W SKRÓCIE

 • Niacynamid jest prekursorem dinukleotydu nikotynamidoadeninowego (NAD+), ważnej cząsteczki sygnałowej, która odgrywa ważną rolę w długowieczności.
 • Wykazano, że niacynamid, znany również jako nikotynamid (NAM), zwiększa komórkowy poziom NAD+ o 30%.
 • Niacynamid zmniejszył akumulację tłuszczu u myszy z otyłością wywołaną dietą o 47%, jednocześnie zwiększając beztłuszczową masę 1,4-krotnie.
 • Prawdopodobnie ze względu na interesy finansowe najlepszy prekursor NAD+ — niacynamid — nie jest tak często zalecany jak powinien; kosztuje mniej niż grosz dziennie.
 • Idealne dawkowanie niacynamidu wynosi od 25 do 50 mg trzy razy dziennie.
 • Ograniczone czasowo jedzenie, ćwiczenia fizyczne i kąpiele w saunie to przykłady metod, które mogą naturalnie zwiększyć poziom NAD+.

Według dr. Mercoli

Niacynamid jest prekursorem NAD+ (dinukleotydu nikotynamidoadeninowego) - cząsteczki sygnałowej, która, jak się uważa, odgrywa ważną rolę w długowieczności. Najlepszym pojedynczym prekursorem NAD+ jest niacynamid. Nie jest to jedyny powód, aby edukować się na temat jego właściwości, ponieważ niacynamid, znany również jako nikotynamid (NAM), jest również cenny sam w sobie.

Stwierdzono, że suplementacja NAM poprawia wrażliwość na insulinę w modelach ludzkiej cukrzycy, a także zmniejsza stres oksydacyjny i zapobiega stłuszczeniu wątroby. Wydaje się również być obiecujący w walce z otyłością i powiązanymi z nią chorobami, w tym udarem mózgu, chorobami sercowo-naczyniowymi, cukrzycą i niektórymi nowotworami, które osiągnęły poziom epidemii na całym świecie.

Kluczem optymalnych korzyści z NAM jest odpowiednia dawka. Najczęstszym błędem, który ludzie popełniają, jest przyjmowanie zbyt dużej ilości tego związku, a tym samym sabotowanie wszelkich korzyści metabolicznych.

Niacynamid przeprogramowuje metabolizm tłuszczów i zmniejsza otyłość

NAD+ reguluje produkcję energii i funkcjonowanie wielu enzymów, a tym samym kontroluje setki procesów w organizmie człowieka, w tym przetrwanie komórek i metabolizm energetyczny. Na poziom NAD+ wpływa to, co jesz, poziom aktywności fizycznej i inne czynniki. Ponadto poziom NAD+ spada wraz z wiekiem, co prowadzi do zmian w metabolizmie i zwiększonego ryzyka rozwoju wielu chorób.

Zwiększenie poziomów NAD+ może być podobne do fontanny młodości, gdzie niacynamid stanowi prekursor NAD+. Ponad 2 miliardy ludzi na całym świecie ma nadwagę, z czego 35% jest poważnie otyłych. NAD+ odgrywa znaczącą rolę w zmniejszaniu otyłości, a wyższe poziomy tej sunstancji są powiązane ze spadkiem tkanki tłuszczowej u otyłych gryzoni i ludzi.

W artykule opublikowanym w The Journal of Nutritional Biochemistrynaukowcy z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie ujawnili, że NAM przeprogramowuje metabolizm komórek tłuszczowych i zwiększa biogenezę mitochondriów w celu złagodzenia otyłości. W badaniu na otyłych myszach suplementacja NAM doprowadziła do znacznego zmniejszenia masy tłuszczowej i poprawy tolerancji glukozy, jednocześnie zwiększając biogenezę mitochondriów w tkance tłuszczowej.

Niacynamid aktywuje NAMPT

W badaniu zaobserwowano również, że NAM aktywował enzym NAMPT (fosforybozylotransferazy nikotynamidu). Dr Nichola Conlon - biolog molekularny, specjalista przeciwstarzeniowy i założyciel firmy nutraceutycznej, która produkuje suplement zwiększający poziom NAD+, powiedział:

„Powodem, dla którego ta ścieżka zanika wraz z wiekiem, jest ten jeden kluczowy enzym. NAMPT faktycznie przetwarza niacynamid i przekształca go w NMN [mononukleotyd nikotynamidowy], który następnie zostaje z powrotem przekształcony w NAD. Krokiem ograniczającym szybkość, wąskim gardłem w tym procesie, jest NAMPT. I oto jest to kluczowy enzym, którego poziom spada wraz z wiekiem.
Badania wykazały, że w wieku od 45 do 60 lat poziom NAMPT spada o około 50%. To znaczny spadek, biorąc pod uwagę, jak ważne jest to dla nowej produkcji NAD. Spadek poziomu tego enzymu koreluje ze spadkiem poziomu NAD.
Stwierdzono, że wiele chorób i problemów związanych ze spadkiem NAD wynika ze zmniejszenia poziomu tego enzymu. Dlatego absolutnie konieczne jest, aby spróbować poprawić aktywację i ekspresję tego enzymu w organizmie, aby zwiększyć poziom NAD. To działa znakomicie i zapewnia wysoki poziom NAD u osób młodych, więc dlaczego nie wykorzystać tego również w starszym wieku?”

