W SKRÓCIE

  • Pieprz występuje w kilku kolorach, ale najczęściej stosowany jest czarny pieprz. Wszystkie rodzaje pochodzą z tej samej rośliny, a różnica w kolorze zależy od tego, kiedy owoce są zbierane i jak są przetwarzane.
  • Głównym związkiem bioaktywnym zawartym w pieprzu jest piperyna, która odpowiada za wiele różnorodnych korzyści zdrowotnych. Ziarna pieprzu mają właściwości przeciwutleniające, które mogą wspierać leczenie nowotworów, chorób wątroby, miażdżycy i spowalniać proces starzenia.
  • Piperyna zwiększa wchłanianie i biodostępność innych składników odżywczych, ma właściwości kardioprotekcyjne, neuroprotekcyjne i hepatoprotekcyjne.
  • Czarny pieprz poprawia trawienie, wspomaga kontrolę wagi, zdrowie skóry i włosów oraz pomaga w kontroli poziomu glukozy we krwi. Badania laboratoryjne pokazują, że przeciwwirusowe właściwości czarnego pieprzu są skuteczne przeciwko wirusom Eboli, Dendze i SARS-CoV-2.
  • Aby uzyskać najlepsze wyniki, zmiel całe ziarna pieprzu tuż przed ich użyciem – pozwoli to zachować smak i korzyści zdrowotne.

Według dr. Mercoli

Pieprz jest powszechnie używaną przyprawą. Ta pikantna przyprawa nie tylko dodaje wyjątkowego smaku posiłkom, ale także imponująco poprawia stan zdrowia. Czarny pieprz (Piper Nigrum L.) był pierwotnie uprawiany w Ghatach Zachodnich - pasie ziemi wzdłuż zachodniego wybrzeża Indii.

Rośliny można łatwo uprawiać w domu w doniczkach, a wybierając czas zbioru owoców, z tej samej rośliny można uzyskać czarny, biały, zielony i czerwony pieprz. Globalny rynek pieprzu rośnie i oczekuje się, że wzrośnie z 3,9 mld USD w 2020 r. do 5,99 mld USD do 2028 r.

Według badania rynku przeprowadzonego przez Fior Markets, wzrost jest napędzany częściowo przez użycie czarnego pieprzu jako naturalnego konserwantu w produktach spożywczych oraz jako dodatku do przemysłu kosmetycznego, gdzie jest on używany ze względu na jego właściwości antybakteryjne i przeciwutleniające. Jednak podaż nie zaspokoiła popytu przede wszystkim ze względu na straty plonów spowodowane zmianami klimatu i nagłymi deszczami.

Czarny pieprz jest ceniony od czasów starożytnych, niegdyś był nazywany „królem przypraw” i „czarnym złotem”. Pieprz był tak bardzo dochodowy, że kupcy ustalali własne ceny, co doprowadziło do tego, że przyprawa stała się przedmiotem luksusowym. Nawet dzisiaj holenderski termin „peperduur”, co oznacza „drogi jak pieprz”, jest używany do opisania wszystkiego, co jest wyjątkowo drogie.

Pieprz odegrał ważną rolę w tradycyjnej medycynie Indii i Chin i jest kluczowym składnikiem medycyny ajurwedyjskiej. Uważa się, że pieprz został po raz pierwszy sprowadzony z Indii do Chin w celach leczniczych, a następnie był używany w medycynie tradycyjnej w Grecji i Rzymie.

Pieprz czarny czy biały?

Istnieją dwa główne rodzaje pieprzu — czarny lub biały pieprz. Podczas gdy pieprz czarny jest powszechnie używany w wielu gospodarstwach domowych, pieprz biały jest równie atrakcyjny, choć nie tak powszechnie stosowany, przynajmniej w USA. Kolor jest najbardziej oczywistą różnicą między tymi dwoma rodzajami pieprzu.

