojego życia, eliminujesz narażenie na toksyczne czynniki, które przyczyniają się do rozwoju chorób i złego samopoczucia, jednocześnie otwierając przestrzeń dla wprowadzania w ich miejsce czynników prozdrowotnych.

Wyeliminuj 10 niżej wymienionych rzeczy w celu poprawy zdrowia

1. Kwas linolowy — Kwas linolowy jest głównym tłuszczem występującym w wielonienasyconych kwasach tłuszczowych (PUFA), w tym w olejach roślinnych. Stanowi około 80% składu tłuszczowego olejów roślinnych. Kwasy tłuszczowe omega-6 muszą być zrównoważone odpowiednią ilością kwasów tłuszczowych omega-3, aby nie były szkodliwe. Większość spożywanych przez ludzi kwasów omega-6, w tym oleje z nasion, zostało uszkodzonych i utlenionych w wyniku przetwarzania.

„Większość kwasu linolowego, gdy się utlenia, tworzy wodoronadtlenki lipidów, które następnie szybko ulegają degeneracji w… utlenione metabolity kwasu linolowego” – powiedział dr Chris Knobbe, okulista oraz założyciel i prezes Fundacji Cure AMD. Według dr. Knobbe, OXLAM (utlenione metabolity kwasu linolowego) są:

 • Cytotoksyczne i genotoksyczne;
 • Mutagenne;
 • Rakotwórcze;
 • Miażdżycorodne;
 • Trombogenne.

OXLAM mogą również powodować dysfunkcję metaboliczną, ponieważ są toksyczne dla wątroby oraz zostały powiązane z zapaleniem, zwłóknieniem i stłuszczeniem wątroby u ludzi. Kwas linolowy znajduje się praktycznie w każdej przetworzonej żywności, w tym w produktach restauracyjnych, sosach i dressingach do sałatek, więc aby go wyeliminować, należy wyeliminować z diety większość przetworzonej żywności i żywności restauracyjnej — chyba że można potwierdzić, że szef kuchni gotuje tylko z użyciem masła.

Ponieważ zwierzęta są karmione ziarnami bogatymi w kwas linolowy, jest on również ukryty w „zdrowej” żywności, takiej jak mięso drobiowe i wieprzowina, co sprawia, że mięso również jest jednym z głównych źródłeł kwasów omega-6. Oliwa z oliwek to kolejny przykład produktu zaliczanego do zdrowej żywności, który może być ukrytym źródłem kwasu linolowego, ponieważ często łączy się ją z tańszymi olejami z nasion.

2. Ograniczone czasowo jedzenie — Czas posiłków jest prawie tak samo ważny jak żywność, z którego się składają. Ograniczone czasowo jedzenie (TRE) to prosta, ale potężna interwencja, która naśladuje nawyki żywieniowe naszych przodków i przywraca organizmowi bardziej naturalny stan, który pozwala na uzyskanie wielu korzyści metabolicznych.

TRE polega na ograniczeniu okna żywieniowego do 6-8 godzin dziennie zamiast 12-godzinnego okna, z którego korzysta większość ludzi. Badania pokazują na przykład, że TRE promuje wrażliwość na insulinę i poprawia zarządzanie poziomem glukozy we krwi poprzez zwiększenie szybkości wychwytu glukozy za pośrednictwem insuliny, co jest ważne dla zahamowania cukrzycy typu 2.

W innym badaniu, w którym 15 mężczyzn zagrożonych cukrzycą typu 2 ograniczyło jedzenie do 9-godzinnego okna, zaobserwowano obniżenie średniego poziomu glukozy na czczo, niezależnie od tego, kiedy rozpoczynało się „okno żywieniowe”. Najlepiej byłoby przestać jeść na kilka godzin przed snem, a następnie rozpocząć jedzenie w połowie dnia lub późnym rankiem po przebudzeniu.

3. EMF i telefony komórkowe — Telefony komórkowe zawierają mało znane ostrzeżenie, które mówi, że telefon powinien znajdować się w pewnej odległości od ciała — zwykle od 5 do 15 milimetrów (mm) — w celu ograniczenia ekspozycji na promieniowanie o częstotliwości radiowej (RF) poniżej federalnego limitu bezpieczeństwa. Jeśli nosisz telefon w kieszeni, blisko ciała albo trzymasz go przy uchu podczas rozmowy, naruszasz to ostrzeżenie, co ma nieznane konsekwencje zdrowotne.

