W SKRÓCIE

 • Naukowcy wykazali, że ekstrakt z miłorzębu japońskiego może chronić mózg przed toksycznością związaną z chlorkiem glinu, który jest powiązany z chorobą Alzheimera i innymi zaburzeniami funkcji poznawczych.
 • Poprzednie badania sugerują, że właściwości przeciwutleniające ekstraktu z Ginkgo biloba pomagają chronić komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki w układzie krążenia i nerwowym.
 • Ponieważ demencja i choroba Alzheimera nie są spowodowane brakiem miłorzębu japońskiego lub brakiem jakiegokolwiek pojedynczego suplementu, zalecam podjęcie działań profilaktycznych w celu optymalizacji zdrowia, co jest najlepszą strategią zapobiegania zwyrodnieniowej chorobie mózgu.

Według dr. Mercoli

Wiele lat temu w ramach kampanii w USA opublikowano stwierdzenie: „Nie marnuj mózgu”. Choć slogan ten promował fundusz edukacyjny dla studentów mniejszości narodowych, równie dobrze można go wykorzystać do podkreślenia znaczenia dbania o zdrowie mózgu. Mówię to z powodu występowania zwyrodnieniowych chorób mózgu, takich jak demencja związana z wiekiem i choroba Alzheimera.

Podobnie jak ja, możesz mieć współpracowników, sąsiadów, przyjaciół i członków rodziny dotkniętych jedną z tych postępujących chorób „okradających umysł”. Liczba osób dotkniętych tego rodzaju chorobami nadal rośnie w zastraszającym tempie, a ponad 6 milionów Amerykanów żyje obecnie z chorobą Alzheimera.

Chociaż strasznym doświadczeniem jest obserwowanie, jak ukochana osoba dosłownie „traci rozum”, ważne jest również, aby pamiętać, że demencja i choroba Alzheimera nie są normalną częścią starzenia się. Zamiast próbować przeciwdziałać skutkom tych chorób, gdy już się rozwiną, lepiej już teraz przyjąć zdrowy tryb życia w ramach profilaktyki.

Przez lata wiele badań dotyczyło skuteczności miłorzębu japońskiego w leczeniu choroby Alzheimera i demencji. Najnowsze badania wykazują ochronny wpływ miłorzębu na mózg po wystawieniu na działanie chlorku glinu – neurotoksyny, która wcześniej była kojarzona z chorobą Alzheimera i innymi zaburzeniami poznawczymi.

Co to jest Ginkgo Biloba i jakie korzyści przynosi?

Biorąc pod uwagę, że miłorząb japoński jest jednym z najstarszych drzew na świecie, nasiona miłorzębu są stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej i innych rodzajach leczenia od tysięcy lat. Ocalała dusza drzew sprzed 270 milionów lat, zaczyna kwitnąć w ciągu zaledwie jednego dnia.

Na przestrzeni lat ekstrakt z miłorzębu jest składnikiem kapsułek, kosmetyków, tabletek i mieszanek ziołowych. Obecnie miłorząb japoński jest najlepiej sprzedającym się suplementem diety. Oprócz jego potencjalnych właściwości poprawiających funkcje poznawcze i pamięć, uważa się, że do korzyści płynących ze stosowania miłorzębu należą następujące działania:

 • Zmniejszenie bólu nóg spowodowanego zwężeniem tętnic (chromanie przestankowe);
 • Złagodzenie chorób oczu, takich jak związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej, obrzęk plamki i jaskra;
 • Wspomaganie leczenia m.in. stwardnienia rozsianego, dysfunkcji seksualnych i szumów usznych.

Uważa się, że miłorząb pozytywnie wpływa na organizm, zwiększając ukrwienie, zmniejszając lepkość krwi, podnosząc poziom neuroprzekaźników i neutralizując szkodliwe wolne rodniki.

Według Cleveland Clinic dawka dla osób dorosłych wynosząca od 120 do 600 miligramów (mg) miłorzębu japońskiego dziennie wydaje się być skuteczna w rozwiązywaniu problemów z pamięcią. Niektórzy sugerowali, że jeszcze lepsze wyniki można osiągnąć, przyjmując miłorząb w połączeniu z żeń-szeniem panax lub codonopsis. W poniższym filmie Tom O'Brien, mistrz zielarstwa, przedstawia 10 korzyści zdrowotnych płynących z miłorzębu japońskiego.