W niektórych przepisach zamiast czarnego pieprzu używa się białego pieprzu, ponieważ końcowe danie ma jaśniejszy wygląd. Jednak poza wyglądem istnieją inne ważne różnice, począwszy od sposobu ich przetwarzania. Jeśli chodzi o to, który rodzaj jest lepszy, jest to osobisty wybór, ponieważ oba mają wielką wartość.

Jak opisano w krótkim filmie powyżej, białe i czarne ziarna pieprzu są wytwarzane z owoców rośliny Piper nigrum. Ziarna czarnego pieprzu powstają z niedojrzałych jagód, które są następnie gotowane i suszone. Proces suszenia nadaje czarnemu pieprzowi ciemny wygląd, pomarszczoną konsystencję i ostry smak.

Ziarna białego pieprzu są zbierane w pełni dojrzałe, gdy owoce są czerwone. Owoce moczy się, usuwa zewnętrzną skórkę, a następnie nasiona są suszone, w wyniku czego powstają białe ziarna pieprzu. Istnieją subtelne różnice w smaku, ponieważ czarny pieprz jest bardziej ostry, a biały ma ziemisty smak.

Oba rodzaje ziaren pieprzu zawierają podobne ilości piperyny, która jest substancją odpowiedzialną za cierpkość, pikantność i korzyści zdrowotne. Ogólnie rzecz biorąc, ziarna białego i czarnego pieprzu zawierają od 6,3% do 7% piperyny, która okazała się korzystna w leczeniu zapalenia stawów, nawet w małych dawkach.

Różnorodne korzyści zdrowotne czarnego pieprzu

1.   Właściwości przeciwutleniające — Czarny pieprz zawiera silne przeciwutleniacze, a olejek z czarnego pieprzu jest również bogaty we flawonoidy, proantocyjanidyny i fenole, które także mają silne działanie przeciwutleniające. Piperyna, która jest głównym składnikiem aktywnym czarnego pieprzu, działa przeciwzapalnie i pomaga chronić przed peroksydacją lipidów, która może odgrywać istotną rolę w chorobach przewlekłych, takich jak nowotwory, choroby wątroby, miażdżyca i procesy starzenia.

Analiza porównawcza aktywności przeciwutleniającej między pieprzem czarnym i białym wykazała, że ekstrakty z pieprzu czarnego były najbardziej skuteczne. Istnieją dwa powszechnie stosowane ekstrakty z pieprzu — olejek eteryczny i oleożywice.

Olejek pieprzowy jest komercyjnie pozyskiwany z jagód pieprzu za pomocą destylacji z parą wodną, podczas gdy oleożywica pieprzowa powstaje przy użyciu rozpuszczalników i zawiera mieszankę olejku eterycznego, związków takich jak piperyna i materia żywiczna. Analiza aktywności przeciwutleniającej olejku eterycznego i oleożywic wykazuje, że oba ekstrakty mają silne działanie przeciwutleniające.

2.   Maksymalizacja korzyści zdrowotnych kurkuminy — Czarny pieprz ma wyjątkową zdolność do interakcji z innymi składnikami odżywczymi i zwiększania ich wchłaniania. Na przykład, gdy EGCG z zielonej herbaty podaje się z piperyną, zwiększa się wchłanianie EGCG.

Kiedy piperyna jest podawana z kurkuminą, może zwiększyć biodostępność kurkuminy nawet o 2000%. Korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania kurkuminy obejmują zmniejszenie bólu, poprawę funkcji poznawczych i nastroju u osób starszych oraz złagodzenie objawów zespołu jelita drażliwego.

3.   Właściwości kardioprotekcyjne — Choroby sercowo-naczyniowe nadal są jedną z głównych przyczyn zgonów. Przegląd systematyczny z grudnia 2020 r. wykazał, że czarny pieprz i zawarta w nim piperyna chronią przed rozowjem chorób sercowo-naczyniowych.

