W SKRÓCIE

  • W 85% przypadków nieświeży oddech powstaje w jamie ustnej, zwykle w wyniku chorób dziąseł i przyzębia, a także nalotu na języku.
  • Język pokrywa „szaro-biały osad” składający się z bakterii, martwych komórek nabłonka, metabolitów krwi, wydzieliny z nosa i śliny.
  • Osoby z chorobami przyzębia mają czterokrotnie więcej nalotu na języku niż osoby bez tego rodzaju chorób.
  • Żucie pokarmów włóknistych pomaga naturalnie oczyścić jamę ustną, zmniejszając jednocześnie nalot na języku i nieświeży oddech.
  • Regularne używanie szczoteczki do zębów lub skrobaczki do języka w celu usunięcia nalotu z języka może pomóc w zmniejszeniu nalotu i nieświeżego oddechu.
  • Płukanie jamy ustnej olejem kokosowym i stosowanie olejków eterycznych z mięty pieprzowej również może pomóc utrzymać świeży oddech.

Według dr. Mercoli

Halitoza, czyli nieświeży oddech, jest częstym schorzeniem, które w pewnym momencie życia dotyka 50% dorosłych. Słowo to pochodzi od łacińskiego „halitus” (oddech) i greckiego „osis”, co oznacza proces patologiczny. Uważa się jednak, że firma Listerine – producent najbardziej popularnego płynu do płukania ust – była pierwszą, która określiła „halitosis” jako stan chorobowy.

Nieświeży oddech powoduje zarówno fizyczne, jak i psychiczne konsekwencje dla osób dotkniętych chorobą. Często prowadzi do wstydu oraz może prowadzić do stygmatyzacji i odosobnienia.

Nieprzyjemny zapach z ust to trzeci najczęstszy powód, dla którego ludzie są kierowani do dentysty – po próchnicy zębów i chorobach przyzębia, które często idą w parze z halitozą.

Co więcej, nieświeży oddech jest zaliczany do 100 najbardziej dokuczliwych chorób u ludzi. Jednak przy odpowiedniej dbałości o zdrowie jamy ustnej – w tym języka – i ogólny stan zdrowia, możliwe jest utrzymanie świeżego oddechu przez całe życie.

Co powoduje nieświeży oddech?

W 85% przypadków nieświeży oddech powstaje w jamie ustnej, zazwyczaj w wyniku chorób dziąseł i przyzębia, a także nalotu na języku. Kolejne 10% przypadków nieświeżego oddechu jest spowodowanych zaburzeniami związanymi z uszami, nosem lub gardłem, a 5% ma charakter żołądkowo-jelitowy lub endokrynologiczny.

Kiedy nieświeży oddech wynika z problemu w jamie ustnej, nieprzyjemny zapach pochodzi od patologicznych drobnoustrojów. Jak zauważono w International Journal of Oral Science:

„Degradacja mikrobiologiczna w jamie ustnej jest główną przyczyną nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej. W wyniku tego procesu powstają lotne związki siarki (VSC). Najważniejszymi VSCs zaangażowanymi w halitozę są siarkowodór (H2S), merkaptan metylu (CH3SH) i siarczek dimetylu (CH3)2S. Te VSC są produkowane głównie przez gram-ujemne beztlenowe bakterie bytujące w jamie ustnej.
...Większość drobnoustrojów odpowiedzialnych za halitozę bierze udział w zapaleniu przyzębia. Tak więc istnieje dodatnia korelacja między nieświeżym oddechem a zapaleniem przyzębia: głębokość kieszonek przyzębnych jest dodatnio skorelowana z wysokością stężenia VSC w jamie ustnej”.

Jednakże, gdy uwzględnimy nalot na języku, korelacja staje się jeszcze silniejsza. Szacuje się, że od 51% do 73% przypadków nieświeżego oddechu, które mają swój początek w jamie ustnej, może wiązać się z nalotem na języku.

Co powoduje nalot na języku?

Język pokryty jest „szaro-białym osadem”, składającym się z bakterii, martwych komórek nabłonka, metabolitów krwi, wydzieliny z nosa i śliny. Większość zdrowych ludzi ma nalot na języku, który jest zazwyczaj cienki, białawy i lekko wilgotny. Na grubość nalotu wpływa wiele czynników, w tym choroby przyzębia.

Według przeglądu opublikowanego w Journal of Breath Research, osoby z chorobami przyzębia mają cztery razy więcej nalotu na języku (TC) niż osoby zdrowe. „W chorobach przyzębia” - zauważyli naukowcy - „grubość TC wzrasta z powodu migracji leukocytów z kieszonek przyzębnych do śliny, a następnie komórki te osadzają się na powierzchni języka”.