Dr Devra Davis, założycielka i prezes Environmental Health Trust, od lat ostrzegała przed ogólnymi zagrożeniami związanymi z telefonami komórkowymi, ale w szczególności przed zagrożeniami dla kobiet w ciąży i ich nienarodzonych dzieci, zauważając, że badania prenatalne na zwierzętach wykazały, że narażenie na promieniowanie z telefonów komórkowych powoduje:

 • Zmiany w DNA;
 • Zmiany metabolizmu mózgu;
 • Uszkodzenie rdzenia kręgowego;
 • Wpływ na zdolność uczenia się.

Badania przeprowadzone przez Narodowy Program Toksykologiczny (NTP) dostarczyły również „wyraźnych dowodów” na to, że narażenie na promieniowanie z telefonu komórkowego doprowadziło do rozwoju guzów serca u samców szczurów, oraz „pewnych dowodów” na to, że to promieniowanie promowało u szczurów rozwój guzów mózgu i nadnerczy.

Chociaż większość ludzi nie chce zaprzestać korzystania z telefonu komórkowego, należy unikać noszenia go bezpośrednio przy ciele. Warto rozważyć jak najczęstsze ustawianie telefonu w trybie samolotowym. Jednak nawet telefon w trybie samolotowym może emitować sygnały, dlatego nie należy z nim spać w sypialni; najlepiej wyłączać go na noc.

4. Sztuczne słodziki - Spożywanie sztucznie słodzonych produktów i napojów prowadzi do zaburzeń metabolizmu i wiąże się ze zwiększonym apetytem, a także zwiększonym ryzykiem cukrzycy i innych chorób metabolicznych.

Sztuczne słodziki, takie jak acesulfam potasu i sukraloza — marka Splenda — mogą nawet zakłócać proces detoksykacji wątroby, ponieważ badania wykazały, że hamują aktywność glikoproteiny P (PGP) - „białka ochronnego”, które jest ważne dla ochrony organizmów przed toksynami środowiskowymi.

Ponieważ PGP odgrywa również ważną rolę w innych funkcjach organizmu, w tym w utrzymaniu bariery krew-mózg, naukowcy podkreślili potrzebę przeprowadzenia dalszych badań w celu ustalenia, w jaki sposób sztuczne słodziki mogą wpływać na inne narządy poza wątrobą. Przeprowadzone na dużą skalę badanie kohortowe wykazało również, że osoby, które spożywały duże ilości sztucznych słodzików, w tym aspartamu, miały wyższe ryzyko zachorowania na nowotwory w porównaniu z osobami niebędącymi konsumentami.

Całkowite ryzyko zachorowania na nowotwory wzrosło o 13% wśród konsumentów sztucznych słodzików, podczas gdy ryzyko raka piersi wzrosło o 22%, a ryzyko nowotworów związanych z otyłością wzrosło do 15%. Pamiętaj, że sztuczne słodziki są ukryte w wielu produktach, w tym w produktach mlecznych, keczupie, sosach sałatkowych, wypiekach i lekach.

5. Plastikowe butelki i pojemniki na żywność — Jeśli nadal przechowujesz jedzenie w plastikowych pojemnikach lub pijesz z plastikowych butelek, warto rozważyć bezpieczniejsze alternatywy, takie jak szkło, ceramika i stal nierdzewna.

Mikroplastiki, które są po prostu maleńkimi kawałkami plastiku, są powszechnym zanieczyszczeniem wody butelkowanej. Kiedy naukowcy z wydziału chemii Uniwersytetu Stanowego w Nowym Jorku we Fredonii przetestowali 259 butelek wody, stwierdzili skażenie mikroplastikiem w 93% z nich.

Nie wiadomo, jakie zagrożenia dla zdrowia stwarza spożywanie tych drobnych cząstek plastiku, ale wiadomo, że mikrodrobiny plastiku mogą działać jak gąbka na zanieczyszczenia, w tym metale ciężkie, trwałe zanieczyszczenia organiczne, polichlorowane bifenyle (PCB) lub patogeny oraz mogą powodować uszkodzenia komórek lub uszkodzenia na poziomie subkomórkowym.

Ponadto różne związki z tworzyw sztucznych mogą przechodzić do żywności i napojów. Ftalany to tylko jeden z przykładów substancji chemicznych produkowanych w dużych ilościach, często stosowanych jako plastyfikatory w polichlorku winylu (PCW) i innych tworzywach sztucznych, z których niektóre są wykorzystywane do produkcji opakowań na żywność stosowanych w restauracjach typu fast food i na wynos. Ryzyko może być jeszcze większe, jeśli podgrzejesz jedzenie w plastiku lub gdy postawisz plastikową butelkę z wodą na słońcu.

