W SKRÓCIE

 • Węgiel aktywowany jest produktem ubocznym wolnego spalania drewna, torfu lub łupin orzecha kokosowego poddanych działaniu tlenu.
 • Aktywowany węgiel drzewny okazał się obiecujący w eliminowaniu szkodliwych substancji, takich jak chlor, chloramina, fenol i garbniki. Przeczytaj ten przewodnik, aby dowiedzieć się więcej o węglu aktywowanym.

Według dr. Mercoli

Aktywowany węgiel drzewny robi furorę zarówno w przemyśle medycznym, jak i kosmetycznym ze względu na rzekomą zdolność do poprawy zdrowia i samopoczucia. Nie jest zupełnie nowy trend. Egipskie zapisy z 1500 p.n.e. wskazują, że węgiel aktywowany był używany do pochłaniania nieprzyjemnych zapachów z gnijących ran. W tym przewodniku dowiesz się, jakie są zalety węgla aktywowanego i jakie są możliwe skutki uboczne, które mogą wystąpić po jego zażyciu.

Co to jest węgiel aktywowany?

Węgiel aktywowany to nie to samo co toksyczne brykiety często używane do grillowania potraw. Jest to produkt uboczny procesu spalania drewna, torfu lub łupin orzecha kokosowego w obecności gazu, który pomaga w otwieraniu różnych „porów” w węglu.

Gotowy produkt jest proszkiem bez smaku i zapachu, który może mieć ładunek dodatni lub ujemny, w zależności od poziomu pH roztworu użytego do wytworzenia proszku. Sproszkowany węgiel aktywowany jest bardzo porowaty. Proces aktywacji zwiększa jego porowatość, dzięki czemu może skutecznie wchłaniać więcej substancji.

Aktywowany węgiel drzewny umożliwia wiązanie szkodliwych leków i toksyn w organizmie, dzięki czemu mogą one zostać wydalone. Dlatego węgiel aktywowany jest często używany u pacjentów, którzy przedawkowali leki lub ulegli zatruciu, ponieważ przyśpiesza powrót zdrowia. Proszek i kapsułki z węglem aktywowanym, przyjmowane doustnie, są sprzedawane bez recepty przez różnych sprzedawców detalicznych.

Aktywowany węgiel drzewny jest godnym uwagi dodatkiem do filtrów do wody

Węgiel aktywowany może być używany do oczyszczania i filtrowania wody. Jest powszechnym składnikiem systemów filtracji wody do użytku przemysłowego lub domowego. Może zatrzymywać pestycydy, rozpuszczalniki, odpady przemysłowe i inne roksyczne substancje oraz pomagać w redukcji nieprzyjemnych zapachów. Aktywowany węgiel drzewny okazał się również obiecujący w eliminowaniu szkodliwych substancji, takich jak chlor, chloramina, fenol i garbniki, chociaż może nie działać podobnie w przypadku niektórych substancji.

Węgiel aktywowany ma korzystne zastosowania prozdrowotne

Węgiel aktywowany może być również używany do innych celów leczniczych, w tym:

 • Działa jako antidotum na niektóre trucizny — aktywowany węgiel drzewny jest najbardziej znany ze swojej zdolności do ułatwiania procesu chemicznego zwanego adsorpcją. Oznacza to, że może wyłapywać z krwiobiegu szkodliwe substancje chemiczne, w tym toksyny, i wiązać je w w swoich porach. Zgodnie z artykułem opublikowanym w 2000 r. w British Journal of Clinical Pharmacology, największe korzyści z węgla aktywowanego można odnieść po zastosowaniu go co najwyżej godzinę po spożyciu substancji toksycznych.
 • Działa przeciwko skutkom ekspozycji na toksyczne pleśni — pleśń może powodować problemy zdrowotne, takie jak depresja, osłabienie czynności mózgu, niewydolność nerek i wątroby, podrażnienie oczu i osłabienie funkcji układu odpornościowego. Węgiel aktywowany może pomóc złagodzić te objawy.

Przed użyciem węgla aktywowanego należy najpierw skonsultować się z lekarzem, aby w pełni sprawdzić objawy narażenia na pleśń. Porozmawiaj z profesjonalistą, aby sprawdzić obecność pleśni w domu i odpowiednio rozwiązać tę sytuację.

 • Pomaga zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się — węgiel aktywowany może pomóc we wspieraniu zdrowia nadnerczy i zapobieganiu uszkodzeniom komórek nerek (w przypadku stosowania wraz z dietą niskobiałkową) i wątroby.
 • Pomaga złagodzić problemy żołądkowo-jelitowe — węgiel aktywowany może być przydatny dla osób cierpiących na wzdęcia, biegunkę i inne powiązane problemy zdrowotne, ponieważ może wiązać się z produktami ubocznymi powodującymi wyżej wymienione stany. Brytyjska Narodowa Służba Zdrowia (NHS) promowała stosowanie dostępnych bez recepty tabletek z węglem drzewnym jako potencjalną metodę zwalczania wzdęć.
 • Pomaga w leczeniu ukąszeń owadów i/lub węży — jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, cierpi z powodu użądlenia przez pszczołę, komara lub ukąszenia pająków czy mrówki ognistej, połączenie węgla aktywowanego i oleju kokosowego może pomóc w złagodzeniu objawów.

