W SKRÓCIE

  • Spożywanie więcej niż dwóch porcji grzybów tygodniowo zmniejszyło ryzyko łagodnych zaburzeń poznawczych (MCI) u osób badanych o 50%. Dane pokazują, że osoby z MCI w wieku powyżej 60 roku życia mają niższy poziom ergotioneiny - przeciwutleniacza występującego w grzybach.
  • Grzyby zawierają ergotioneinę i glutation - znany również jako „główny przeciwutleniacz”. Mogą one pomóc w ochronie przed chorobami związanymi z wiekiem, takimi jak nowotwory, choroby serca i demencja; kraje o najwyższym poziomie ergotioneiny w diecie mają najniższe ryzyko chorób neurodegeneracyjnych i odwrotnie.
  • Robert Beelman, profesor nauk o żywności w Penn State, uważa, że grzybnia uwalnia ergotioneinę do gleby, co stanowi klucz do powiązania zdrowia gleby z wartością odżywczą upraw i zdrowiem człowieka; powiązanie to jest poważnie zakłócone w przypadku użycia tradycyjnych technik rolniczych i może zostać przywrócone dzięki praktykom rolnictwa regeneracyjnego.
  • Grzyby zawierają również beta-glukany, które odgrywają korzystną rolę w zdrowiu immunologicznym i ochronie przed wirusami oraz zmniejszaniu insulinooporności, zbyt wysokiego ciśnienia krwi i otyłości. Wybieraj grzyby ekologiczne lub wyhoduj własne, ponieważ grzyby łatwo wchłaniają zanieczyszczenia z powietrza i gleby.

Według dr. Mercoli

Łagodne upośledzenie funkcji poznawczych (MCI) może mieć znaczący wpływ na jakość życia i zdolność do samodzielnego egzystowania, zwłaszcza jeśli dojdzie do rozwoju demencji. Jednym z kroków, które można podjąć, aby chronić mózg, jest regularne spożywanie grzybów.

MCI to niewielki spadek zdolności poznawczych, który zwiększa ryzyko rozwoju demencji, w tym choroby Alzheimera. Według Alzheimer's Association do 18% osób w wieku co najmniej 60 lat żyje z łagodnym upośledzeniem funkcji poznawczych. Ponadto u około 15% z tych osób rozwinie się demencja w ciągu jednego roku.

Każdy ma od czasu do czasu chwilę zapomnienia. Zwykłe zgubienie kluczy raz na jakiś czas nie jest powodem do niepokoju. Jednak zapominanie o ważnych wydarzeniach lub informacjach, które normalnie byś zapamiętał, takich jak rozmowy lub spotkania, może być oznaką MCI.

Osoby z MCI mają również problemy z podejmowaniem rozsądnych decyzji lub ustalaniem sekwencji kroków potrzebnych do wykonania zadania. Według Alzheimer's Association, istnieją dwa rodzaje MCI, które są klasyfikowane na podstawie umiejętności myślenia osób dotkniętych chorobą. Amnestyczny MCI wpływa przede wszystkim na pamięć, podczas gdy nieamnestyczny MCI wpływa przede wszystkim na umiejętności myślenia niezwiązane z pamięcią.

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie MCI, pamiętaj, że w niektórych przypadkach choroba nie postępuje, a u niektórych osób obserwowana jest nawet poprawa. Włączenie regularnych ćwiczeń, odpowiedniej diety oraz angażowanie się w czynności stymulujące umysł i wydarzenia socjalne może pomóc zwiększyć siłę mózgu. Jak wykazały badania, jedzenie grzybów może pomóc w zapobieganiu MCI.

Neuroprotekcyjne działanie grzybów może zapobiegać zaburzeniom poznawczym

Struktura i funkcja mózgu zmieniają się podczas starzenia, ale zwykle nie prowadzi to do rozwoju MCI. Istnieje kilka strategii, których można użyć, aby chronić funkcje poznawcze, a jedną z nich jest jedzenie grzybów. Grzyby są stosowane w tradycyjnej medycynie od dziesięcioleci. Ale dopiero w 1970 roku grzyby zostały oficjalnie odróżnione od flory i uznane za odrębne królestwo biologiczne.

Badacze grzybów wierzą, że z natury są one bliższe królestwu zwierząt niż roślin. Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, co roku ludzie zjadają średnio około 3 funtów świeżych grzybów. Grzyby są bogate w kilka składników odżywczych, które są ważne dla zdrowia człowieka, między innymi w ergotioneinę.