Na przykład, do wody przedostaje się antymon – toksyczna substancja chemiczna używana do produkcji tworzyw sztucznych z politereftalanu etylenu (PET) wykorzystywanych do produkcji butelek na wodę. Badanie wykazało, że przechowywanie takich butelek w wyższych temperaturach zwiększa ługowanie.

6. Naczynia z powłoką zapobiegającą przywieraniu — Wygoda nieprzywierającej powierzchni ma wysoką cenę, ponieważ związki chemiczne używane do ich produkcji pozostają w środowisku, zanieczyszczają zasoby wody i są powiązane z problemami rozwojowymi, nowotworami, uszkodzeniem wątroby, zaburzeniami funkcji odpornościowych, problemami z tarczycą i innymi problemami zdrowotnymi.

Szacuje się, że związki polifluoroalkilowe lub perfluoroalkilowe (PFAS), które obejmują PFOA i PFOS, znajdują się we krwi ponad 98% Amerykanów. Podczas gdy produkcja PFOA zakończyła się w 2015 r., DuPont i inne firmy zastąpiły je podobnymi związkami chemicznymi w produkcji naczyń kuchennych z powłoką zapobiegającą przywieraniu.

W maju 2015 roku ponad 200 naukowców z 40 krajów podpisało oświadczenie madryckie, które ostrzega przed szkodliwością związków PFAS i dokumentuje następujące potencjalne negatywne skutki dla zdrowia wynikające z narażenia na nie:

Toksyczność dla wątroby

Zakłócenie metabolizmu lipidów, funkcji układu odpornościowego i hormonalnego

Niekorzystne skutki neurobehawioralne

Toksyczny wpływ w okresie noworodkowym, prowadzący nawet do śmierci

Guzy w różnych narządach

Nowotwory jąder i nerek

Zaburzenia czynności wątroby

Niedoczynność tarczycy

Wysoki poziom cholesterolu

Wrzodziejące zapalenie okrężnicy

Zmniejszona waga urodzeniowa

Otyłość

Zmniejszona odpowiedź immunologiczna na szczepionki

Obniżony poziom hormonów i opóźnione dojrzewanie

Zdrowsze opcje obejmują naczynia ceramiczne i emaliowane naczynia żeliwne, z których oba są trwałe, łatwe do czyszczenia i całkowicie obojętne dla zdrowia, co oznacza, że nie uwalniają żadnych szkodliwych związków chemicznych podczas ich używania.

7. Mydła i detergenty antybakteryjne — Nadmierne używanie produktów przeciwbakteryjnych, takich jak domowe i przemysłowe środki dezynfekujące, środki do dezynfekcji rąk i inne antybakteryjne środki czyszczące, zwiększa ryzyko wystąpienia oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe (AMR) w środowisku.

AMR została uznana za jedno z 10 największych globalnych zagrożeń zdrowia publicznego, ponieważ co roku odpowiada za około 700 000 zgonów na całym świecie. Stosowanie mydła antybakteryjnego powoduje zmiany w składzie drobnoustrojów skóry, co może mieć wpływ na zdrowie skóry.

Produkty przeciwbakteryjne mogą również zawierać triklosan - substancję chemiczną o działaniu przeciwbakteryjnym i znany środek zaburzający gospodarkę hormonalną. Jest on tak szeroko stosowany, że nawet 75% populacji USA zostało na niego wyeksponowane, co stanowi niepokojącą statystykę, ponieważ jest łatwo wchłaniany przez ludzką skórę i błonę śluzową jamy ustnej, gdzie może wpływać na odpowiedź immunologiczną, produkcję reaktywnych form tlenu i funkcje sercowo-naczyniowe. Zaobserwowano również negatywny wpływ na reprodukcję i rozwów.

O ile nie przebywasz w szpitalu, unikaj antybakteryjnych mydeł i detergentów, w tym środków do dezynfekcji rąk i chusteczek, pasty do zębów, dezodorantów i detergentów do prania.

8. Komercyjne środki czyszczące — Środki czyszczące często uwalniają lotne związki organiczne, które mogą powodować astmę i choroby układu oddechowego. Jedno z badań wykazało, że kobiety, które stosowały chemiczne środki czyszczące, doświadczyły szybkiego pogorszenia czynności płuc, co może sygnalizować zagrożenie dla długotrwałego zdrowia układu oddechowego.