Kluczowe odkrycia obejmowały regulację metabolizmu lipidów, stanów zapalnych i procesów utleniania, z których wszystkie wpływają na zdrowie serca. Piperyna celowała w procesy związane z miażdżycą. Inne korzystne efekty obejmowały zmniejszenie zbyt wysokiego ciśnienia krwi, uszkodzenia serca i zwłóknienia. Piperyna może zapobiegać peroksydacji lipidów, zapobiegać przyleganiu komórek zapalnych do warstwy śródbłonka, a ponadto ma działanie przeciwzakrzepowe.

W jednym z przeglądów opublikowanych w 2022 r. podsumowano korzyści kardioprotekcyjne czarnego pieprzu w stosunku do kardiotoksyczności wywołanej przez leki chemioterapeutyczne u osób chorych na nowotwory.

4.   Działanie immunomodulujące i przeciwnowotworowe — Piperyna jest pełna flawonoidów, karotenów, witamin i przeciwutleniaczy, które wykazały korzystne działanie w profilaktyce chorób nowotworowych. Badania laboratoryjne wykazały, że czarny pieprz ma działanie immunomodulujące i zwiększa produkcję tlenku azotu, jednocześnie zwiększając aktywność cytotoksyczną komórek NK.

Odkrycia te sugerują, że czarny pieprz odgrywa istotną rolę w działaniach przeciwnowotworowych i może być potencjalnie stosowany do regulacji odpowiedzi zapalnych i zapobiegania karcynogenezie. Piperyna ma również działanie antymutagenne i hamuje rozwój nowotworów, co wykazano w badaniach laboratoryjnych i badaniach na zwierzętach.

5.   Właściwości neuroprotekcyjne — Badania na zwierzętach wykazały, że piperyna może być korzystna dla funkcji poznawczych. Ekstrakt z czarnego pieprzu znacząco poprawił pamięć u szczurów z chorobą podobną do Alzheimera, zmniejszył uszkodzenia spowodowane niedokrwiennym udarem mózgu i zmniejszał ryzyko choroby Parkinsona.

6.   Wsparcie procesów trawienia — Uważa się, że czarny pieprz poprawia trawienie poprzez stymulację produkcji kwasu solnego w żołądku. Brak kwasu solnego może prowadzić do zgagi lub niestrawności. Piperyna stymuluje również enzymy trawienne w trzustce, co poprawia trawienie i skraca czas transportu pokarmu. Czarny pieprz jest również potencjalnym prebiotykiem, ponieważ moduluje społeczności bakterii kałowych.

7.   Kontrola wagi - Piperyna wykazała kilka efektów farmakologicznych, w tym właściwości zapobiegające otyłości w modelach laboratoryjnych i zwierzęcych. Badania laboratoryjne wykazały, że ekstrakt z czarnego pieprzu i zawarta w nim piperyna mogą silnie hamować aktywność adipogenną, a piperyna odgrywa ważną rolę w regulacji genów związanych z metabolizmem tłuszczów.

Kiedy testowano suplement diety zawierający czarny pieprz, spalał on tyle kalorii, ile 20 minutowy spacer. Małe badanie z 16 zdrowymi osobami wykazało, że napój z czarnym pieprzem może modulować apetyt, zmniejszając uczucie głodu i zwiększając uczucie sytości.

8.   Promowanie zdrowia skóry — Według Stylecraze, czarny pieprz można stosować na skórę i włosy. Zaleca się zmieszanie łyżeczki czarnego pieprzu z równą ilością miodu lub kurkumy. Można dodać wodę, aby uzyskać gładszą konsystencję, a następnie nakładać tak przygotowany preparat jako maskę na twarz dwa razy dziennie.

Łyżeczka zmiażdżonego pieprzu i miska twarogu mogą pomóc w leczeniu łupieżu. Pozostaw mieszankę na skórze głowy na około 30 minut i zmyj wodą bez szamponu. Według Stylecraze, połączenie łyżeczki cytryny i zmielonych nasion czarnego pieprzu może pomóc ożywić włosy i nadać im połysk. Tak przygotowaną maskę nalezy pozostawić na włosach przez 10 do 15 minut, a następnie spłukać zimną wodą.

