W SKRÓCIE

  • Pionowe bruzdy lub białe plamki na paznokciach są zwykle nieszkodliwe
  • Jeśli Twoje paznokcie wyginają się w górę w kształt łyżeczki, może to być spowodowane niedokrwistością z niedoboru żelaza, hemochromatozą (nadmiernym wchłanianiem żelaza), chorobami serca lub niedoczynnością tarczycy

Według dr. Mercoli

Paznokcie są często uważane za rzecz czysto estetyczną, lecz są one czymś więcej niż tylko płytką dla barwnych lakierów i ozdób paznokci.

Kształt, tekstura i kolor naturalnych paznokci mogą dużo powiedzieć o stanie zdrowia Twojego organizmu i chociaż niektóre zmiany na paznokciach są całkowicie nieszkodliwe, to inne mogą wskazywać na choroby przewlekłe, w tym nawet raka. Jak zauważa Amerykańska Akademia Dermatologii (American Academy of Dermatology – AAD):

„Paznokcie często odzwierciedlają ogólny stan zdrowia. Zmiany w obrębie paznokci, takie jak przebarwienia lub zgrubienia, mogą sygnalizować problemy zdrowotne, w tym choroby wątroby i nerek, choroby serca i płuc, anemię i cukrzycę.”

Jeśli zauważysz jakiekolwiek poważne zmiany w paznokciach, takie jak obrzęk, przebarwienia lub zmiany kształtu lub grubości, najlepiej udaj się do dermatologa. Zmiany takie mogą być całkowicie niegroźnie, lecz mogą też świadczyć poważnej chorobie (na przykład problemy z paznokciami są częstsze u osób z cukrzycą).

Poniżej opisane zostało 10 zmian w obrębie paznokci, których możesz doświadczyć w swoim życiu oraz to, jakie mają one znaczenie dla Twojego zdrowia.

10 zmian w obrębie paznokci i co mogą one oznaczać dla Twojego zdrowia

1. Żółte paznokcie — Twoje paznokcie mogą żółknąć po prostu z wiekiem lub z powodu stosowania akrylowych paznokci lub lakieru do paznokci. Palenie może również zabarwiać paznokcie żółtawym odcieniem. Jeśli Twoje paznokcie są grube, kruche oraz żółte, może to być przyczyną infekcji grzybiczej.

Czasami, choć nieco rzadziej, żółte paznokcie mogą być związane z chorobą tarczycy, cukrzycą, łuszczycą lub chorobami układu oddechowego, takimi jak przewlekłe zapalenie oskrzeli.

2. Suche, popękane lub łamliwe paznokcie — Codzienne czynności związane ze stylem życia mogą tu odgrywać ważną rolę, np. częste moczenie dłoni (zmywanie naczyń, pływanie itp.), częste używanie zmywacza do paznokci, częsty kontakt z chemikaliami (takimi jak środki czyszczące) lub mieszkanie w regionie o niskiej wilgotności powietrza.

Pękanie i rozszczepianie się paznokci może być również spowodowane przez infekcję grzybiczą lub chorobę tarczycy, w szczególności niedoczynność tarczycy. Kruchość paznokci może również wynikać z niedoboru witamin A i C lub biotyny – witaminy B7.

3. Zawijanie się paznokci pod spód — Czasami opuszki palców stają się powiększone, a paznokcie zakrzywiają się w dół. Może to być oznaką niskiego poziomu tlenu we krwi i jest często związane z chorobą płuc. Zawijanie się paznokci pod spód może być również związane z chorobą wątroby lub nerek, chorobami serca, zapalną chorobą jelit i AIDS.

4. Białe plamy — Małe białe plamki na paznokciach są zwykle wynikiem urazu paznokci. Nie powinny wzbudzać niepokoju i same zanikają lub wyrastają wraz z paznokciem. W rzadkich przypadkach białe plamy, które nie znikają, mogą być spowodowane infekcją grzybiczą.

5. Poziome bruzdy — Poziome bruzdy na paznokciach mogą być również spowodowane urazem lub poważną chorobą przebiegającą z wysoką gorączką (np. szkarlatyną lub zapaleniem płuc). John Anthony, M.D., dermatolog z Cleveland Clinic w Ohio, wyjaśnił to w artykule w czasopiśmie TIME w ten sposób:

„Zwykle jest to wynikiem bezpośredniego urazu paznokci lub poważniejszej choroby, w którym to przypadku bruzdy pojawiają się na więcej niż jednym paznokciu jednocześnie... Twój organizm dosłownie mówi: 'Mam ważniejsze rzeczy do zrobienia niż paznokcie' i zatrzymuje ich wzrost”.

