W SKRÓCIE

  • Złote mleko to gorący lub zimny napój z kurkumy, imbiru, cynamonu, miodu i wybranego rodzaju mleka. Niektóre przepisy wymagają użycia gałki muszkatołowej, czarnego pieprzu i innych przypraw.
  • Wiele korzyści zdrowotnych związanych ze złotym mlekiem może wynikać z właściwości przeciwzapalnych składników. Obejmują one zapobieganie i leczenie nowotworów, kontrolę bólu i kontrolę wagi.
  • Złote mleko ma właściwości neuroprotekcyjne, ponieważ wykazuje pozytywny wpływ na uczenie się, pamięć przestrzenną i pamięć roboczą. Dane sugerują również, że odgrywa rolę w zapobieganiu i leczeniu choroby Parkinsona, choroby Alzheimera, choroby Huntingtona i stwardnienia rozsianego.
  • Złote mleko ma również właściwości kontrolujące wagę, przeciwstarzeniowe, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Możesz zrobić złote wykorzystując do tego mleko krowie lub roślinne; jeśli nie wybierasz pełnego, ekologicznego mleka krowiego od krów karmionych trawą, polecam mleko kokosowe ze względu na smak i właściwości zdrowotne.

Według dr. Mercoli

Zaczynasz dzień od filiżanki gorącej kawy? Kiedy weźmiesz pod uwagę, że wszystko, co spożywamy, wpływa na nasz ogólny stan zdrowia, warto pomyśleć o dodaniu złotego mleka do swojej codziennej diety.

Znane również jako „Haldi ka Doodh” w języku hindi, złote mleko jest częścią kultury indyjskiej od wieków. Jest to ajurwedyjski napój, który jest zwykle przygotowywany z kurkumy, imbiru, cynamonu, miodu i wybranego rodzaju mleka. Niektóre przepisy wymagają dodania gałki muszkatołowej, czarnego pieprzu lub innych przypraw. Mieszanka jest podgrzewana i może być podawana na ciepło lub z lodem jako orzeźwiający napój w miesiącach letnich.

Picie złotego mleka wiąże się z niewielkim ryzykiem, chyba że masz alergię na jeden ze składników. Picie go ma wiele zalet zdrowotnych. Warto wypić szklankę ciepłego złotego mleka wieczorem, aby wesprzeć zasypianie.

Erin z Well Plated dzieli się swoim przepisem na złote mleko i wskazówkami, jak zmienić przepis, aby dopasować go do własnych upodobań. Ponadto mleko kurkumowe dobrze przechowuje się do trzech dni w hermetycznym pojemniku w lodówce. W celu ponownego podgrzania, po prostu odlej porcję, podgrzej i zamieszaj, aby połączyć przyprawy. Ponieważ złote mleko dobrze się podgrzewa, rozważ zrobienie podwójnej lub potrójnej porcji, aby poranny lub wieczorny napój był szybko gotowy.

Porozmawiajmy o kurkumie

Kurkuma to kłącze, co oznacza, że jest to łodyga, która rośnie pod ziemią, zwykle poziomo tuż pod powierzchnią. Zioło to jest uprawiane w całej Azji Południowo-Zachodniej i jest często stosowane w kuchni Iranu, Indii, Chin i Tajlandii. W Indiach i Chinach kurkuma była również stosowana w leczeniu chorób skóry, infekcji i depresji.

Kolor kurkumy przypomina curry, więc można się spodziewać, że złote mleko będzie smakować trochę jak curry. Ma jednak bardziej subtelny cytrusowy smak, który dobrze komponuje się z cynamonem i imbirem. Zdrowotne właściwości ma również herbata z kurkumy, która może być jednym z powodów dużej liczby stulatków mieszkających na japońskiej wyspie Okinawa.

W połączeniu ze zdrowym stylem życia, mieszkańcy wyspy cieszą się niższym odsetkiem chorób przewlekłych, które nękają resztę świata, takich jak nowotwory, choroby serca, udar mózgu i choroba Alzheimera.

