W SKRÓCIE

  • Nokturia to stan, który powoduje budzenie w nocy, aby oddać mocz; naukowcy odkryli korelację między osobami, które wstają w nocy raz lub częściej, z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym.
  • Kilka czynników wpływa na ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, w tym niezrównoważony stosunek potasu do sodu, brak ruchu i złe wybory żywieniowe.
  • Stosowanie śródziemnomorskiej lub azjatyckiej zmodyfikowanej diety śródziemnomorskiej kładzie nacisk na spożywanie zdrowych tłuszczów, świeżych owoców i warzyw, jednocześnie minimalizując ilość syntetycznych tłuszczów, co pomaga kontrolować ciśnienie krwi.
  • Włączenie do rutyny treningu „Nitric Oxide Dump” może pomóc w rozluźnieniu układu tętniczego i przyczynić się do kontrolowania ciśnienia krwi; można wykonywać ćwiczenia w domu lub w pracy, ponieważ trening zajmuje tylko cztery minuty, dwa do trzech razy dziennie.

Według dr. Mercoli

Ciśnienie krwi jest miarą siły wywieranej przez krew na tętnice. Ciśnienie krwi zwykle rośnie i spada w ciągu dnia, ale gdy pozostaje stale wysokie, staje się poważnym problemem, ponieważ może uszkodzić serce i spowodować inne problemy zdrowotne.

W 2017 r. American Heart Association (AHA) i American College of Cardiology wraz z dziewięcioma innymi organizacjami zajmującymi się zdrowiem zmieniły punkt odcięcia stosowany do diagnozowania wysokiego ciśnienia krwi ze 140/90 na 130/80. Ta niewielka zmiana zwiększyła liczbę zdiagnozowanych do wielu osób, które wcześniej uważano za zdrowe.

Według AHA szacunkowo 103 miliony osób dorosłych ma nadciśnienie tętnicze przy użyciu tych nowych wytycznych. Ciśnienie krwi może być mierzone w gabinecie medycznym lub w domu za pomocą systemu monitorowania ciśnienia krwi.

Górna liczba w wyniku pomiaru ciśnienia krwi nazywa się skurczowym ciśnieniem krwi i mierzy ciśnienie w tętnicach podczas bicia serca. Dolna liczba, zwana liczbą rozkurczową, mierzy ciśnienie w naczyniach, gdy serce jest w spoczynku.

Obie liczby są ważne przy określaniu, jak duża liczba naczyń krwionośnych i innych narządów mogą z czasem ulec uszkodzeniu. Zwykle nie ma żadnych znaków ostrzegawczych ani objawów zbyt wysokiego ciśnienia krwi.

Jedynym sposobem, aby mieć pewność, jest zmierzenie ciśnienia. Niedawne badanie opublikowane w Journal of the American Heart Association wykazało, że oddawanie moczu co najmniej dwa razy w nocy może być objawem niekontrolowanego wysokiego ciśnienia krwi.

Nokturia może wskazywać na nierozpoznane nadciśnienie tętnicze

Nokturia to stan, który powoduje budzenie w nocy w celu oddania moczu. Może to być związane z dużym spożyciem płynów późnym wieczorem, zaburzeniami snu lub niedrożnością pęcherza. Naukowcy z Cedars-Sinai i UCLA School of Medicine starali się ustalić, czy nocne oddawanie moczu jest potencjalnie odwracalnym objawem niekontrolowanego wysokiego ciśnienia krwi.

Naukowcy przeprowadzili wywiady zdrowotne i zmierzyli ciśnienie krwi w grupie 1673 mężczyzn pochodzenia afroamerykańskiego w wieku od 35 do 49 lat. Osoby z wysokim ciśnieniem krwi były o 56% bardziej narażone na wstawanie w nocy w celu oddania moczu.

Odkryto, że mężczyźni z nieleczonym nadciśnieniem tętniczym byli o 39% bardziej narażeni na nokturię niż mężczyźni z normalnym ciśnieniem krwi lub osoby przyjmujące leki hipotensyjne. Naukowcy doszli do następującego wniosku:

„Niekontrolowane nadciśnienie było niezależnym wyznacznikiem klinicznie istotnej nykturii w dużym, przekrojowym badaniu społecznościowym obejmującym mężczyzn pochodzenia afroamerykańskiego w wieku od 35 do 49 lat”.

Wyniki innego badania zostały zaprezentowane na 83. dorocznym spotkaniu naukowym Japanese Circulation Society w Jokohamie w Japonii. Według naukowców wcześniejsze badania z Japonii wykazały, że wysokie spożycie soli było związane z nokturią w kraju, w którym ludzie spożywają więcej soli w porównaniu z krajami zachodnimi.

W badaniu przeanalizowano związek między wysokim ciśnieniem krwi a oddawaniem moczu w nocy w populacji ogólnej, w której wzięło udział 3749 mieszkańców, którzy przeszli coroczną kontrolę w 2017 r. Ankiety wypełniły 1882 osoby. Naukowcy zastosowali pomiar 140/90 jako granicę wysokiego ciśnienia krwi, a nie nową wartość graniczną 130/80.