Co ciekawe, ostatnie badanie na otyłych myszach potwierdziło dawkę, którą zaleciłem, kiedy po raz pierwszy opublikowałem informacje na ten temat trzy miesiące temu. Odkryto, że suplementacja NAM zwiększyła poziom NAD+ w komórkach o 30% — i to bez dodatkowych interwencji, które doradzałem, takich jak ćwiczenia i jedzenie w ograniczonym czasie. Naukowcy zauważyli:

„Niespodziewanie odkryliśmy, że NAM zwiększa również ilość aminokwasów w celu zwiększenia syntezy glutationu i utrzymania komórkowej homeostazy redoks. Podsumowując, nasze wyniki wykazały, że NAM przeprogramował metabolizm komórkowy, wzmocnił funkcje mitochondrialne tkanki tłuszczowej, aby złagodzić objawy związane z otyłością”.

Podsumowując, badanie ujawniło imponujące korzyści, jakie przynosi suplementacja NAM w niskiej dawce 2,5 miligrama (mg) na kilogram masy ciała dziennie przez trzy tygodnie, co stanowi około 170 mg dla osoby ważącej 150 funtów (ok. 70 kg). Zalecam przyjmowanie 50 mg NAM trzy razy dziennie. Oprócz wzrostu poziomu NAD+ zaobserwowano:

Zmniejszenie akumulacji tłuszczu u myszy z otyłością spowodowanej dietą — o 47%

Wzrost beztłuszczowej masy (1,4-krotnie)

Zwiększenie biogenezy i poprawa funkcji mitochondriów

Zwiększenie poziomu glutationu pochodzącego z glukozy w celu utrzymania homeostazy redoks

Zwiększenie katabolizmu kwasów tłuszczowych i złagodzenie otyłości

Zmniejszenie masy ciała myszy karmionych normalną dietą

Niacynamid jest najlepszym prekursorem NAD+

W ramach badań do mojej przełomowej książki pt. „EMF'D” przeczytałem dziesiątki, jeśli nie setki artykułów na temat NAD+ i teraz zdaję sobie sprawę, że prawdopodobnie ze względu na interesy finansowe najlepszy prekursor NAD+ – niacynamid – nie jest zalecany tak często jak powinien.

Produktem natychmiastowego rozpadu NAD+ jest niacynamid, a enzym NAMPT jest enzymem ograniczającym szybkość na ścieżce przekształcania niacynamidu z powrotem do NAD+. Jak widać na poniższej rycinie, niacynamid jest najpierw przekształcany w NMN, a następnie w NAD+. Prawdopodobnie dlatego badacze tacy jak David Sinclair z Harvard Medical School i inni promują NMN.

Jednak enzym NMNAT1-3, który przekształca NMN w NAD+, nie jest enzymem ograniczającym szybkość. Przypomnij sobie, że NAMPT kontroluje poziom NAD+. Tak więc suplementacja NMN nie będzie tak przydatna, jak użycie niewielkich ilości niacynamidu i aktywacja NAMPT. Idealne dawki niacynamidu wynoszą od 25 do 50 mg trzy razy dziennie. Rzadko się zdarza brak reakcji na tę prostą interwencję mającej na celu zwiększenie poziomu NAD+.


Dlaczego nie słyszałeś o niacynamidzie?

Jeśli chodzi o prekursory NAD+, istnieje duża szansa, że nie słyszałeś o niacynamidzie, pomimo jego potężnych zalet, a to dlatego, że kosztuje znacznie mniej niż inne prekursory NAD+, takie jak rybozyd nikotynamidu (NR).

Nikt nie promuje niacynamidu, ponieważ kosztuje mniej niż jeden cent dziennie i w rezultacie po prostu nie jest promowany. Najlepiej kupić niacynamid w proszku i używać od 1 do połowy łyżeczki trzy razy dziennie (25 do 50 mg).

Jeśli chciałbyś stosować bardziej precyzyjną dawkę, możesz użyć dawki zastosowanej w jednym z badań, a mianowicie 2,5 mg/kg m.c. lub 1,13 mg/funt masy ciała w trzech podzielonych dawkach dziennych. Jeśli jesteś osobą o wadze 150 funtów (ok. 70 kg), będzie to około 50 do 60 mg niacynamidu trzy razy dziennie.

Będziesz potrzebować specjalnej miarki do odmierzenia tej małej dawki. To ważne, bo więcej zdecydowanie nie znaczy lepiej. Jeśli użyjesz zbyt dużą dawkę, może dojść do zahamowania sirtuin, które są ważnymi białkami długowieczności.