Miłorząb chroni mózg przed szkodliwym działaniem hlorkiem glinu

W ostatnich latach staje się coraz bardziej jasne, że toksyczność glinu odgrywa ważną rolę w chorobach neurodegeneracyjnych. Ponieważ aluminium atakuje te same obszary mózgu i układu nerwowego, osoby z toksycznością aluminium wykazują wiele objawów wspólnych dla osób z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), autyzmem, demencją, chorobą Parkinsona i innymi chorobami neurologicznymi.

Wdychanie pyłu lub oparów aluminium wysyła cząsteczki aluminium bezpośrednio do płuc w wysoce przyswajalnej formie. Stamtąd przechodzą do krwioobiegu i są rozprowadzane po całym ciele, w tym do kości i mózgu.

Narażenie na aluminium stanowi zagrożenie zawodowe dla pracowników rolnictwa, fabryk, górnictwa i spawalnictwa. Ponadto pochłaniamy opary aluminium przy każdej ekspozycji na dym papierosowy. Badania skutków zdrowotnych oparów aluminium są ponure, wskazują na wysoki poziom neurotoksyczności.

W badaniu opublikowanym w 2016 roku w Nutrition7 wykazano, że miłorząb japoński chroni mózg przed toksycznością związaną z chlorkiem glinu. Ekspozycja na chlorek glinu została powiązana z chorobą Alzheimera i innymi zaburzeniami funkcji poznawczych. Badanie, które trwało trzy miesiące, składało się z czterech grup szczurów laboratoryjnych podzielonych w następujący sposób:

 • Grupa 1 (grupa kontrolna) — codzienna normalna dieta i woda;
 • Grupa 2 — dzienna dawka doustna miłorzębu japońskiego — 200 mg/kilogram (kg) masy ciała;
 • Grupa 3 — dzienna doustna dawka chlorku glinu — 10 mg/kg m.c.;
 • Grupa 4 — dzienna dawka zarówno miłorzębu japońskiego, jak i chlorku glinu przez sondę żołądkową — odpowiednio 200 i 10 mg/kg m.c.;

U szczurów, którym podano chlorek glinu, zaobserwowano:

Znaczący wzrost ilości substancji reagującej z kwasem tiobarbiturowym (TBARS), która sygnalizuje uszkodzenia spowodowane stresem oksydacyjnym (podobnie jak rdza na samochodzie, stres oksydacyjny jest oznaką starzenia się organizmu)

Spadek poziom uprzeciwutleniaczy, katalazy, glutationu i dysmutazy ponadtlenkowej w tkankach mózgu i jąder

Znaczny spadek poziomu dopaminy, noradrenaliny i serotoniny w tkance mózgowej

Znaczny spadek poziomu miedzi i cynku w surowicy

Znaczący wzrost poziomu żelaza w surowicy

Znaczny spadek testosteronu

Natomiast u szczurów, którym podawano zarówno miłorząb dwuklapowy, jak i chlorek glinu:

 • TBARS pozostawało w dolnej granicy normy,
 • Wykryto więcej przeciwutleniaczy, katalazy, glutationu i dysmutazy ponadtlenkowej w tkankach mózgu i jąder.

Ogólnie rzecz biorąc, badania pokazują, że miłorząb japoński chroni neurony mózgowe szczurów przed stresem oksydacyjnym spowodowanym spożyciem chlorku glinu.

Zagrożenia i przeciwskazania do stosowania Ginkgo biloba

Według amerykańskiego National Center for Complementary and Integrative Health przyjmowanie miłorzębu japońskiego w umiarkowanych ilościach jest uważane za bezpieczne dla zdrowych osób dorosłych. Potencjalne skutki uboczne miłorzębu mogą obejmować alergiczne reakcje skórne, zawroty głowy, ból głowy i rozstrój żołądka.