Poziome bruzdy, znane również jako linie Beau'a, mogą być również spowodowane łuszczycą, niekontrolowaną cukrzycą, chorobą układu krążenia lub ciężkim niedoborem cynku. Innym rodzajem poziomych bruzd na paznokciach są tzw.

linie Mees'a, które są poziomymi przebarwieniami mogącymi wynikać z zatrucia arsenem, choroby Hodgkina, malarii, trądu lub zatrucia tlenkiem węgla.

6. Pionowe bruzdy — Pionowe bruzdy na paznokciach są zazwyczaj normalnym objawem starzenia się i nie powinny stanowić powodu do niepokoju. Mogą stać się bardziej widoczne wraz z wiekiem. W niektórych przypadkach bruzdy na paznokciach mogą być skutkiem niedoboru pewnych składników odżywczych, w tym witaminy B12 i magnezu.

7. Łyżeczkowate paznokcie — Paznokcie, które zakrzywiają się w górę na brzegach, przyjmując wygląd łyżeczki, mogą być oznaką niedokrwistości z niedoboru żelaza, hemochromatozy (nadmiernego wchłaniania żelaza), choroby serca lub niedoczynności tarczycy.

8. Zagłębienia — Jeśli Twoje paznokcie mają liczne zagłębienia lub wgniecenia, często jest to oznaką łuszczycy. Zagłębianie się paznokci może być również spowodowane zaburzeniami tkanki łącznej (w tym zespołem Reitera) lub łysieniem plackowatym – chorobą autoimmunologiczną, która powoduje wypadanie włosów.

9. Ciemne przebarwienia — Czarne smugi lub bolesne narośle na paznokciach powinny skłonić Cię do natychmiastowej wizyty u lekarza, ponieważ mogą być spowodowane czerniakiem, który jest najniebezpieczniejszą postacią raka skóry.

10. Białe paznokcie z różową końcówką — Jeśli całe Twoje paznokcie są białe i mają tylko wąski różowym pasek na końcu, czyli jeżeli masz tzw. paznokieć Terry'ego, może to być oznaką choroby wątroby, zastoinowej niewydolności serca, niewydolności nerek lub cukrzycy. Czasami paznokcie Terry'ego mogą również być częścią zwykłego procesu starzenia się organizmu.

Obgryzasz paznokcie? Może to prowadzić do infekcji

Większość zmian w obrębie paznokci wynika z problemów zdrowotnych, urazów lub czynników związanych ze stylem życia, co obejmuje także nawyk obgryzania paznokci. Osoby obgryzające paznokcie są podatne na paronychię – infekcję skóry obejmującą okolicę wokół paznokci.

Podczas obgryzania paznokci bakterie, drożdżaki i inne drobnoustroje mogą przedostawać się pod skórę poprzez małe urazy lub otarcia, powodując obrzęk, zaczerwienienie i zbieranie się ropnej wydzieliny wokół paznokcia.

Ta bolesna dolegliwość może wymagać drenażu chirurgicznego. Infekcje bakteryjne spowodowane przez obgryzanie paznokci są w rzeczywistości jednym z najczęstszych problemów z paznokciami, według American Academy of Dermatology (AAD).

Obgryzanie paznokci zaczyna się w dzieciństwie, często nasila się w okresie dojrzewania, a następnie powoli (lub gwałtownie) przemija wraz z wiekiem.

Niezależnie od tego, czy jesteś osobą dorosłą, która wciąż nie może sobie poradzić z tym nawykiem, czy też rodzicem dziecka lub nastolatka, który obgryza paznokcie, poniżej znajdziesz proste strategie, które często są skuteczne w odzwyczajeniu się od obgryzania paznokci:

Prowadź dziennik, aby zidentyfikować czynniki powodujące obgryzanie paznokci, takie jak nuda lub oglądanie telewizji, a następnie unikaj tych czynników

Owijaj opuszki palców plastrem lub taśmą izolacyjną

Miej paznokcie krótko przycięte lub pomalowane

Zajmuj ręce innymi czynnościami, takimi jak dzierganie

Rozważ terapię behawioralną, taką jak trening odwracania nawyków lub Techniki Wolności Emocjonalnej (EFT)

Posmaruj palce nieprzyjemnie smakującą substancją (octem, ostrym sosem lub dostępnymi na rynku maściami o gorzkim smaku)

Zdrowa dieta zapewnia zdrowe paznokcie

Jeśli stosujesz zbilansowaną, pełnowartościową dietę, prawdopodobnie zapewniasz swojemu organizmowi więcej niż wystarczającą ilość witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania.