Jednak nawet u osób bez chorób dziąseł cząsteczki jedzenia mogą zostać uwięzione między wybrzuszeniami i pęknięciami na języku, co prowadzi do powstania bakteryjnej powłoki (biofilmu). Do innych czynników wpływających na ilość nalotu na języku należą:

  • Wiek — starsi ludzie mają zwykle grubsze, bardziej przebarwione naloty na języku.
  • Dieta — tłuste pokarmy przyczyniają się do powstawania nalotu na języku. Powłoka zmienia również teksturę, z wodnistej na przypominającą śluz pastę, w zależności od spożywanych pokarmów. Przebarwienia nalotu na języku mogą wystąpić u osób spożywających produkty takie jak czekolada, pijących kawę lub czerwone wino. Produkty bogate w błonnik, które sprzyjają żuciu i połykaniu (w przeciwieństwie do miękkich, mocno przetworzonych produktów), mogą pomóc w oczyszczeniu języka i utrzymaniu cienkiej warstwy nalotu na języku.
  • Hygiena jamy ustnej — mechaniczne czyszczenie języka pomaga usunąć zanieczyszczenia i nalot na języku.

Zmniejszenie nalotu na języku zwalcza nieświeży oddech

Żucie pokarmów włóknistych (bogatych w błonnik) pomaga w naturalny sposób oczyścić usta, zmniejszając nalot na języku i towarzyszący temu nieświeży oddech. W badaniu obejmującym 20 osób, które jadły posiłek o wysokiej zawartości błonnika lub o niskiej zawartości błonnika, grupa spożywająca posiłki o wysokiej zawartości błonnika – wymagające intensywnego żucia – miała większą redukcję nieświeżego oddechu zarówno bezpośrednio po posiłku, jak i 2,5 godziny później.

Można być jeszcze bardziej proaktywnym w usuwaniu nalotu z języka, dodając czyszczenie języka do swojej rutynowej higieny jamy ustnej. Rozważ użycie szczoteczki do zębów lub skrobaczki do języka i wyczyść za ich pomocą zarówno przód jak i tył języka. W badaniu opublikowanym w International Journal of Environmental Research and Public Health narzędzia te zostały zestawione ze sobą, a także użyte razem, aby sprawdzić, co działa najlepiej.

Nie znaleziono żadnej różnicy między grupami, co sugeruje, że nie ma znaczenia, jakiego narzędzia używasz. Liczy się po prostu robienie tego; jest to prosty sposób na zmniejszenie nieświeżego oddechu, a badania potwierdzają, że „mechaniczne czyszczenie języka skutecznie zmniejsza ilość nalotu i nieświeży oddech”.

Dlaczego płyn do płukania ust nie jest dobrym rozwiązaniem?

Stomatolodzy o dobrych intencjach od dawna doradzają ludziom stosowanie płynu do płukania jamy ustnej w celu zabicia bakterii i odświeżenia oddechu. Ale tak jak w jelitach, jeśli zabijesz wszystkie bakterie w jamie ustnej za pomocą ostrych środków antyseptycznych, takich jak chlorheksydyna, usuwasz zarówno dobre, jak i złe rodzaje bakterii, co zagraża zdrowiu.

Stosowanie płynu do płukania jamy ustnej dwa razy dziennie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2, na przykład poprzez wpływ na bakterie jamy ustnej, które mają kluczowe znaczenie dla tworzenia tlenku azotu, którego niedobór predysponuje do rozowju zaburzeń metabolicznych, takich jak cukrzyca.

Ponieważ staje się coraz bardziej oczywiste, że regularne wystawianie mikrobiomu jamy ustnej na działanie antyseptyków zawartych w płynie do płukania jamy ustnej jest problematyczne, naukowcy zainteresowali się tym tematem, w tym zespół, który zbadał skutki uboczne stosowania płynów do płukania jamy ustnej zawierających chlorheksydynę (CHX) po siedmiu dniach stosowania dwa razy dziennie.

Trzydzieści sześć osób stosowało płyn do płukania jamy ustnej lub placebo przez jedną minutę, dwa razy dziennie przez jeden tydzień, a następnie płyn do płukania jamy ustnej z CHX, stosując ten sam protokół przez kolejny tydzień. Po użyciu płynu do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną zaobserwowano „poważną zmianę” w mikrobiomie śliny, co wywołało bardziej kwaśne warunki sprzyjające zwiększeniu ryzyka próchnicy zębów i niższej dostępności azotynów oraz bakterii redukujących azotany w jamie ustnej, które wpływają na zdrowie serca.

Stosowanie płynu do płukania jamy ustnej zawierającego chlorheksydynę dwa razy dziennie wiązało się także ze znacznym wzrostem skurczowego ciśnienia krwi po jednym tygodniu. Po tygodniu stosowania płynu do płukania jamy ustnej zaobserwowano również różnice w ponad 10 gatunkach bakterii żyjących na języku, w tym mniejszą różnorodność mikrobiologiczną.

Inne badania, w tym badanie, w którym obserwowano 1028 osób przez okres trzech lat, ujawniły podobne ryzyko związane z używaniem płynów do płukania jamy ustnej. Osoby, które płukały nimi jamę ustną co najmniej dwa razy dziennie, były bardziej narażone na rozwój zbyt wysokiego ciśnienia krwi niż osoby, które używały tych płynów rzadziej lub wcale.