Zwiększone ryzyko krwawienia jest możliwe u osób starszych, kobiet w ciąży lub osób z ryzykiem krwawienia. Wykazano, że Ginkgo biloba wchodzi w interakcje z lekami rozrzedzającymi krew (antykoagulantami), więc nie powinny go przyjmować osoby stosujące leki rozrzedzające krew. Z podobnych powodów nie należy przyjmować miłorzębu przed poddaniem się zabiegom chirurgicznym lub dentystycznym. Nie należy również spożywać surowych lub prażonych nasion miłorzębu, ponieważ są trujące i mogą powodować poważne skutki uboczne.

Badanie opublikowane w 2013 roku oceniające potencjalną toksyczność miłorzębu sugerowało, że spożywanie go może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka wątroby i raka tarczycy. Jednak badania te spotkały się z poważną krytyką ze względu na duże dawki ekstraktu z miłorzębu japońskiego, które codziennie podawano gryzoniom podczas dwuletnich badań.

Suplementację Ginkgo biloba warto uzupełnić witaminami z grupy B

Słowo ostrzeżenia dotyczące miłorzębu japońskiego: jego nasiona zawierają ginkgotoksynę (4'-O-metylopirydoksynę) - „antywitaminę”, która może prowadzić do problemów neurologicznych u niektórych osób, zwłaszcza tych, które mają niedobór niektórych witamin z grupy B.

Witaminy z grupy B są ważne nie tylko podczas spożywania miłorzębu, ale są również przydatne w zmniejszaniu kurczenia się mózgu i zapobieganiu chorobom zwyrodnieniowym mózgu. W szczególności wykazano, że kwas foliowy i witaminy B6 i B12 odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu chorobie Alzheimera.

Wysoki poziom aminokwasu homocysteiny został powiązany z kurczeniem się mózgu i zwiększonym ryzykiem choroby Alzheimera. Wiadomo, że witaminy z grupy B hamują homocysteinę. W badaniu opublikowanym w 2010 roku uczestnicy otrzymywali stosunkowo duże dawki trzech wspomnianych powyżej witamin z grupy B. Dwa lata później osoby, które otrzymywały witaminę B, mieli znacznie mniejszą atrofię (zanik) mózgu w porównaniu z osobami, które otrzymywały placebo.

Uczestnicy z najwyższymi poziomami homocysteiny na początku badania mieli o połowę mniejszy zanik mózgu niż osoby przyjmujące placebo. Autorzy badania podsumowali: „Przyspieszone tempo atrofii mózgu u osób starszych z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi można spowolnić poprzez leczenie witaminami z grupy B obniżającymi poziom homocysteiny”.

Badanie przeprowadzone w 2014 roku przez tych samych naukowców ponownie podkreśliło znaczenie kwasu foliowego oraz witamin B6 i B12 w spowolnieniu zaniku mózgu. Ponadto zaobserwowano, że witaminy z grupy B pomogły spowolnić atrofię mózgu, szczególnie istoty szarej w obszarach charakterystycznych dla choroby Alzheimera. Jednym z obszarów był przyśrodkowy płat skroniowy.

Zapobieganie jest nadal najlepszą opcją

Podobnie jak w przypadku każdej przewlekłej choroby, najlepszą strategią walki z chorobą Alzheimera jest profilaktyka. Poniższe cztery zalecenia dietetyczne są niezbędne do utrzymania zdrowia mózgu i zapobiegania chorobie Alzheimera:

 • Spożywaj pełnowartościową żywność, najlepiej ekologiczną — pamiętaj, aby wybierać ekologiczne mięso i produkty zwierzęce, ponieważ zwierzęta hodowane konwencjonalnie z użyciem operacji skoncentrowanego karmienia zwierząt (CAFO) są rutynowo karmione genetycznie modyfikowanymi (GE) zbożami zanieczyszczonymi pestycydami. Dostają też różne leki.

Badania wykazały, że warzywa są szczególnie korzystne w spowalnianiu spadku zdolności poznawczych związanego z wiekiem, głównie ze względu na zawarte w nich przeciwutleniacze. Unikaj wszelkiego rodzaju przetworzonej żywności, ponieważ zawiera ona elementy szkodliwe dla mózgu, takie jak rafinowany cukier, sztuczne słodziki, zboża, składniki genetycznie modyfikowane i pestycydy.

