W SKRÓCIE

  • Przeciętny dorosły człowiek pokonuje w ciągu swojego życia około 75 000 mil, co odpowiada trzykrotnemu przejściu dookoła świata. Wiele osób odczuwa ból i dyskomfort stóp, który można złagodzić za pomocą prostych zmian w sposobie chodzenia lub w obuwiu.
  • Zacznij od zakupu butów dopasowanych do typu stopy, co może wymagać odwiedzenia dobrego sklepu z butami lub butami do biegania. Ważnymi czynnikami są elastyczność, sztywność, struktura, wkładki i kształt czubka buta.
  • Jeśli masz obolałe miejsca na stopach, buty szybko się zużywają i są nierównomiernie noszone, doświadczasz bólu w kolanach, biodrach i plecach, może to oznaczać, że noszone przez Ciebie buty nie są odpowiednie.
  • Zwracaj uwagę na swoje stopy pod koniec każdego dnia, obserwując oznaki chorób metabolicznych lub chorób serca, w tym trudno gojące się owrzodzenia, suchą łuszczącą się skórę, otarcia, krwawienia lub odciski.

Według dr. Mercoli

Być może nie myślisz o nich często, ale stopy wpływają na całe ciało. Niewiele osób poświęca czas na sprawdzenie swoich stóp pod koniec dnia, co jest dobrą praktyką. W ciągu życia człowiek pokonuje prawie 75 000 mil. Odpowiada to trzykrotnemu okrążeniu kuli ziemskiej. To bardzo duży dystans.

Jak zwykle w przypadku zdrowia, zapobieganie jest lepsze niż leczenie. Mobilność jest kluczem do utrzymania sprawności i samodzielnego życia. Według National Institute on Aging zmiany w mobilności mogą wynikać ze zmian sposobu chodzenia, siły fizycznej i równowagi. Czynniki te zwiększają liczbę upadków u osób starszych i zmniejszają prawdopodobieństwo, że będą mogli mieszkać w domu.

Jak można się domyślić, w jednym z badań naukowcy odkryli, że utrata mobilności związana ze stwardnieniem rozsianym była skorelowana z utratą możliwości wykonywania codziennych czynności i obniżonym statusem społeczno-ekonomicznym. W innym badaniu z udziałem 498 uczestników o medianie wieku 30 lat naukowcy stwierdzili niższy wynik w zakresie aktywności fizycznej, witalności i jakości obuwia u osób, które miały niższą jakość życia.

Biorąc pod uwagę, jak bardzo polegamy na nogach, prawdopodobnie nie jest zaskakujące, że w pewnym momencie wiele osób doświadcza problemów. Badanie z 2014 roku przeprowadzone przez American Podiatric Medical Association wykazało, że 77% osób biorących udział w badaniu doświadczyło bólu stóp, który miał głęboki wpływ na ich jakość życia, w tym ograniczanie aktywności. Prezes APMA Frank Spinosa, DPM, skomentował te wyniki w komunikacie prasowym:

„Nie jest zaskakujące, jak wiele osób cierpi na ból stóp. Wyniki ankiet pokazują, że postrzegamy nasze stopy jako najmniej ważną część ciała pod względem ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Nasze stopy są dosłownie i w przenośni ostatnią rzeczą, o której myślimy”.

Zacznij od odpowiednich butów

Sposób, w jaki chodzisz, zależy od butów, które nosisz. Zmiana chodu może spowodować kompensację w innych obszarach ciała, co może prowadzić do bólu kolan, bioder i pleców. Może to również powodować problemy z postawą. To sprawia, że jesteś bardziej podatny na przypadkowe poślizgnięcia i upadki.

Kiedy odczuwasz ból stóp, automatycznie próbujesz rozłożyć swoją wagę, aby nie powodowało to większego bólu. To zmienia postawę i z czasem może stać się nawykiem. Według podiatry dr Nicole Nicolosi7 z Cleveland Clinic, przy zakupie butów należy ocenić pewne czynniki.

Buty powinny mieć pewne wsparcie strukturalne. Nie powinny być całkowicie sztywne, ale nie powinieneś też być w stanie zgiąć ich całkowicie na pół. Wierzch buta powinien mieć elastyczny materiał, zwłaszcza nad czubkiem. Twarda skóra może zwiększać nacisk na palce, co może powodować otarcia i rany.

