W SKRÓCIE

  • Po zaledwie 12 tygodniach suplementacji diety sulforafanem, który jest znanym związkiem zawartym w brokułach, osoby starsze doświadczyły poprawy funkcji poznawczych.
  • Sulforafan pomaga również chronić serce, promuje prawidłową równowagę bakterii jelitowych i może być narzędziem do kontroli wagi.
  • Lepszym niż suplementy źródłem sulforafanu są kiełki brokułów; zawierają do 50 razy więcej związków chemoprotekcyjnych i są łatwe do uprawy w pomieszczeniach.

Według dr. Mercoli

Jedzenie ma ogromny wpływ na zdrowie — może pomóc zapobiegać chorobom i odwracać negatywne skutki chorób. Na przykład, dziesięciolecia badań ujawniły potężny wpływ brokułów i innych warzyw krzyżowych na kilka typowych problemów zdrowotnych. Badania wykazały, że sulforafan - jeden ze związków zawartych w brokułach - jest odpowiedzialny za poprawę funkcji poznawczych i nastroju u osób starszych.

Inne warzywa krzyżowe to brukselka, kalafior, kapusta, kapusta włoska, jarmuż i kapusta chińska. Brokuły mają za sobą dziesięciolecia badań, które pokazują, że jest to cenna żywność prozdrowotna. Kilka związków zawartych w brokułach ma pozytywny wpływ na zdrowie, ale jednym z najczęściej badanych jest sulforafan. Związek ten jest najlepiej znany ze swoich właściwości przeciwnowotworowych.

Badania wykazały, że sulforafan wspiera prawidłowe funkcjonowanie i podział komórek, jednocześnie wywołując apoptozę w raku jelita grubego, wątroby, prostaty, piersi i płuc. Chociaż jest pomocny w zapobieganiu wyżej wymienionym nowotworom, dane pokazują, że pomaga również w leczeniu raka piersi.

Sulforafan zwiększa również poziom enzymów w wątrobie, które pomagają niszczyć związki rakotwórcze, które możesz spożywać lub na które jesteś narażony w swoim środowisku. Związek ten został nawet nazwany „jedną z najsilniejszych przeciwnowotworowych substancji występujących w żywności”.

Badania wykazały również, że sulforafan przyspiesza detoksykację toksyn środowiskowych, pomaga zapobiegać lub leczyć wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, chorobę Alzheimera, autyzm, a nawet schizofrenię.

Starsze osoby dorosłe doświadczyły poprawy funkcji poznawczych i nastroju

Przytoczone japońskie badanie zostało opublikowane w Frontiers in Aging Neuroscience. Naukowcy ocenili 12 tygodni suplementacji sulforafanu i stwierdzili, że uczestnicy badania otrzymujący suplement doświadczyli poprawy szybkości przetwarzania i zmniejszenia negatywnego nastroju w porównaniu z grupą, która otrzymywała placebo.

Naukowcy rozpoczęli od przesłanek z poprzednich badań, które wykazały, że sulforafan w połączeniu z treningiem poznawczym miał pozytywny wpływ na funkcje poznawcze. Starali się zbadać, czy spożywanie sulforafanu może poprawić zdolności poznawcze i nastrój u osób starszych.

Przeprowadzili 12-tygodniowe, podwójnie zaślepione, randomizowane badanie kontrolowane placebo, w którym 144 osoby dorosłe — 73 mężczyzn i 71 kobiet — w średnim wieku 66,82 lat zostały przydzielone do grupy placebo lub grupy otrzymującej suplement sulforafanu.

Grupa interwencyjna przyjmowała codziennie 30 mg glukorafaniny, która jest konwertowana do sulforafanu w organizmie człowieka. Badacze zmierzyli funkcje poznawcze, wahania nastroju oraz biomarkery w surowicy i moczu na początku i po zakończeniu interwencji.