Nokturia została opisana jako wstawanie w nocy co najmniej raz, w przeciwieństwie do badania opublikowanego w Journal of the American Heart Association, w którym zdefiniowano ją jako wstawanie co najmniej dwa razy w nocy w celu oddania moczu. Pomimo tych różnic, japońscy naukowcy uzyskali podobne wyniki, ponieważ oddawanie moczu w nocy wiązało się z o 40% większym prawdopodobieństwem wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi.

Niedobór potasu podnosi ciśnienie krwi

Potas jest naturalnie występującym minerałem, którego organizm używa jako elektrolitu. Jest to jeden z najliczniejszych kationów wewnątrzkomórkowych i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania komórek. Stosunek potasu i sodu ma duże znaczenie, ponieważ jest głównym regulatorem objętości płynu pozakomórkowego, w tym osocza (krwi).

Można stracić potas poprzez biegunkę, wymioty, nadmierne pocenie się lub zażywanie niektórych leków oraz nadmierne spożycie alkoholu. Jednak najczęstszym powodem, dla którego poziom potasu nie mieści się w normalnych granicach, jest jego spożycie w diecie.

Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych średnie spożycie potasu w populacji wynosi 2640 miligramów (mg) dziennie i nie zmieniło się od połowy lat 90. XX wieku. Jednak Instytut Medycyny zaleca dzienie spożywać 4700 mg potasu.

Organizm człowieka działa najskuteczniej, gdy istnieje równowaga między potasem i sodem. Potas pomaga rozluźnić ściany tętnic i obniża ciśnienie krwi. Potas pomaga również chronić przed skurczami mięśni. Według Harvard Health, osoby z wysokim skurczowym ciśnieniem krwi mogą obniżyć ciśnienie krwi po prostu poprzez zwiększenie spożycia potasu.

Wiele produktów bogatych w potas ma również niską zawartość kalorii i węglowodanów, np. brokuły, szpinak i inne zielone warzywa liściaste. W przypadku osób z aktualnymi problemami z nerkami ważne jest, aby przed zastosowaniem jakichkolwiek suplementów potasu zasięgnąć porady lekarza, ponieważ może to prowadzić do nieregularnego rytmu serca.

Nadmierne spożycie solimoże przyczynić się do braku równowagi między sodem i potasem, co jest ważniejsze niż ogólne spożycie soli. Brak równowagi między tymi dwoma minerałami może prowadzić nie tylko do rozwoju nadciśnienia tętniczego, ale także do powstawania kamieni nerkowych, osteoporozy, zaćmy i nasilenia bólu przy reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Wysokie ciśnienie krwi wyzwala problemy zdrowotne

Według Centrów Kontroli i Prewencji Chorób 13 milionów osób dorosłych z nadciśnieniem tętniczym nie jest świadomych, że je ma i nie stosuje żadnych leków. Prawie połowa osób z wysokim ciśnieniem krwi nie ma go pod kontrolą.

Niekontrolowane nadciśnienie tętnicze jest główną przyczyną chorób serca i udaru mózgu oraz zwiększa ryzyko wystąpienia niewydolności serca i nerek. Wysokie ciśnienie krwi zwiększa obciążenie mięśnia sercowego, co może skutkować niewydolnością serca i uszkodzeniem tętnic zaopatrujących mięśnie w tlen, prowadząc do potencjalnego zawału serca.

Wysokie ciśnienie krwi może również uszkadzać małe tętnice, zmniejszając ilość tlenu dostarczanego do narządów, takich jak nerki i oczy. Z czasem może to spowodować niewydolność nerek i utratę wzroku.

Terminem określającym uszkodzenie mniejszych naczyń krwionośnych jest choroba mikronaczyniowa - może ona prowadzić do rozwoju dusznicy bolesnej lub bólu w klatce piersiowej, który pojawia się, gdy mięsień sercowy nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, a także do zaburzeń seksualnych.

Inną formą uszkodzenia układu tętniczego w wyniku nadciśnienia tętniczego jest miażdżyca, która może prowadzić do choroby naczyń obwodowych. Miażdżyca to zwężenie tętnic, które może wystąpić w tętnicach zasilających nogi, ręce, brzuch lub głowę, wywołując ból i zmęczenie.

Strategie żywieniowe mające na celu utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi

Oprócz spożywania pokarmów bogatych w potas istnieją dodatkowe strategie żywieniowe, których można użyć w celu utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi. Region Morza Śródziemnego jest znany z oliwek i oliwy z oliwek, świeżych warzyw, owoców, owoców morza i rzadkiego spożycia czerwonego mięsa. Wiadomo, że ludzie tam żyjący są jednymi z najzdrowszych i najdłużej żyjących ludzi na świecie.

Większość korzyści zdrowotnych wynikających z diety wynika prawdopodobnie z niskiej zawartości cukru, umiarkowanej ilości białka i wysokiej zawartości świeżych owoców i warzyw oraz zdrowych tłuszczów w diecie.