Ergotioneina jest silnym przeciwutleniaczem, który jest wchłaniany z przewodu pokarmowego i rozprowadzany po całym organizmie. Jedno z badań na zwierzętach wykazało, że wielokrotne podawanie ergotioneiny miało działanie przeciwdepresyjne u myszy, a stosowanie ekstraktu z grzybów wzmacniało funkcję pamięci u ludzi i myszy. Inne badanie na zwierzętach opublikowane w 2018 r. wykazało nagromadzenie w mózgu jednego z metabolitów ergotioneiny.

Wcześniejsze badania z udziałem norweskich uczestników w wieku od 70 do 74 lat wykazały, że wyższe spożycie grzybów może poprawić zdolności poznawcze. Badanie epidemiologiczne z udziałem japońskich seniorów w wieku co najmniej 65 lat wykazało, że osoby, które jadły grzyby co najmniej trzy razy w tygodniu, miały „znacząco mniejsze ryzyko wystąpienia demencji, nawet po uwzględnieniu możliwych czynników zakłócających”.

W innym badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Singapuru zebrano dane od 663 osób w wieku co najmniej 60 lat i porównano dane osób, które jadły grzyby mniej niż raz w tygodniu z osobami, które spożywały więcej niż dwie porcje tygodniowo. Zaobserwowano, że osoby, które spożywały najwięcej grzybów, miały o 50% mniejsze ryzyko rozwoju MCI, co było niezależne od czynników zakłócających, takich jak palenie papierosów, spożywanie alkoholu i wysokie ciśnienie krwi.

Poziom ergotioneiny jest znacznie niższy u osób z MCI w wieku powyżej 60 lat. Naukowcy doszli do wniosku, że „spadek ET [ergotioneina] we krwi może wskazywać, że niski poziom ET jest czynnikiem ryzyka neurodegeneracji u osób starszych”. Wzrost poziomu ET pozwala wyjaśnić, w jaki sposób niektórzy ludzie, u których zdiagnozowano MCI, mogą wydawać się odzyskiwać funkcje poznawcze.

W badaniu opublikowanym w 2022 roku w czasopiśmie Neurology obserwowano 2903 uczestników bez zaburzeń poznawczych w momencie rejestracji przez średnio 6,3 roku. W tym czasie u 752 rozwinęło się MCI. Zaobserwowano, że osoby z dłuższymi latami nauki, wyższymi dochodami lub większą ilością zajęć rekreacyjnych mają mniejsze ryzyko rozwoju zaburzeń poznawczych. Zaobserwowano, że po średnio 2,4 roku obserwacji 47,9% osób z MCI nie spełniało już kryteriów rozpoznania.

Ergotionina i glutation promują długowieczność

Grzyby mają wysoką zawartość składników odżywczych, dostarczają niezbędnych minerałów, takich jak mangan, miedź, cynk, selen, magnez i żelazo. Są również bogate w potas i siarkę, a także wiele witamin z grupy B.

Różne odmiany grzybów mają unikalne przeciwutleniacze, których nie mają inne rośliny, takie jak ergotioneina i glutation, zwany także „głównym przeciwutleniaczem”. Według The Guardian:

„… Naukowcy uważają, że ergotioneina i glutation mogą pomóc chronić organizm przed chorobami wieku podeszłego, takimi jak nowotwory, choroba wieńcowa i choroba Alzheimera”.

W komunikacie prasowym po publikacji artykułu w Food Chemistry Robert Beelman - emerytowany profesor nauk o żywności i dyrektor Penn State Center for Plant and Mushroom Products for Health - powiedział:

„Odkryliśmy, że bez wątpienia grzyby są najważniejszym źródłem pokarmowym tych dwóch przeciwutleniaczy [ergotioneiny i glutationu] oraz że niektóre rodzaje grzybów są naprawdę wypełnione obydwoma z nich.
Istnieje teoria - teoria udziału wolnych rodników w procesie starzenia się - która mówi, że kiedy organizm utlenia spożytą żywność, aby wytworzyć energię, powstaje wiele wolnych rodników, które są produktami ubocznymi tego działania, a wiele z nich jest dość toksycznych.
Organizm posiada mechanizmy kontrolujące większość z nich, w tym ergotioneinę i glutation, ale ostatecznie w organizmie gromadzi się wystarczająco dużo wolnych rodników, aby spowodować szkody, które są związane z wieloma chorobami związanymi ze starzeniem się, takimi jak nowotwory, choroba wieńcowa i choroba Alzheimera”.