Grupa interwencyjna, która przyjmowała suplement sulforafanu, doświadczyła poprawy szybkości przetwarzania poznawczego i zmniejszenia negatywnego nastroju. Ponadto grupa interwencyjna miała wyższy poziom sulforafanu N-acetylo-L-cysteiny (SFN-NAC) w moczu, co wskazuje na spożycie kapsułek glukorafaniny. Nie zaobserwowano innych istotnych zmian w poziomie biomarkerów stresu oksydacyjnego, neuroplastyczności lub stanu zapalnego.

Korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania warzyw krzyżowych są związane z glukozynolanami, które są roślinnymi związkami metabolizowanymi do izotiocyjanianów, w tym sulforafanu. Brokuły zawierają enzym zwany mirozynazą, który pomaga rozkładać glukozynolany do erucyny lub sulforafanu. Naukowcy doszli do wniosku, że:

„Chociaż nie stwierdziliśmy żadnych znaczących zmian w odpowiedzi antyoksydacyjnej, plastyczności neuronów ani parametrach krwi dotyczących stanu zapalnego nerwów, wyniki te wskazują, że interwencje żywieniowe z wykorzystaniem SFN mogą mieć pozytywny wpływ na funkcje poznawcze i nastrój u zdrowych osób starszych”.

Wpływ sulforafanu na serce, nieszczelność jelit i otyłość

Wyniki badań wykazały, że sulforafan może pomóc obniżyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i zbyt wysokie ciśnienie krwi w modelu zwierzęcym. W badaniu na zwierzętach naukowcy starali się ocenić skuteczność sulforafanu w laboratorium. Wcześniejsze dane dotyczące stosowania egzogennych przeciwutleniaczy nie były wystarczająco jednoznaczne, co skłoniło naukowców do wysunięcia teorii, że indukowanie endogennych działań przeciwutleniających może mieć obiecujący efekt kardioprotekcyjny.

Ich teoria została potwierdzona w laboratorium, wykazując zmniejszenie wewnątrzkomórkowej produkcji reaktywnych form tlenu, które mają patogenną odpowiedź na mięsień sercowy, powodując uszkodzenie i dysfunkcję. Właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne sulforafanu mogą być związane z aktywacją szlaku Nrf2, który działa jako mechanizm chroniący przed stresem oksydacyjnym.

Inne badanie na zwierzętach wykazało jeszcze jedną korzyść ze spożywania brokułów – zdrowe jelita. Naukowcy z Penn State wykazali, że brokuły mogą pomóc w leczeniu zapalenia jelita grubego i zespołu nieszczelnego jelita, ponieważ zawierają związek zwany indolokarbazolem (ICZ). Ten związek promuje zdrową równowagę bakterii i wspiera układ odpornościowy.

Naukowcy zamienili 15% diety zwierząt na surowe brokuły, co odpowiada około 3,5 filiżankom brokułów dziennie dla człowieka. Chociaż to całkiem sporo brokułów, naukowcy twierdzą, że można uzyskać równoważną ilość z jednej filiżanki brukselki, ponieważ te warzywa zawierają trzy razy więcej ICZ niż brokuły.

Badania na zwierzętach sugerują również, że sulforafan może być stosowany jako narzędzie do kontroli wagi. Myszy karmione dietą wysokotłuszczową z dodatkiem sulforafanu przybierały na wadze o 15% wolniej niż myszy otrzymujące tę samą dietę bez suplementacji sulforafanem.

Różnica dotyczyła również tłuszczu trzewnego – o 20% mniej miały go myszy karmione dietą z sulforafanem. Tłuszcz trzewny gromadzi się wokół narządów wewnętrznych i jest szczególnie niebezpieczny dla zdrowia. Naukowcy uważają, że za wynikami kryły się dwa różne mechanizmy:

  • Stwierdzono, że sulforafan przyspiesza brązowienie tkanki tłuszczowej. Tłuszcz brunatny to korzystny rodzaj tkanki tłuszczowej, ponieważ pomaga zachować szczupłą sylwetkę. Jest to tłuszcz generujący ciepło, który spala energię zamiast ją magazynować.
  • Sulforafan zmniejszył również liczbę bakterii jelitowych z rodziny Desulfobivrionaceae. Wiadomo, że bakterie te wytwarzają toksyny, które przyczyniają się do endotoksemii metabolicznej i otyłości.