W badaniu Der Anaesthesis z 2013 r. zaproponowano również użycie węgla aktywowanego do zwalczania skutków ukąszeń węży, chociaż należy przeprowadzić więcej badań, aby naprawdę określić jego potencjał w odniesieniu do tego zagrażającego życiu problemu zdrowotnego.

Istnieją inne doniesienia wskazujące, że węgiel aktywowany może pomóc w eliminacji rybich zapachów związanych z zaburzeniem zwanym trimetyloaminurią, optymalizacją poziomu cholesterolu, promowaniem lepszej czynności nerek, leczeniem pacjentów z przewlekłą chorobą nerek, promowaniem lepszych wyników dializy nerek oraz ochroną pracowników, którzy mogli być narażony na opary (poprzez użycie wkładu z węglem aktywowanym).

Pamiętaj jednak, że węgiel aktywowany nie jest lekarstwem na wszystko. Jeśli chcesz znacznie poprawić swoje zdrowie, musisz skupić się na poprawie swojego stylu życia poprzez spożywanie zdrowej żywności i regularną aktywność fizyczną.

Czy węgiel aktywowany może pomóc w higienie osobistej?

Maseczki do twarzy z węglem aktywowanym zyskują na popularności, zwłaszcza wśród osób, które chcą poprawić ogólną kondycję swojej skóry. Węgiel aktywowany jest stosowany w leczeniu trądziku, ponieważ eliminuje pryszcze i martwe komórki skóry. Z tego powodu wielu sprzedawców promuje używanie węglowych gąbek do twarzy jako delikatnego środka złuszczającego.

Jednak, jak w artykule w Reader's Digest podkreśla dermatolog z Kalifornii, dr Ivy Lee, nie ma wystarczających dowodów naukowych, aby zaklasyfikować węgiel aktywowany jako silne leczenie trądziku. Ponadto zgłoszono przypadki złuszczania się skóry po użyciu maseczek na twarz z węgla bambusowego, co jest niekorzystnym efektem związanym z klejem PVA. Jest to aktywny składnik zawarty w maseczkach, który może działać na zanieczyszczenia i negatywnie wpływać na skórę. To wystarczający powód, aby rozważyć inne bardziej skuteczne naturalne zabiegi na trądzik.

Coraz częściej dyskutuje się o potencjale węgla aktywowanego we wspieraniu zdrowia zębów, ale dentyści zazwyczaj proszą swoich pacjentów o ostrożność przy stosowaniu tej substancji, ponieważ jest ona bardzo ścierna i może uszkadzać szkliwo zębów. Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne wyjaśnia:

…Użycie materiałów o potencjale ściernym może w rzeczywistości sprawić, że zęby będą wyglądać na bardziej żółte. Emalia jest tym, co chcemy wybielić, a używając zbyt szorstkiego peelingu można ją zetrzeć. Kiedy tak się stanie, następna warstwa zęba może zostać odsłonięta – jest to bardziej miękka, żółta tkanka zwana zębiną.

Jeśli chcesz mieć bielsze zęby, płukanie jamy ustnej olejem kokosowym może być lepszym rozwiązaniem. Ta technika może pomóc w eliminacji szkodliwych bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Do oleju kokosowego można również dodać kroplę olejku miętowego, aby uzyskać miętowy posmak.

Badania nad węglem aktywowanym

Wstępne informacje o właściwościach absorbujących aktywowanego węgla drzewnego znane były już w XVIII wieku. Naukowcy Michel Betrand, Pierre Touery, William Hort i Sir Alfred Barring Garrod byli odpowiedzialni za niektóre z najwcześniejszych badań dotyczących węgla aktywowanego. Większość badań w tej epoce odkryła potencjał węgla aktywowanego w przeciwdziałaniu klinicznym skutkom zatrucia u zwierząt i ludzi.

Doniesiono, że Touery połknął śmiertelną dawkę trucizny zwanej strychniną na oczach kolegów z Francuskiej Akademii Medycznej. Przeżył, ponieważ jednoczesnie pił węgiel aktywowany, udowadniając tym samym, że może on przeciwdziałać truciźnie.

Jedno z najnowszych badań na temat tej substancji zostało opublikowane w w sierpniu 2017 r. w czasopiśmie bioRxiv. Wyniki wykazały, że formuła z aktywowanym węglem o powolnym uwalnianiu o nazwie DAV132, opracowana przez naukowców z paryskiej firmy Da Volterra, wspomaga działanie antybiotyków w radzeniu sobie z niektórymi chorobami, bez wywoływania skutków ubocznych zwykle powodowanych przez antybiotyki.