Jednym ze związków bioaktywnych w kurkumie jest kurkumina - związek ważny w medycynie ajurwedyjskiej ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Kurkumina nie jest wysoce biodostępna, ponieważ często jest szybko metabolizowana i szybko eliminowana. Możesz zwiększyć biodostępność kurkuminy nawet o 2000% spożywając ją razem z piperyną - związkiem występującym w czarnym pieprzu.

Korzyść 1 — profilaktyka i leczenie nowotworów

Według Memorial Sloan Kettering Cancer Center zapalenie leży u podstaw rozwoju nowotworów. W badaniach laboratoryjnych wykazano, że kurkuma zapobiega wzrostowi nowotworów i zabija niektóre komórki nowotworowe, w tym drobnokomórkowego raka płuc, raka piersi, raka trzustki i raka jajnika.

W randomizowanym badaniu klinicznym fazy 2 kurkumina została połączona z chemioterapią i stwierdzono, że jest bezpieczna i tolerowana u osób z przerzutowym rakiem jelita grubego i ma potencjał poprawy współczynnika przeżycia.

Inne badania obejmowały osoby miejscowo stosujące krem na bazie kurkumy w celu zmniejszenia podrażnienia skóry spowodowanego chemioterapią, płyn do płukania ust w celu zmniejszenia obrzęku jamy ustnej, a obecnie trwają badania kliniczne badające wpływ kurkumy na leczenie raka prostaty i trzustki.

Sukces kurkumy w zapobieganiu i leczeniu nowotworów może wiązać się z jej wyjątkową właściwością, a mianowicie związek ten zarówno promuje, jak i hamuje angiogenezę. Jedno z badań opublikowanych przez University of California-Riverside wykazało, że kurkumina może sprzyjać wzrostowi tkanki naczyniowej, co ostatecznie może być wykorzystane do regeneracji uszkodzonej tkanki lub leczenia przewlekłych ran.

Naukowcy uważają, że wyniki ich badań prezentują unikalny system dostarczania, który może pomóc w leczeniu uszkodzonej tkanki i doszli do następującego wniosku: „ogólnie rzecz biorąc, nasze hydrożele magnetyczne połączyły pożądane właściwości cytokompatybilności i angiogenezy z przewodnictwem magnetycznym, co okazało się obiecujące w poprawie regeneracji tkanek”.

Jak zauważyli naukowcy z University of California, kurkumina wykazała również zdolność do hamowania wzrostu komórek w nowotworach złośliwych. W jednym z badań naukowcy odkryli, że kurkumina hamuje wzrost komórek nowotworowych żołądka poprzez wytwarzanie nadmiernych ilości reaktywnych form tlenu, które niszczą komórki nowotworowe.

W innym przeglądzie wykazano, że kurkumina selektywnie moduluje wzrost komórek nowotworowych poprzez wiele szlaków sygnalizacji komórkowej. Przegląd badań wykazał również, że kurkumina może zmniejszyć częste skutki uboczne chemioterapii lub radioterapii i może wydłużyć czas przeżycia pacjenta.

Korzyść 2 — właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne

Ludzie szeroko stosowali złote mleko w tradycyjnej medycynie, aby pomóc w walce z przeziębieniem i grypą. Przegląd badań wykazał, że kurkumina ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Badanie opublikowane w lipcu 2020 r. w Journal of General Virology wykazało, że kurkumina może zapobiegać infekowaniu komórek wirusem zakaźnego zapalenia żołądka i jelit. Kiedy naukowcy podali wyższe dawki tego związku, cząsteczki wirusa zostały zabite. Naukowcy napisali, że kurkumina wykazała również właściwości hamujące proliferację wirusów zapalenia wątroby typu B, Zika i dengi.