Ftalany są powszechne w środkach czyszczących, zwłaszcza w odmianach zapachowych. Badania wykazują związek między narażeniem na ftalany w macicy a następującymi schorzeniami:

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD)

Inne problemy behawioralne

Niekorzystny rozwój poznawczy

Niższe IQ

Słabszy rozwój psychomotoryczny

Upośledzona komunikacja społeczna

Dobrą wiadomością jest to, że chemiczne środki czyszczące można łatwo zastąpić krótką listą podstawowych składników, które można wykorzystać do stworzenia własnych naturalnych środków czyszczących:

Proszek do pieczenia

Biały ocet

Sok cytrynowy

Nadtlenek wodoru

Kastylijskie mydło w płynie

Organiczne olejki eteryczne (opcjonalnie). Niektóre z nich, w tym olejek lawendowy i z drzewa herbacianego, mają właściwości antybakteryjne

Miski do mieszania

Butelki z rozpylaczem

Ściereczki bawełniane

9. Toksyczne produkty do higieny osobistej — Produkty do higieny osobistej często zawierają substancje chemiczne zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego, w tym ftalany i parabeny oraz toluen - środek neurotoksyczny. Bardzo niewiele związków chemicznych jest testowanych pod kątem bezpieczeństwa, ale nawet te, które takie testy przeszły, niekoniecznie są bezpieczne. Częściowo wynika to z tego, że testy bezpieczeństwa są zwykle przeprowadzane tylko na jednej substancji chemicznej na raz i w warunkach laboratoryjnych.

Sposób, w jaki faktycznie jesteśmy narażeni na związki chemiczne – w połączeniu i w niezliczonych różnych rzeczywistych scenariuszach – może wykładniczo zwiększyć ich toksyczność. Możliwe, że stosowanie produktów do higieny osobistej i kosmetyków może wpływać na wiek w okresie menopauzy, a także na mozliwość poczęcia czy obniżonej masy urodzeniowej u dziecka.

Odkryto co najmniej 11 związków chemicznych i rodzin chemicznych budzących obawy, które są powszechnie stosowane w kosmetykach. Należą do nich:

Butylowany hydroksyanizol/butylowany hydroksytoluen
Barwniki ze smoły węglowej

Dietanoloamina

Konserwanty uwalniające formaldehyd

Parabeny

Ftalany

1,4-dioksan

Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne

Siloksany

Talk/azbest

Triklosan

Aby uniknąć narażenia na wyżej wymienione związki chemiczne warto rozważyć uproszczenie rutyny i stworzenie własnych produktów do higieny osobistej, używając bezpiecznych składników, takich jak olej kokosowy, łagodne mydło i olejki eteryczne.

10. Siedzący tryb życia — ma zgubny, negatywny wpływ na zdrowie, ponieważ siedzenie przez długi czas każdego dnia wydaje się przyspieszać starzenie na poziomie komórkowym. Wśród blisko 1500 starszych kobiet uwzględnionych w jednym z badań, te, które siedziały najdłużej, były z biologicznego punktu widzenia średnio o osiem lat starsze, niż kobiety, które częściej się poruszały.

Badanie opublikowane w American Journal of Preventive Medicinewykazało, że siedzenie przez ponad trzy godziny dziennie odpowiadało za 3,8% zgonów z jakiejkolwiek przyczyny w 54 badanych krajach.

Naukowcy podsumowali, że skrócenie czasu siedzenia do mniej niż trzech godzin dziennie może wydłużyć oczekiwaną długość życia o 0,2 roku. Ponad 60% ludzi na całym świecie spędza ponad trzy godziny dziennie w pozycji siedzącej, więc „mniej siedź, ruszaj się więcej” - to zasada, którą warto wdrożyć w swoje życie. Prostym sposobem na to jest zastąpienie krzesła biurkiem stojącym i chodzenie każdego dnia tak często, jak to możliwe.

Pamiętaj, chociaż zachęcam do wdrożenia każdej pozycji z tej listy, nie musisz eliminować wszystkich czynników od razu. Każda ekspozycja na toksynę, którą usuniesz ze swojego życia, pozwoli cieszyć się lepszym zdrowiem i zwiększy motywację do kontynuowania dążenia do osiągnięcia optymalnego zdrowia.