Całkowite spożycie fruktozy powinno wynosić poniżej 25 gramów dziennie w przypadku osób zdrowych lub poniżej 15 gramów dziennie dla osób z opornością na insulinę/leptynę lub mających choroby przewlekłe.

 • Zastąp rafinowane węglowodany zdrowymi tłuszczami — W przeciwieństwie do tego, co myśli większość ludzi, mózg nie potrzebuje węglowodanów do prawidłowego funkcjonowania. Potrzebuje zdrowych tłuszczów, takich jak nasycone tłuszcze i omega-3 pochodzenia zwierzęcego, które są znacznie ważniejsze dla optymalnego funkcjonowania mózgu. Zdrowe tłuszcze wspierają również mitochondria, temat omówiony dokładniej w mojej książce pt. „Fat for Fuel”. Zdrowe tłuszcze, które warto dodać do swojej diety to:

Kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzenia zwierzęcego, takie jak te znajdujące się w oleju z kryla i małych tłustych rybach, takich jak anchois i sardynki

Awokado

Masło z surowego, ekologicznego mleka pochodzącego od zwierząt karmionych trawą

Kokosy i olej kokosowy

Masło Ghee (masło klarowane)

Ekologiczne mięso

Oliwki i oliwa z oliwek (unikaj gotowania z użyciem oliwy z oliwek. Używaj jej na zimno).

Ekologiczne żółtka jaj pochodzące od kur z wolnego wybiegu

Surowe masło kakaowe

Niepasteryzowane produkty mleczne

Surowe orzechy, takie jak makadamia i pekan

Nasiona takie jak czarny sezam, kminek, nasiona konopi i dyni

Unikaj wszystkich tłuszczów trans i tłuszczów uwodornionych, które zostały zmodyfikowane w celu przedłużenia trwałości produktu. Obejmuje to margarynę i różne smarowidła podobne do masła. Należy również unikać olejów roślinnych, takich jak olej sojowy i rzepakowy.

 • Unikaj glutenu i kazeiny — Głównymi produktami, z których należy zrezygnować w tej kategorii, są pszenica i pasteryzowany nabiał, ale nie tłuszcz mleczny, taki jak masło. Badania pokazują, że gluten ma negatywny wpływ na barierę krew-mózg.

Gluten sprawia również, że jelita są bardziej przepuszczalne, co pozwala białkom dostać się do krwioobiegu, gdzie uwrażliwiają układ odpornościowy. Tam promują autoimmunizację i stany zapalne, które odgrywają ważną rolę w rozwoju choroby Alzheimera.

 • Zoptymalizuj swoją florę jelitową — Unikając wymienionych powyżej przetworzonych produktów spożywczych, które są szkodliwe dla korzystnych bakterii w jelitach, możesz wzmocnić mikrobiom jelitowy. Do innych produktów szkodliwych dla jelit, których należy unikać, należą produkty antybakteryjne, antybiotyki i fluoryzowaną wodę.

Możesz łatwo wzmocnić swoje jelita, regularnie jedząc sfermentowaną żywność lub przyjmując wysokiej jakości probiotyk. W wywiadzie z 2015 r. dr David Perlmutter omawia związek między mikroorganizmami jelitowymi a zdrowiem mózgu, odnosząc go do wielu chorób neurologicznych, w tym choroby Alzheimera.

Zaburzenia funkcji poznawczych związane z wiekiem nie są spowodowane brakiem miłorzębu japońskiego

Bez względu na to, jak obiecujące są badania związane z miłorzębem japońskim, zdecydowanie ostrzegam przed patrzeniem na pojedynczy suplement jako „szybkie rozwiązanie”. Związany z wiekiem spadek funkcji poznawczych i oznaki przyspieszonego starzenia z pewnością nie są spowodowane brakiem miłorzębu japońskiego lub jakiegokolwiek innego suplementu!

Dlatego bardzo ważne jest, abyś starannie i dogłębnie ocenił swoją dietę i wybory związane ze stylem życia oraz nawyki, aby upewnić się, że robisz wszystko, co możesz, aby zapobiegać i/lub leczyć demencję i chorobę Alzheimera. Wybierz jeden lub dwa obszary pozytywnej zmiany i zacznij już dziś podejmować kroki w kierunku optymalizacji swojego zdrowia.