Jeśli tak nie jest, to istnieje duża szansa, że Twojemu organizmowi brakuje ważnych składników odżywczych. Może to prowadzić nie tylko do chorób przewlekłych, ale także do chorób paznokci (a także włosów i skóry).

Bardzo ważne są zdrowe źródła białka, takie jak białko serwatkowe, jaja od kur z wolnego wybiegu i mięso od zwierząt karmionych trawą (wołowina jest również dobrym źródłem cynku, niezbędnego do produkcji białek podobnych do tych, które znajdują się w paznokciach).

Przeciwutleniacze, witaminy i minerały znajdujące się w zielonych warzywach liściastych, owocach jagodowych i innych pełnowartościowych pokarmach również są korzystne dla zdrowia paznokci. Biotyna, witamina B7, jest jednym z tego przykładów.

Twój organizm potrzebuje biotyny do metabolizowania tłuszczów, węglowodanów i aminokwasów, ale witamina ta jest szczególnie ważna dla dobrej kondycji włosów i paznokci.

Biotyna może odgrywać ważną rolę w budowaniu keratyny, która stanowi główny składnik paznokci. Żółtka jaj ekologicznych, od kur z wolnego wybiegu są jednym z najlepszych źródeł biotyny. Istotne są również tłuszcze omega-3 pochodzenia zwierzęcego.

Większość ludzi spożywa zbyt wiele pro-zapalnych kwasów tłuszczowych omega-6 (głównie oleje warzywne) i zbyt mało przeciwzapalnych kwasów tłuszczowych omega-3, co prowadzi do problemów zdrowotnych, takich jak depresja, choroby serca, reumatoidalne zapalenie stawów i cukrzyca oraz wielu innych. Przewlekły stan zapalny w organizmie może również zaburzać rozwój paznokci.

Idealny stosunek tłuszczów omega-3 do omega-6 wynosi 1:1, ale typowa dieta zachodnia to stosunek 1:20 a często nawet 1:50. Kruche lub miękkie paznokcie są często oznaką tego, że stosunek kwasów omega-3 do omega-6 może jest nieprawidłowy.

Spróbuj ograniczyć ilość spożywanych olei roślinnych i wprowadzić do diety więcej kwasów omega-3 pochodzenia zwierzęcego, takich jak olej z kryla, sardynki lub anchois.

Jak pielęgnować paznokcie – proste porady

Bardzo ważna jest pielęgnacja paznokci od wewnątrz poprzez odpowiednią dietę opisaną powyżej, ale równie ważna jest ochrona paznokci przed nadmiernym kontaktem z wodą lub chemikaliami.

Warto nosić gumowe rękawice z podszewką z bawełny np. podczas zmywania naczyń i innych prac domowych, ograniczyć (lub całkowicie wyeliminować) stosowanie lakierów i zmywaczy do paznokci oraz sztucznych paznokci. Zwykłe polerowanie zapewni ładny, gładki połysk na paznokciach, bez użycia jakichkolwiek lakierów do paznokci.

Dodatkową korzyścią z polerowania paznokci jest fakt, że w rzeczywistości może wzmocnić ono paznokcie dzięki zwiększonemu krążeniu, a także to, że nie trzeba martwić się o odpryskujący lakier do paznokci.

Paznokcie należy przycinać stosunkowo krótko za pomocą nożyczek do manicure lub specjalnych cążek. AAD zaleca przycinać je prosto i lekko zaokrąglić na środku, co zapewni wytrzymałość paznokci.

Paznokcie skorzystają również, jeśli nawilży się je środkiem nawilżającym (podobnie jak skóra), więc rozważ regularne wcieranie w nie oleju kokosowego.

Należy też unikać odrywania skórek przy paznokciach, ponieważ może to uszkodzić łożysko paznokcia, a wszelkie odstające zrogowaciałe skórki należy obcinać, nie odrywać, aby uniknąć uszkodzenia żywej tkanki.

I na koniec, jeśli zauważysz jakieś nietypowe lub uciążliwe zmiany w obrębie swoich paznokci, oprzyj się pokusie, by po prostu zatuszować je sztucznymi paznokciami lub manicure i pedicure.

Zamiast tego udaj się do holistycznego lekarza ogólnego lub dermatologa, który pomoże Ci zweryfikować, czy zmiany nie są związane z poważnym problemem zdrowotnym.