Płukanie jamy ustnej olejem kokosowym to naturalny sposób na zmniejszenie nieświeżego oddechu

Naturalną alternatywą dla płynu do płukania ust jest olej kokosowy, który ma działanie lipofilne, co pomaga wyeliminować niezdrowy biofilm z zębów. Chociaż ma naturalny efekt detergentu, nie powoduje uszkodzeń spowodowanych przez detergenty chemiczne. Olej kokosowy zawiera również wiele cennych składników odżywczych, które pomagają promować zdrowie jamy ustnej.

Płukanie jamy ustnej olejem było stosowane w Indiach od czasów starożytnych jako tradycyjny środek ajurwedyjski. Wystarczy po prostu wziąć do ust niewielką ilość oleju i rozprowadzić go w jamie ustnej płucząc nim przestrzenie między zębami. Należy upewnić się, że olej został rozprowadzony po całej jamie ustnej. Po około 20 minutach olej należy wypluć. Oleju kokosowego można używać codziennie, razem z regularnym szczotkowaniem, nitkowaniem zębów i skrobaniem języka.

W przeglądzie systematycznym, w którym analizowano wpływ płukania jamy ustnej olejem kokosowym na zdrowie jamy ustnej, grupa stosująca olej kokosowy miała znacznie mniejszą ilość płytki nazębnej w porównaniu z grupą kontrolną. Jednocześnie zaobserwowano zmniejszenie liczby kolonii bakterii w ślinie. Olej kokosowy jest idealny do płukania jamy ustnej ze względu na działanie przeciwdrobnoustrojowe.

Badania pokazują, że płukanie jamy ustnej olejem kokosowym poprawia zmydlanie lub rozpad błon bakteryjnych. Sugeruje się również, że może zabijać mikroorganizmy uszkadzające komórki lub zmniejszać ilość płytki nazębnej i bakterii poprzez tłustą warstwę pokrywającą zęby i dziąsła.

Płukanie jamy ustnej olejem kokosowym to również skuteczna mechaniczna metoda oczyszczania zębów i najmniejszych szczelin wzdłuż zębów trzonowych, do których nie dociera włosie szczoteczki. Dentysta może zalecić stosowanie uszczelniaczy na zębach, aby zapobiec tworzeniu się próchnicy w tych małych obszarach.

„Olej kokosowy zawiera również kwas laurynowy, który wraz z wodorotlenkiem sodu i wodorowęglanami tworzy substancję zmniejszającą przywieranie i odkładanie się płytki nazębnej, mającą działanie czyszczące” - wyjaśniają naukowcy w artykule opublikowanym w European Journal of Dentistry. „Pomimo niejednoznacznego mechanizmu działania, niektóre badania wyraźnie wykazały działanie przeciwzapalne, podobnie jak działanie przeciwadhezyjne i zapobiegające agregacji płytki nazębnej”.

Płukanie jamy ustnej olejem kokosowym wymaga tylko niewielkiej ilości oleju – 1 łyżki stołowej dla osób dorosłych i 1 łyżeczki dla dziecka – i powinno być wykonywane przez co najmniej 20 minut dziennie, aby uzyskać najlepsze wyniki. Jeśli nigdy wcześniej nie płukałeś jamy ustnej olejem, 20 minut dziennie może być na początku wyzwaniem.

Olejek miętowy odświeża oddech, zmniejsza IBS

Właściwa higiena jamy ustnej, w tym regularne szczotkowanie, nitkowanie zębów i skrobanie języka oraz regularne czyszczenie jamy ustnej u dentysty znacznie przyczyni się do utrzymania zdrowych zębów i dziąseł oraz świeżego oddechu. Zdrowy styl życia, w tym dieta oparta na świeżej, pełnowartościowej żywności, jest również niezbędna dla naturalnie czystej jamy ustnej bez nieprzyjemnych zapachów.

Jeśli jednak potrzebujesz naturalnego szybkiego rozwiązania, które może przynieść nawet długoterminowe korzyści, rozważ użycie olejku z mięty pieprzowej. Olejek z mięty pieprzowej może być bardziej skuteczny niż chemiczna chlorheksydyna do płukania jamy ustnej w zapobieganiu rozwojowi biofilmu, który może prowadzić do próchnicy i nieświeżego oddechu.

Co więcej, olejek z mięty pieprzowej zapewnia korzyści, których nie zapewnia chemiczny płyn do płukania jamy ustnej, w tym jest skutecznym krótkotrwałym leczeniem zespołu jelita drażliwego (IBS). Jeśli chodzi o nieświeży oddech, stwierdzono również, że olejek eteryczny z mięty pieprzowej atakuje Fusobacterium nucleatum - bakterie Gram-ujemne związane z halitozą, co czyni go „obiecującym środkiem do kontrolowania halitozy i promowania zdrowia jamy ustnej”. Im więcej narzędzi masz do dyspozycji, tym łatwiej raz na zawsze pozbyć się nieświeżego oddechu.