Warto też zwrócić uwagę na wkładki w bucie. Powinny mieć poduszkę, która zapewni wsparcie dla łuku stopy. Przykładami butów bez amortyzacji i wsparcia są płaskie klapki i śniegowce, które są popularne podczas zimowej aury. Dodatkowo, gdy nosisz klapki, palce u nóg chwytają but podczas chodzenia, co również zmienia chód i dodatkowo obciąża stopy i kolana.

Buty ze spiczastymi czubkami, takie jak kowbojskie buty, niektóre męskie półbuty i szpilki, uciskają przednią część stopy, co z kolei wpływa na inne struktury. W dłuższej perspektywie może to skutkować bliznowaceniem lub zgrubieniem nerwów, tworząc nerwiaka, który jest łagodnym rozrostem tkanki nerwowej, który zwykle rośnie między trzecim a czwartym palcem.

Buty na wysokim obcasie powodują również skrócenie ścięgna Achillesa. Ścięgno Achillesa jest bardzo silne, więc jeśli ulegnie skróceniu, podczas chodzenia na płasko może wytworzyć wystarczającą siłę, aby unieść łuk i zmienić mechanikę chodzenia. Może to predysponować do zapalenia ścięgna Achillesa i innych patologii płaskostopia.

Kiedy Nicolosi opisuje buty do ćwiczeń, zaleca swoim pacjentom, aby zwrócili uwagę na rodzaj łuku, jaki mają i kupili buty, które są nastawione na wysoki lub niski łuk. Wymaga to porady przedstawiciela sklepu obuwniczego , który ma doświadczenie w tym zakresie.

Nicolosi skomentowała popularny ruch noszenia minimalistycznych butów przez cały dzień, które są zaprojektowane tak, aby stopy pracowały w optymalny sposób. Jednak brak podparcia może predysponować stopę do innych warunków mechanicznych, zwłaszcza gdy stopa nie jest zdrowa biomechanicznie.

Oznaki noszenia nieodpowiedniego obuwia

Dobrze jest wiedzieć, czego szukać przy wyborze obuwia, aby prawidłowo wesprzeć stopy. Jednak skąd wiedzieć, że buty są niewłaściwe? Stopy mają silny wpływ na układ mięśniowo-szkieletowy.

Nicolosi ostrzega, że noszenie butów, które nie zapewniają wystarczającego wsparcia, może prowadzić do zapalenia rozcięgna podeszwowego. Dzieje się tak, gdy więzadło biegnące od śródstopia do pięty napina się, ulega zapaleniu i powoduje silny ból.

Prawidłowe obuwie jest ważne, aby zapobiec bólowi kostek, kolan, bioder i pleców. Do innych oznak noszenia nieodpowiedniego obuwia należą:

1.   Obolałe miejsca — Nicolosi zauważyła, że niedopasowane buty mogą powodować podrażnienia i prowadzić do powstawania modzeli. Inne rodzaje podrażnień spowodowanych przez źle dopasowaną parę butów to pęcherze, które pojawiają się w miejscu ocierania się skóry o but. To tarcie powoduje gromadzenie się płynu surowiczego.

Zaczerwienienie może pojawić się na śródstopiu, palcach, odciskach lub palcach młotkowatych. Zaczerwienienie może być oznaką źle dopasowanych butów, ale może również wskazywać na infekcję, taką jak stopa atlety lub zmniejszony przepływ krwi w przypadku zbyt ciasnych butów, co może również prowadzić do skurczów i bólu.

2.   Buty są nierównomiernie noszone — Buty, które nie są dobrze wykonane, szybko i łatwo się rozpadają. Z drugiej strony, kiedy wykazują nierównomierne zużycie, może to oznaczać, że Twój chód jest niezrównoważony, a buty nie są w stanie pomóc skorygować Twojego wyzwania biomechanicznego. Z każdym krokiem but zaczyna się psuć, a wykonany z kiepskich materiałów nie zapewnia wystarczającego wsparcia. Zwiększa to nierównowagę biomechaniczną i stwarza jeszcze więcej problemów.