W czasach, gdy rośnie oporność bakterii i szerzy się strach przed wirusami, jedynym sensownym rozwiązaniem jest profilaktyka i zmniejszenie ryzyka zachorowania. W Indiach złote mleko jest często stosowane w leczeniu przeziębienia. Badania wykazały, że kurkumina jest aktywna przeciwko bakteriom i wirusom, a badania dotyczące właściwości imbiru i cynamonu, które znajdują się w złotym mleku, dają podobne wyniki.

Korzyść 3 — kontrola bólu

Przeciwzapalne działanie kurkumy może również pomóc w zwalczaniu bólu. Na przykład, osoby z zapaleniem stawów często sięgają po leki przeciwzapalne, aby złagodzić ból i dyskomfort. Bezpieczeństwo i nietoksyczność kurkuminy, nawet w dużych dawkach, zostały udokumentowane w badaniach na ludziach.

Badano właściwości przeciwbólowe kurkuminy w populacji z chorobą zwyrodnieniową stawów, która jest najczęstszą postacią zapalenia stawów. W badaniu udział wzięło 139 osób z chorobą zwyrodnieniową stawów. Naukowcy porównali kurkuminę ze stosowaniem diklofenaku dwa razy dziennie przez 28 dni. Nie znaleźli statystycznie istotnych różnic między grupami.

Odkryto również, że osoby przyjmujące kurkuminę miały mniej epizodów wzdęć, statystycznie istotną utratę wagi i nie wymagały stosowania blokera H2 w celu zmniejszenia nadmiaru kwasu żołądkowego, co dotyczyło 28% osób stosujących diklofenak. W innym badaniu oceniano wyniki zgłaszane przez pacjentów po cholecystektomii laparoskopowej i stwierdzono, że osoby przyjmujące kurkuminę miały mniejsze średnie oceny odczuwania bólu w pierwszym i drugim tygodniu po operacji.

Badania na zwierzętach wykazały również, że kurkumina może zmniejszać odczuwanie bólu i zapewniać ulgę w bólu w sposób zależny od dawki. Dodatkowo, pomimo niewielkiej biodostępności, leczenie kurkuminą również wydawało się ułatwiać powrót do zdrowia.

Korzyść 4 — właściwości neuroprotekcyjne

Istnieją dowody na to, że kurkumina była używana już 4000 lat temu, a w ciągu ostatnich 25 lat opublikowano ponad 3000 artykułów na jej temat. Badanie na zwierzętach wykazało, że kurkumina pozytywnie wpływa na uczenie się i pamięć przestrzenną. Wyniki doprowadziły naukowców do przekonania, że kurkumina może pomóc złagodzić zaburzenia poznawcze związane ze spadkiem proliferacji komórek mózgowych i różnicowania neuroblastów.

Sugerowano również, że kurkumina odgrywa istotną rolę w zapobieganiu i leczeniu innych chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona i upośledzenie pamięci bez demencji. Podawanie kurkuminy pozytywnie wpłynęło na inne zaburzenia mózgu, w tym stwardnienie rozsiane, chorobę Huntingtona, udar, autyzm i stwardnienie zanikowe boczne (ALS).

Starsze osoby dorosłe, które przyjmowały suplement zawierający kurkuminę przez co najmniej cztery tygodnie, doświadczyły znacznej poprawy pamięci roboczej, zmniejszenia ogólnego zmęczenia i zwiększenia zadowolenia. Inne dane wykazały, że osoby, które przyjmowały kurkuminę, doświadczyły znacznej poprawy pamięci i koncentracji, a także łagodnej poprawy nastroju i zmniejszneia sygnałów amyloidu i tau w ciele migdałowatym i podwzgórzu - obszarach mózgu kontrolujących pamięć i niektóre funkcje emocjonalne.

W przeglądzie literatury oceniano korzyści kurkuminy w kilku zaburzeniach psychicznych. Naukowcy napisali, że za korzystne wyniki może odpowiadać wpływ kurkuminy na różne aktywności biologiczne. Ponadto wiele z tych czynności biologicznych „jest rozregulowanych w kilku zaburzeniach neuropsychiatrycznych”.