Dieta PAMM podkreśla kluczową naturę „diety bogatej w błonnik, zdrowe tłuszcze typu śródziemnomorskiego, diety zdrowej dla serca” oraz kładzie nacisk na zdrowe tłuszcze i warzywa przy jednoczesnej minimalizacji tłuszczów syntetycznych.

Odnotowano również sukces w obniżaniu ciśnienia krwi dzięki diecie DASH (dietetyczne podejście do zmniejszenia ryzyka nadciśnienia), która składa się głównie ze świeżych warzyw, owoców, chudego białka, produktów pełnoziarnistych i niskotłuszczowego nabiału. Chociaż często uważa się, że wyniki są spowodowane niską zawartością sodu w diecie, bardziej prawdopodobne jest, że dieta jest skuteczna, ponieważ zawiera mało cukru i fruktozy.

Prawidłowe odżywianie, które pomaga zoptymalizować ciśnienie krwi, a tym samym zmniejszyć ryzyko chorób nerek, serca, udaru mózgu i demencji, jest niezwykle ważne. Ważne jest również, aby pamiętać, że to, czego nie jesz, jest tak samo ważne jak to, co jesz, dlatego zalecam unikanie następujących pokarmów, które są znane z powodowania wzrostu ciśnienia krwi:

  • Cukier, przetworzona fruktoza, przetworzona żywność, produkty zbożowe;
  • Częściowo uwodornione oleje (syntetyczne tłuszcze trans), występujące w wielu przetworzonych produktach spożywczych, w tym pakowanych ciasteczkach, krakersach, chipsach i innych przekąskach;
  • Przetworzone oleje omega-6, szczególnie zawarte w olejach roślinnych, takich jak olej kukurydziany, rzepakowy, sojowy i krokoszowy.

Regularnie ćwicz, aby utrzymać ciśnienie krwi pod kontrolą

Brak aktywności i wysokie ciśnienie krwi również są ze sobą ściśle powiązane – ten związek jest tak silny, że ćwiczenia są uważane za pierwszą linię leczenia przez kilka organów zajmujących się zdrowiem, w tym Światową Organizację Zdrowia, Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia i Narodowy Komitet USA ds. Wykrywania, Oceny i Leczenia Nadciśnienia Tętniczego.

Badania pokazują, że osoby nieaktywne mają od 30% do 50% większe ryzyko rozwoju nadciśnienia niż ich aktywni odpowiednicy. Jak zauważono w przeglądzie literatury na temat ćwiczeń i wysokiego ciśnienia krwi, opublikowanym w Australian Family Physician:

„W zależności od tego, w jakim stopniu ciśnienie krwi pacjenta zostało znormalizowane przez terapię lekową, regularne ćwiczenia aerobowe znacznie obniżają ciśnienie tętnicze o równowartość odpowiadającą 1 klasie leków hipotensyjnych (działanie przewlekłe)…
Ogólnie rzecz biorąc, trening oporowy ma korzystny przewlekły wpływ na spoczynkowe ciśnienie krwi, ale skala redukcji ciśnienia jest mniejsza niż w przypadku programu ćwiczeń aerobowych…
Dla większości pacjentów z nadciśnieniem ćwiczenia są dość bezpieczne. Należy zachować ostrożność w przypadku osób w wieku powyżej 50 lat oraz osób z rozpoznaną chorobą sercowo-naczyniową (CVD) (lub z wysokim ryzykiem CVD), u tych pacjentów zaleca się poradę fizjologa wysiłkowego”.

Kluczem do sukcesu jest uczestnictwo w zajęciach mających na celu podniesienie tętna i zwiększenie przepływu krwi. Można to osiągnąć za pomocą wielu czynności, takich jak praca na podwórku, szybki spacer, pływanie, jazda na rowerze i sporty, takie jak tenis, narciarstwo, wioślarstwo i piłka nożna. Zwiększenie uwalniania tlenku azotu pomaga w normalizacji ciśnienia krwi poprzez rozluźnienie tętnic.

Trening typu "nitric oxide dump" to jedno z zalecanych ćwiczeń o wysokiej intensywności, które można łatwo włączyć do codziennej rutyny i wykonywać w domu lub w pracy. Przeczytaj więcej na ten temat w moim poprzednim artykule „Incorporate the Nitric Oxide Dump”.

Inne niefarmakologiczne metody pozwalające kontrolować ciśnienie krwi

Czynniki, które mogą wpływać na ciśnienie krwi, są różne. Chociaż dieta i ćwiczenia są ważnymi strategiami kontrolowania wysokiego ciśnienia krwi, istnieją inne, które można zastosować, aby pozytywnie wpłynąć na ciśnienie krwi i poprawić ogólny stan zdrowia.

Niektóre z tych czynników obejmują wybory dotyczące stylu życia, takie jak rzucenie palenia i optymalizacja stosunku potasu do sodu. Chodzenie boso po ziemi, okresowy post i zmniejszanie stresu również mogą wpłynąć na pomiary ciśnienia krwi.