Profesor Beelman skoncentrował swoje badania na związku z chorobami neurodegeneracyjnymi i wskazuje, że w krajach takich jak Francja i Włochy, gdzie ludzie mają więcej ergotioneiny w swojej diecie, występuje mniejsza zachorowalność na choroby neurodegeneracyjne. Dla porównania, w krajach, w których dieta jest uboga, istnieje większe prawdopodobieństwo chorób takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona.

„Czy to tylko korelacja, czy przyczyna - nie wiemy. Ale warto się temu przyjrzeć, zwłaszcza że różnica między krajami o niskich wskaźnikach chorób neurodegeneracyjnych to około 3 miligramy ergotioneiny dziennie, co odpowiada około pięciu pieczarkom”.

Spożywanie dwóch grzybów dziennie może obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory

Oprócz zmniejszenia ryzyka chorób neurodegeneracyjnych, grzyby mogą również pomóc w ochronie przed nowotworami. Naukowcy z Pennsylvania State University dokonali przeglądu literatury i metaanalizy, aby ocenić związek między ryzykiem rozowju jakiegokolwiek rodzaju nowotworu a spożyciem grzybów.

Metaanaliza obejęła 17 badań spełniających kryteria włączenia, opublikowanych od 1 stycznia 1966 r. do 31 października 2020 r. Analizy danych pochodzących od ponad 19500 pacjentów z chorobą nowotworową wykazały, że osoby, które spożywały największe ilości grzybów, miały najniższe ryzyko zachorowania na jakikolwiek rodzaj nowotworu. Odkryto również specyficzny związek między wysokim spożyciem grzybów a niskim ryzykiem raka piersi.

Naukowcy napisali, że może to wynikać „z niewielkiej liczby badań, które analizowały powiązania między spożyciem grzybów z rozowjem nowotworów”. W komunikacie prasowym poinformowano, że osoby, które codziennie spożywały 18 gramów grzybów, czyli około jednej ósmej do jednej czwartej szklanki, miały o 45% zmniejszone ryzyko zachorowania na jakikolwiek nowotwór.

Jakie jest powiązanie między grzybami, jakością gleby i zdrowiem ludzi?

Legenda głosi, że założyciel Rodale Institute i promotor rolnictwa ekologicznego napisał kiedyś na tablicy „Zdrowa gleba = zdrowa żywność = zdrowi ludzie”. Chociaż koncepcja jest logiczna, do niedawna naukowcy nie mieli powiązania dowodowego.

W badaniu opublikowanym 27 stycznia 2022 r. w Environmental Science przeanalizowano dane z pomiarów w ośmiu parach gospodarstw regeneracyjnych i konwencjonalnych w ośmiu stanach USA. Każde gospodarstwo regeneracyjne zostało sparowane z sąsiednim konwencjonalnym gospodarstwem, gdzie uprawiano tę samą odmianę roślin.

Gospodarstwa regeneracyjne łączyły uprawy bezorkowe, zróżnicowane płodozmiany i rośliny okrywowe. Jak można się spodziewać, dane pokazują, że produkty z gospodarstw regeneracyjnych były znacznie zdrowsze, miały wyższą zawartość niektórych minerałów, witamin i fitozwiązków.

Co ciekawe, choć nie wszyscy jedzą grzyby, ergotioneina naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Co ważniejsze, grzyby są wiodącym źródłem pokarmowym tego przeciwutleniacza. Profesor Beelman zaczął zadawać pytanie: jeśli nie wszyscy jedzą grzyby, dlaczego organizm każdego człowieka zawiera ergotioneinę?

On i jego współpracownicy postawili hipotezę, że ergotioneina z grzybów była wchłaniana do upraw poprzez podziemne powiązanie z grzybnią, która istnieje pod powierzchnią gleby. Kiedy zwierzęta jedzą rośliny bogate w ergotioneinę, dostaje się ona do mięsa.

Profesor Beelman postawił hipotezę, że może to być sposób, w jaki ten przeciwutleniacz znajduje się w całej populacji ludzkiej. Współpracowali z Rodale Institute, aby zmierzyć poziom ergotioneiny w owsie i podzielić uprawy na grupy w zależności od intensywności uprawy gleby. Dane wykazały, że owies rosnący na gruntach uprawianych konwencjonalnie miał o jedną trzecią ergotioneiny mniej niż owies z upraw regeneracyjnych.