Wydanie 11 USD na 250 gramów niacynamidu w proszku zapewni Ci prawie czteroletni zapas. Miesięczny koszt wyniesie do 23 centów, czyli mniej niż jednego centa dziennie. To jest w zasadzie bezpłatne. NMN w dawkach terapeutycznych wynoszących od 1 do 2 gramów dziennie kosztuje 100 do 200 USD miesięcznie, czyli od 400 do 800 razy drożej niż proszek niacynamidu.

Dlaczego zwiększenie poziomu NAD+ jest ważne?

Jak wspomniano, powodem, dla którego badania nad niacynamidem są tak ekscytujące, jest to, że skutecznie i bezpiecznie zwiększa poziom NAD+, który w przeciwnym razie spada wraz z wiekiem. W badaniach na zwierzętach przywrócenie poziomów NAD+ u osób starszych lub chorych promowało lepszy stan zdrowia i wydłużenie życia, co sugeruje, że cząsteczki zwiększające poziom NAD+ mogą potencjalnie zwiększać odporność, zmniejszać ryzyko chorób i wydłużać życie w zdrowiu również u ludzi.

Badania nad NAD+ są wciąż w powijakach, ale James Clement, autor książki pt. „The Switch: Ignite Your Metabolism With Intermittent Fasting, Protein Cycling, and Keto”, przeprowadził własne badania we współpracy z dr Johnem Sturgesem, zaczynając od próby klinicznej oceniającej dożylne podanie NAD+ u osób starszych.

Clement sam przeszedł leczenie, które obejmowało wlew 1000 mg NAD+ dziennie przez sześć kolejnych dni i stwierdził, że ta terapia okazała się niezwykle skuteczna w leczeniu drżenia, którego doświadczał od 20 roku życia.  Chociaż Clement uważa, że dawka wynosząca 1000 mg może być zbyt duża dla osób, które nie mają poważnego niedoboru NAD+ – i jest również kosztowna, ponieważ jeden wlew IV kosztuje 1000 USD – zauważył, że wiele czynników związanych ze stylem życia może obniżyć poziom NAD+, w tym spożycie alkoholu.

Starzenie się to kolejny czynnik. Według Clementa do 60. roku życia poziom NAD+ może zmniejszyć się o 50% (w porównaniu do poziomu w wieku 20 lub 30 lat). U osób w wieku 70 lat, poziom NAD+ może stanowić tylko 10% poziomu występującego u młodych ludzi.

„W wieku 80 lat poziom NAD+ jest prawie zerowy” – powiedział Clement, dodając, że poważnie osłabia to zdolność organizmu do naprawy uszkodzonego DNA. „Nagromadzenie uszkodzonego DNA w każdej komórce ciała jest potencjalnie jedną z sił napędowych chorób związanych z wiekiem, w tym choró serca, nowotworów i choroby Alzheimera… ”

Naturalne sposoby na podniesienie poziomu NAD+

Suplementacja niacynamidem może być korzystna, ale dla najlepszych efektów powinna być prowadzona w połączeniu ze zdrowym trybem życia. Istnieje wiele naturalnych strategii, które można zastosować, aby zwiększyć i utrzymać optymalny poziom NAD +, w tym:

 • Ćwiczenia fizyczne - naturalnie zwiększają poziom NAMPT poprzez aktywację AMPK, co z kolei zwiększa NAD+. Conlon cytuje badania pokazujące, że około trzy tygodnie treningu oporowego powoduje podniesienie poziomu NAMPT o około 127%, czyli znacznie więcej niż to, co można uzyskać z samejsuplementacji NR.
 • Post lub jedzenie w ograniczonym czasie — naturalnie zwiększa poziom NAMPT poprzez aktywację AMPK, co z kolei zwiększa poziom NAD+.
 • Optymalizacja rytmu dobowego - chodzenie spać o zachodzie słońca i wstawanie o wschodzie słońca oraz unikanie niebieskiego światła po zachodzie słońca, będzie miało ogromny wpływ na zwiększenie poziomu NAMPT.
 • Unikanie narażenia na promieniowanie — Aby chronić NAD+, zapobiegając jego zużyciu przez PARP (polimerazy rybozy poli ADP), rozważ unikanie pól elektromagnetycznych emitowanych przez telefony komórkowe, Wi-Fi i innych form promieniowania uszkadzającego DNA, takich jak niepotrzebne medyczne zdjęcia rentgenowskie i tomografia komputerowa.
 • Kąpiel w saunie — Stres cieplny pomaga zwiększyć poziom NAD+.

Badanie poziomów NAD+ w laboratorium jest trudne i skomplikowane, a Conlon jest sceptyczny co do tego, że reklamowane testy na poziom NAD+ zapewniają wysokiej jakości wyniki. Skąd więc możemy wiedzieć, czy zastosowane strategie faktycznie działają? Zwróć uwagę na następujące trzy elementy, które według Conlona prawie zawsze poprawiają się wraz ze wzrostem poziomu NAD+:

1.  Poziom energii,

2. Przejrzystość umysłu i skupienie,

3. Sen.