3.   Ból - Niewłaściwie dopasowane buty mogą powodować ból stóp. Jednak możesz również odczuwać ból w kolanie, biodrze i plecach, jeśli dojdzie do zmiany postawy lub zaburzenia równowagi mięśniowo-szkieletowej w stawach. Jedno z badań z 2018 r. wykazało, że od 63% do 72% osób nosiło niewłaściwie dopasowane buty, co wiązało się z bólem i innymi zaburzeniami stóp, takimi jak deformacje palców, odciski i owrzodzenia stóp.

4.   Skrzypce — Nicolosi zaleca, aby przy zakupie butów zawsze wybierać wygodę. Jeśli but ociera stopę już podczas przymierzania w sklepie obuwniczym, prawdopodobnie będzie gorzej w trakcie noszenia go przez kilka godzin.

Nawet jeśli but jest tylko trochę za mały, może to prowadzić do dyskomfortu. W badaniu z 2018 r. oceniono pomiary obuwia u 67 kobiet, które rutynowo odwiedzały podiatrę z powodu problemów ze stopami. Okazało się, że uczestniczki badania rutynowo nosiły buty, które były znacznie węższe niż ich stopy. Badacze doszli do wniosku, że przy ocenie obuwia ważny jest nacisk na szerokość buta.

Co wygląd stóp mówi o zdrowiu serca lub problemach metabolicznych?

Wygląd stóp może również wskazywać na problemy ze zdrowiem serca lub metabolizmem.

1.   Wrzody, które się nie goją — Niekontrolowana hiperglikemia (zbyt wysoki poziom glukozy we krwi) może prowadzić do uszkodzenia tętnic i słabo gojących się owrzodzeń stóp. Oddział Chirurgii Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco szacuje, że 15% osób z cukrzycą doświadcza owrzodzenia i rozwoju stopy cukrzycowej, a 6% z nich będzie hospitalizowanych z powodu infekcji lub innych powikłań.

2.   Sucha łuszcząca się skóra — Wiele z pierwszych oznak choroby tarczycy pojawia się na skórze, paznokciach i włosach. Wczesne leczenie może pomóc w zapobieganiu powikłaniom, takim jak nieustający ból i problemy z sercem. Jedną z oznak choroby tarczycy jest suchość skóry z głębokimi pęknięciami na dłoniach i podeszwach stóp, których nie łagodzi krem nawilżający.

3.   Łyse palce — Słabe krążenie krwi może również powodować wypadanie włosów na stopach. Może to wystąpić w dwóch powiązanych schorzeniach — chorobie tętnic obwodowych i cukrzycy typu 2. Według CDC około 6,5 miliona osób w Stanach Zjednoczonych w wieku powyżej 40 lat cierpi na chorobę tętnic obwodowych, przy czym nie wszystkie przypadki są spowodowane miażdżycą.

4.   Małe czerwone linie — Są one również znane jako krwotoki odłamkowe. Wyglądają jak cienkie, czerwonawo-brązowe linie krwi, które biegną w kierunku wzrostu paznokcia i wskazują na kilka schorzeń. Należą do nich infekcje, takie jak zapalenie wsierdzia, choroba meningokokowa i rozsiana histoplazmoza. Inne powiązane choroby ogólnoustrojowe obejmują toczeń rumieniowaty układowy, chorobę Reynauda i zapalenie naczyń skóry.

5.   Deformacja stóp — Może się to zdarzyć z paznokciami u rąk lub stóp, gdy łożyska paznokci wydają się unosić, zamiast być mocno przytwierdzone lub wydają się duże i wybrzuszone. Może szybko się rozwijać i ustępować równie szybko w wyniku leczenia. Choroby, które są związane z tym objawem to rak płuc, choroba sercowo-naczyniowa, infekcyjne zapalenie wsierdzia, nadczynność tarczycy i marskość wątroby.

Chociaż nie dla wszystkich jest to oczywiste, stopy mogą wiele powiedzieć o stanie zdrowia i samopoczuciu. Warto poświęcić kilka chwil pod koniec dnia na krótkie oględziny stóp i zadać sobie pytanie, czy widoczne są niepokojące oznaki mogące wskazywać na niewłaściwe obuwie lub choroby.