Profesor Beelman uważa, że pokazuje to spójny związek między glebą, uprawą a zdrowiem człowieka: „konwencjonalne techniki uprawy zmniejszają ilość ergotioneiny w glebie, która dostaje się do uprawy. Nikt tak naprawdę nie wykazał konkretnego związku. Myślę, że tak jest”.

Beta-glukany z grzybów mają wiele działań prozdrowotnych

Analiza chemiczna grzybów przeprowadzona przez badaczy z University of Illinois w Champaign w stanie Illinois wykazała, że grzyby są również bogate w beta-glukany. Analiza wykazała, że grzyby portobello zawierały prawie dwukrotnie więcej beta-glukanów niż większość innych grzybów. Beta-glukany to naturalnie występujące polisacharydy, które odgrywają istotną rolę w zmniejszaniu ciśnienia, otyłości i insulinooporności.

Wcześniejsze badania wykazały również, że beta-glukany odgrywają ważną rolę w zapobieganiu infekcjom wirusowym, takim jak przeziębienie i grypa. Na przykład:

  • Badanie z 2013 roku wykazało, że przyjmowanie 900 mg beta-glukanów w postaci drożdży piwnych przez 16 tygodni zmniejszyło częstość infekcji takich jak przeziębienie o 25% i złagodziło objawy u osób, które zachorowały o 15%.
  • Maratończycy, którzy przyjmowali 250 mg beta-glukanów z drożdży piwnych przez 28 dni po maratonie, byli o 37% mniej narażeni na objawy przeziębienia lub grypy w porównaniu z osobami przyjmującymi placebo.
  • Osoby, które przyjmowały 250 mg beta-glukanów dziennie przez 90 dni, zgłaszały w ciągu roku 43 dni mniej z objawami infekcji górnych dróg oddechowych w porównaniu z osobami przyjmującymi placebo.
  • Badanie na zwierzętach z 2015 r. wykazało, że karmienie myszy beta-glukanami przez dwa tygodnie „znacznie zmniejszyło objawy infekcji wirusem grypy i całkowitą śmiertelność”. Według autorów „efekty te są spowodowane stymulacją zarówno komórkowej, jak i humoralnej odpowiedzi immunologicznej, co skutkuje niższym obciążeniem organizmu wirusem”.

Oprócz pomocy w zwalczaniu chorób wirusowych, beta-glukany poprawiają również różnorodność drobnoustrojów w jelitach, działając jak prebiotyk. W jednym z badań beta-glukany poprawiły tempo wzrostu Lactobacillus plantarum w jelitach zarówno w warunkach stresu, jak i bezstresowych.

Są również w stanie chronić probiotyki przed stresem żołądkowo-jelitowym spowodowanym niższym pH, żółcią i enzymami trawiennymi. Może to zwiększyć przeżywalność probiotyków podczas podróży przez układ pokarmowy. Beta-glukany są dostępne w postaci suplementów, ale najlepiej jest je pozyskiwać z pełnowartościowej żywności, takiej jak grzyby, drożdże piekarskie lub wodorosty.

Wybierz ekologiczne lub wyhoduj własne

Gorąco polecam dodanie do diety grzybów, ponieważ są doskonałym dodatkiem do każdej sałatki i świetnie pasują do wszystkich rodzajów mięsa i ryb. Jednak ważne jest, aby wybrać grzyby z upraw ekologicznych, ponieważ grzyby łatwo wchłaniają zanieczyszczenia z powietrza i gleby.

Uprawa własnych grzybów jest doskonałą opcją i prawdopodobnie znacznie bezpieczniejszą alternatywą niż poszukiwanie dzikich grzybów. Chociaż zbieranie grzybów jest jednym z rozwiąań, nie ma prostych zasad pozwalającymi rozróżnić grzyby jadalne od trujących. Według Medscape, w ponad 95% przypadków, w których odnotowano zatrucie grzybami, amatorzy błędnie zidentyfikowali trujące grzyby.

Nasilenie zatrucia może być różne, ale najbardziej toksyczne są grzyby z rodziny Amanita. Nie ma antidotum na zatrucie amatoksyną, więc jeśli masz jakikolwiek powód, by podejrzewać, że ktoś zjadł grzyba zawierającego amatoksynę, nie czekaj na objawy, natychmiast udajcie się na oddział ratunkowy.

Niektóre leki mogą pomóc zmniejszyć nasilenie zatrucia, ale nie zawsze są skuteczne. Najbardziej znanym grzybem Amanita jest muchomor sromotnikowy, który każdego roku odpowiada za więcej zgonów ludzi niż jakikolwiek inny rodzaj grzyba.