Uczestnicy badania albo przyjmowali pięciodniową dawkę antybiotyku moksyfloksacyny wraz z dawką DAV132 dwa razy dziennie, albo przyjmowali tylko antybiotyk, albo nie otrzymywali żadnego leczenia. Naukowcy odkryli, że:

 • Formuła DAV132 nie miała wpływu zarówno na ilość antybiotyku we krwi, jak i na jego skuteczność w leczeniu infekcji.
 • DAV132 pomagał w oczyszczaniu jelita grubego i wypłukiwaniu antybiotyków z organizmu. Stwierdzono to po zbadaniu ilości antybiotyków w kale uczestników.
 • DAV132 utrzymał przy życiu około 90% pożytecznych bakterii jelitowych u osób, które go przyjmowały. Osoby, które przyjmowały tylko antybiotyki, miały znacznie zredukowaną liczbę korzystnych bakterii.

Choć brzmi to obiecująco, należy pamiętać, że większość badań przeprowadzonych z użyciem węgla aktywowanego skupiała się na jego wpływie na osoby dorosłe, a niewiele z nich dotyczyła dzieci. Wytyczne dotyczące spożycia węgla aktywowanego przez dzieci często opierają się na opisach przypadków i seriach przypadków.

Przyszli badacze muszą zastanowić się, jak węgiel aktywowany może wpływać na dzieci, ponieważ to właśnie w dzieciństwie narządy rozwijają się i są najbardziej narażone na szkodliwe skutki leków i toksyn, z którymi mogą się spotkać. Ważne jest, aby najpierw skonsultować się z lekarzem lub ekspertem ds. zdrowia, zanim pozwolisz dziecku wziąć węgiel aktywowany. Niektóre dzieci mogą nie być w stanie poradzić sobie z tym suplementem, co może prowadzić do niepożądanych reakcji.

Skutki uboczne aktywowanego węgla drzewnego

Ogólnie rzecz biorąc, orzyjmowanie węgla aktywowanego jest bezpieczne, ale tylko w przypadku zatrucia lub przedawkowania leku i pod okiem pracownika służby zdrowia.

Ważną uwagą dotyczącą częstego przyjmowania węgla aktywowanego jest jego skłonność do wchłaniania niezbędnych składników odżywczych i minerałów, co zmniejsza ich dostępność i zwiększa ryzyko wystąpienia niedoboru i związanych z tym problemów zdrowotnych. Węgiel aktywowany może zakłócać prawidłowe wchłanianie witamin i minerałów z żywności i może nie działać dobrze, gdy jest stosowany z innymi detoksykacyjnymi środkami chelatującymi.

Zgłaszano działania niepożądane po spożyciu węgla aktywowanego, takie jak ból lub obrzęk żołądka. W niektórych przypadkach język lub stolec stają się czarne, czego zwykle oczekuje się od tego suplementu. Mogą również wystąpić inne działania niepożądane, ale często nie wymagają one pomocy medycznej i mogą ustąpić podczas leczenia, gdy organizm przyzwyczai się do węgla aktywowanego.

Jeśli węgiel aktywowany wywołuje poważne skutki uboczne, takie jak biegunka, wymioty, zaparcia lub nawet podejrzenie niedrożności przewodu pokarmowego, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Węgiel aktywowany może blokować wchłanianie leków (takich jak paracetamol, teofilina i trójcykliny) lub suplementów. Wiadomo również, że wchodzi w interakcje z innymi lekami, takimi jak:

 • Syrop z wymiotnicy prawdziwej, ponieważ węgiel aktywowany może zmniejszać jego skuteczność;
 • Leki stosowane w zaparciach, takie jak środki przeczyszczające (sorbitol lub cytrynian magnezu), ponieważ mogą powodować zaburzenia równowagi elektrolitowej i inne problemy zdrowotne;
 • Precose (akarboza);
 • Leki przeciwnowotworowe, takie jak Arava (leflunomid);
 • Lanoksyna lub Digox (digoksyna)
 • Leki immunosupresyjne, takie jak mykofenolan mofetylu i kwas mykofenolowy;
 • Acetadot (acetylocysteina);
 • Roztwór glikolu polietylenowego.

Wreszcie, należy unikać przyjmowania węgla aktywowanego zmieszanego z syropem czekoladowym, lodami, surowym mlekiem lub sorbetami, ponieważ mogą one uniemożliwić prawidłowe działanie węgla.

Pełny zakres możliwości węgla aktywowanego jest nadal określany, ale istnieją dowody wskazujące na jego potencjał prozdrowotny. Może nie jest to magiczne rozwiązanie do radzenia sobie z pewnymi problemami zdrowotnymi, ale może być opcją uzupełniającą, jeśli konwencjonalne metody leczenia okażą się niewystarczające.


Źródła i odniesienia