Wymieszanie sproszkowanego czarnego pieprzu z równą ilością miodu może pomóc wzmocnić cebulki włosów. W badaniach klinicznych przetestowano również czarny pieprz w leczeniu bielactwa nabytego - choroby, w której skóra traci pigment.

Czarny pieprz był stosowany w medycynie ajurwedyjskiej w leczeniu bielactwa, a artykuł opublikowany w 2018 r. wykazał, że połączenie miejscowo stosowanej piperyny z wąskim pasmem ultrafioletowym B przyniosło lepsze wyniki niż samo światło ultrafioletowe w leczeniu bielactwa.

9.   Właściwości przeciwdrobnoustrojowe — Rośliny od wieków stosowane są w medycynie tradycyjnej, a czarny pieprz znany jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych, przeciwwirusowych i przeciwgorączkowych. Badanie laboratoryjne opublikowane w 2020 roku wykazało, że wodny ekstrakt z nasion pieprzu czarnego ma znaczną aktywność przeciwwirusową, przeciwbakteryjną i przeciwgrzybiczą.

Badanie dokowania molekularnego wykazało, że piperyna może być skuteczna przeciwko wirusom Ebola i Dengi, które są endemicznymi wirusami RNA występującymi na obszarach tropikalnych. Jak można się spodziewać, czarny pieprz został również przetestowany pod kątem SARS-CoV-2, wirusa wywołującego COVID-19. Badanie sugerowało, że piperyna jest potencjalnym inhibitorem wirusowego RNA i może być kandydatem do hamowania proliferacji wirusa.

10. Właściwości hepatoprotekcyjne — Farmakologiczne działania piperyny obejmują ochronę wątroby przed uszkodzeniami wywołanymi przez wodoronadtlenek tert-butylu i tetrachlorek węgla poprzez redukcję peroksydacji lipidów. Ekstrakt z czarnego pieprzu może również stymulować regenerację wątroby. Badania na zwierzętach wykazały, że olejek z czarnego pieprzu poprawia zdrowie wątroby po urazie chemicznym.

Częstość występowania zwłóknienia wątroby w populacji ogólnej może sięgać nawet 25,7% i może prowadzić do rozwoju poważnych chorób wątroby. Badanie na zwierzętach wykazało, że spodawanie piperyny szczurom karmionym dietą wysokowęglowodanową i wysokotłuszczową może zmniejszyć zwłóknienie wątroby, zmniejszyć stany zapalne w sercu i wątrobie oraz poprawić czynność wątroby.

11. Kontrola poziomu glukozy we krwi — Nawet 11,3% populacji Stanów Zjednoczonych ma cukrzycę, a 38% ma stan przedcukrzycowy. Konsekwencje cukrzycy są znaczące, ponieważ mogą prowadzić do rozowju chorób serca, udaru mózgu i chorób nerek. Rutynowe dodawanie czarnego pieprzu do diety może poprawić metabolizm glukozy we krwi.

Ośmiotygodniowe badanie obejmujące 86 osób z nadwagą wykazało, że osoby, które spożywały kombinację piperyny i innych bioaktywnych składników żywności, miały znaczny spadek insulinooporności. Sugeruje się, że składniki, w tym EGCG, kapsaicyna i L-karnityna, „mogą być przydatne w leczeniu dysfunkcji metabolicznych związanych z otyłością”.

Zmiel świeże ziarna pieprzu, aby uzyskać najlepsze wyniki

Aby uzyskać najlepsze wyniki, używaj całych ziaren pieprzu i miel je bezpośrenio przed użyciem. Suszone całe ziarna pieprzu mogą zachować świeżość przez trzy do czterech lat, gdy są przechowywane w chłodnym, ciemnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego lub ciepła.

Jednak po zmieleniu, pieprz stopniowo traci smak i moc. Dodatkowo kupowanie mielonego pieprzu zwiększa ryzyko, że produkt jest zafałszowany czymś innym niż czarny pieprz. Ziarna pieprzu są wszechstronie używane w kuchni, więc można je zmielić lub zmiażdżyć przed gotowaniem.


Źródła i odniesienia