Korzyść 5 — zapobieganie starzeniu się i utrata masy ciała

Jak pokazano w tym krótkim filmie, mieszkańcy Okinawy cieszą się długim i aktywnym życiem - prawdopodobnie jest to związane z ich nawykami żywieniowymi przeciwdziałającymi starzeniu się, które obejmują codzienne spożywanie herbaty z kurkumy.

Kurkumina jest również stosowana w suplementach i produktach kosmetycznych mających na celu zmniejszenie stanów zapalnych. Może to pomóc w leczeniu trądziku i egzemy, a nawet spowolnić proces starzenia się skóry. Rosnące zainteresowanie kurkuminą stworzyło rynek, którego wartość w 2028 roku wyniesie około 191,89 mln USD.

Badania wykazały, że kurkumina wspomaga gojenie się ran poprzez modulację kolagenu i redukcję reaktywnych form tlenu. Badanie na zwierzętach wykazało, że kurkumina zwiększa proliferację komórek i produkcję kolagenu w miejscach ran i urazów, w tym poprawia wytrzymałość na rozciąganie poprzez wpływ na dojrzewanie i sieciowanie.

Złote mleko to nie tylko kurkuma. Powszechnie stosowane w recepturze imbir i cynamon wykazały zdolność obniżania poziomu glukozy we krwi. To z kolei pomaga w utracie wagi.

Cynamon chroni przed zespołem metabolicznym, w tym insulinoopornością, nadciśnieniem i zwiększonym przyrostem masy ciała. Imbir również pomaga obniżyć poziom hemoglobiny glikowanej (HbA1C), która jest długoterminowym wskaźnikiem kontroli poziomu glukozy we krwi.

Mieszanka przypraw zapewnia silne właściwości przeciwutleniające, które pomagają zapobiegać uszkodzeniom komórek i zmniejszać stres oksydacyjny. Przyczynia się to do działania przeciwzapalnego. Chociaż wiele osób uważa, że otyłość wynika tylko z liczby zjedzonych kalorii i liczby spalonych kalorii, stan zapalny jest czynnikiem ryzyka, który uruchamia błędne koło.

Nadmiar kalorii pobudza tkankę tłuszczową do uwolnienia mediatorów stanu zapalnego. Zmniejsza to produkcję adiponektyny - hormonu, który odgrywa kluczową rolę w walce z insulinoopornością. To predysponuje do stanu prozapalnego i nadmiernego stresu oksydacyjnego, tworząc cykl zapalenia, insulinooporności i przyrostu masy ciała.

Złote mleko na mleku krowim czy roślinnym?

Złote mleko można przygotować z dowolnego rodzaju mleka, takiego jak mleko kokosowe lub mleko krowie. Chociaż niektórzy unikają nabiału z obawy przed zwiększeniem ryzyka chorób serca, kilka badań wykazało, że w rzeczywistości jest odwrotnie. Jedno z badań opublikowanych we wrześniu 2021 r. dotyczyło związku między biomarkerami tłuszczu mlecznego w surowicy a częstością występowania chorób serca.

Naukowcy odkryli, że osoby z wyższym poziomem biomarkerów kwasu pentadekanowego (C15:0) występującego w produktach mlecznych miały mniejsze ryzyko chorób serca i zgonu z jakiejkolwiek przyczyny. Jeśli zdecydujesz się na mleko krowie, szukaj ekologicznego, niepasteryzowanego mleka od krów karmionych trawą.

Jeśli zdecydujesz się na mleko roślinne, polecam mleko kokosowe ze względu na korzyści zdrowotne i doskonały smak. Wierzę, że korzyści zdrowotne mleka kokosowego mogą zwiększyć ogólne korzyści płynące z picia złotego mleka, a dodatkowe korzyści w postaci zmniejszenia stanu zapalnego i kontroli wagi pomogą Ci przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem.


Źródła i odniesienia