Łatwe w uprawie kiełki są skoncentrowanym źródłem składników odżywczych

Z mojego doświadczenia wynika, że zawsze lepiej jest dostarczać składniki odżywcze z pożywienia niż z suplementów, jeśli to możliwe. Są jednak sytuacje, kiedy uzyskanie dawki terapeutycznej z samego pożywienia jest niepraktyczne lub prawie niemożliwe. Możesz uzyskać znaczące ilości sulforafanu i DIM poprzez spożywanie brokułów, ale konsekwentne jedzenie wystarczającej ilości tych warzyw, aby osiągnąć dawkę terapeutyczną, może być trudne.

Lepszym wyborem niż suplement są kiełki brokułów, które są znacznie lepszym źródłem składników odżywczych niż dojrzałe brokuły. Według nieżyjącego już dr Paula Talalaya, ówczesnego profesora farmakologii w Johns Hopkins i badacza, który zapoczątkował dziedzinę chemoprotekcji:

„Trzydniowe kiełki brokułów zawierają od 20 do 50 razy więcej związków chemoprotekcyjnych niż dojrzałe brokuły. Spożywanie ich stanowi prosty, dietetyczny sposób na zmniejszenie ryzyka nowotworów”.

Uprawa kiełek w domu pozwala mieść pod ręką gotowy, świeży zapas składników odżywczych zwalczających nowotwory. Uprawa jest łatwa i nie wymaga dużo miejsca. Chociaż kiełki są małe, są pełne enzymów, witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, które chronią przed wolnymi rodnikami. Kiedy po raz pierwszy zacząłem uprawiać kiełku, używałem słoików Ball Mason, ale potem zdecydowałem się na uprawę w tacach do kiełkowania.

Kiełki uprawiane w słoikach Ball Mason należy płukać kilka razy dziennie, aby zapobiec rozwojowi pleśni, a trzymanie ich w zlewie przez cały czas jest kłopotliwe. Potrzebne byłyby również dziesiątki słoików, aby uzyskać taką samą ilość jak na jednej płaskiej tacy. Kiedy kiełki są uprawiane w glebie, można je zebrać w ciągu około tygodnia, a jeden funt nasion (0,45 kg) daje ponad 10 funtów (4,5 kg) kiełków.

Kiełki można dodawać do sałatek, kanapek, soków warzywnych lub koktajli. Możesz również zwiększyć korzyści sulforafanu zawartego w brokułach i innych warzywach krzyżowych, łącząc je z pokarmem zawierającym mirozynazę. Jest to enzym, który przekształca prekursor glukorafaniny w sulforafan. Do produktów zawierających mirozynazę należą rzodkiewka Dakin, rukola i nasiona gorczycy.

Brokuły powinny być gotowane na parze przez nie więcej niż cztery minuty, aby zwiększyć dostępną zawartość sulforafanu. Eliminuje to wrażliwe na ciepło białko wychwytujące siarkę, które inaktywuje sulforafan, a jednocześnie zatrzymując mirozynazę w brokułach. Bez mirozynazy organizm nie może wchłonąć sulforafanu.

Jeśli zdecydujesz się na gotowanie, blanszuj brokuły przez nie więcej niż 30 sekund, a następnie natychmiast zanurz je w zimnej wodzie, aby zatrzymać proces gotowania. Jeśli wolisz surowe brokuły, najwięcej sulforafanu i składników odżywczych uzyskasz z kiełków, a nie z dojrzałych brokułów.