W SKRÓCIE

 • Naukowcy z Brown University przeprowadzili badanie, aby określić, które mikroelementy są najkorzystniejsze dla serca.
 • Ujawnili aktualną, opartą na dowodach mapę, która określa wpływ mikroskładników odżywczych na wyniki sercowo-naczyniowe.
 • Spośród 27 mikroskładników trzy — kwasy tłuszczowe omega-3, kwas foliowy i koenzym Q10 (CoQ10) — znalazły się na szczycie.
 • Kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejszyły śmiertelność z powodu chorób sercowo-naczyniowych, jednocześnie zmniejszając liczbę zawałów serca i zdarzeń związanych z chorobą niedokrwienną serca.
 • Kwas foliowy, syntetyczna wersja folianu (inaczej witamina B9), zmniejsza ryzyko udaru mózgu, podczas gdy CoQ10 zmniejsza śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny.
 • W przypadku większości badanych mikroskładników odżywczych, choć nie wszystkich, istniały „dowody o średniej lub wysokiej jakości” na zmniejszenie czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Według dr. Mercoli

Choroby serca są główną przyczyną zgonów w Stanach Zjednoczonych, zabijając jedną osobę co 34 sekundy. Dieta odgrywa znaczącą rolę w zdrowiu serca, ale rola poszczególnych mikroskładników nadal jest przedmiotem dyskusji. Naukowcy z Brown University przeprowadzili badanie, aby określić, które składniki odżywcze są najkorzystniejsze serca.

Ujawnili aktualną, opartą na dowodach mapę, która określa wpływ mikroskładników odżywczych na wyniki sercowo-naczyniowe. Spośród 27 mikroelementów trzy — kwasy tłuszczowe omega-3, kwas foliowy i koenzym Q10 (CoQ10) — znalazły się na szczycie.

Mikroskładniki odżywcze korzystnie wpływają na zdrowie kardiometaboliczne

Mikroskładniki to witaminy i minerały, których organizm potrzebuje do optymalnego funkcjonowania. Niedobory mikroskładników mogą prowadzić do rozowju szeregu ostrych i przewlekłych schorzeń. Jeśli chodzi o zdrowie serca, naukowcy z Brown University przeprowadzili systematyczny przegląd i metaanalizę obejmującą 884 badania. Badanie, opublikowane w Journal of the American College of Cardiology, oceniało 27 rodzajów mikroelementów stosowanych przez 883 627 uczestników.

„Po raz pierwszy opracowaliśmy kompleksową, opartą na dowodach mapę integracyjną, aby scharakteryzować i określić ilościowo potencjalny wpływ suplementów mikroskładników odżywczych na wyniki kardiometaboliczne” – powiedział autor badania Simin Liu - profesor epidemiologii i medycyny na Uniwersytecie Browna. „Nasze badanie podkreśla znaczenie różnorodności mikroskładników odżywczych oraz równowagi korzyści i zagrożeń dla zdrowia”.

W przypadku większości badanych mikroskładników odżywczych, choć nie wszystkich, istniały „dowody o średniej lub wysokiej jakości” na zmniejszenie czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. W grupie mikroskładników korzystnych dla zdrowia serca znalazły się:

 • Kwasy tłuszczowe omega-3;
 • Kwasy tłuszczowe omega-6;
 • L-arginina;
 • L-cytrulina;
 • Kwas foliowy (folian);
 • Witamina D;
 • Magnez;
 • Cynk;
 • Kwas alfa liponowy;
 • Koenzym Q10;
 • Melatonina;
 • Katechina;
 • Kurkumina;
 • Flawanol;
 • Genisteina;
 • Kwercetyna.

Badanie było wyjątkowe, ponieważ kompleksowo oceniało suplementację mikroskładników, w tym fitoczwiązków i przeciwutleniaczy. Prof. Liu wyjaśnił:

„Badania nad suplementacją mikroskładników odżywczych koncentrowały się głównie na skutkach zdrowotnych jednej lub kilku witamin i minerałów. Zdecydowaliśmy się na kompleksowe i systematyczne podejście do oceny wszystkich dostępnych badań opisujących wszystkie mikroskładniki, w tym fitozwiązki i przeciwutleniacze oraz ich wpływu na czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, a także wiele chorób sercowo-naczyniowych”.

3 mikroskładniki odżywcze wspierające zdrowie serca

Podczas gdy suplementacja beta-karotenem zwiększała śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny, kwasy tłuszczowe omega-3, kwas foliowy i CoQ10 miały istotny efekt ochronny. Oto więcej szczegółów na temat wpływu tych ważnych mikroskładników na zdrowie serca.

1. Kwasy tłuszczowe omega-3 — badanie wykazało, że kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejszają śmiertelność z powodu chorób sercowo-naczyniowych, przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby zawałów serca i zdarzeń związanych z chorobą niedokrwienną serca.

Odzwierciedla to wyniki wcześniejszych badań, które również wykazały korzystny wpływ kwasów omega-3 na zdrowie serca. Na przykład stwierdzono, że kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzące z oleju z kryla obniżają poziom trójglicerydów i pomagają zmniejszyć ryzyko sercowo-naczyniowe.

Co więcej, osoby z cukrzycą typu 2, które stosowały suplementy omega-3, miały mniejszą częstość hospitalizacji z powodu niewydolności serca – postaci choroby serca, w której serce doświadcza dysfunkcji komór.

Indeks omega-3 jest jednym z najważniejszych corocznych badań przesiewowych, które każdy powinien wykonać, i jest ważniejszym predyktorem ryzyka chorób serca niż poziom cholesterolu. Nawet badania wspierane przez National Institutes of Health sugerują, że indeks omega-3 jest dobrym predyktorem ogólnego stanu zdrowia i śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny.

W przytoczonym badaniu zmierzono indeks omega-3 u 2500 uczestników i stwierdzono, że osoby z najwyższym indeksem omega-3 miały mniejsze ryzyko problemów z sercem i niższe ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny. Indeks omega-3 mierzy ilość kwasu eikozapentaenowego (EPA) i kwasu dokozaheksaenowego (DHA) w błonach czerwonych krwinek (RBC). Jest wyrażony jako procent wszystkich kwasów tłuszczowych w RBC.

Indeks omega-3 został zatwierdzony jako stabilny, długoterminowy marker poziomu omega-3 i odzwierciedla poziom EPA i DHA w tkankach. Indeks omega-3 powyżej 8% wiąże się z najniższym ryzykiem zgonu z powodu chorób serca, podczas gdy indeks poniżej 4% odzwierciedla najwyższe ryzyko zgonu z powodu chorób serca.

Idealnym źródłem EPA i DHA są tłuste ryby zimnowodne, takie jak dziki łosoś alaskański, sardynki, śledź i sardele. Jeśli nie jesz tych ryb regularnie, rozważ suplementację diety olejem z kryla.

Ponadto należy pamiętać, że stosunek kwasów omega-6 do omega-3 powinien wynosić około 1 do 1 lub nawet 4 do 1, ale większość Amerykanów spożywa zbyt duże ilości kwasów tłuszczowych omega-6 i zbyt małe ilości kwasów omega-3 . Dla optymalnego zdrowia serca, oprócz zwiększenia ilości kwasów omega-3, ważne jest ograniczenie spożycia przetworzonych przemysłowo olejów z nasion, często określanych jako „oleje roślinne”, znajdujących się w większości przetworzonej żywności.

2. Kwas foliowy — badanie opublikowane w Journal of the American College of Cardiology wykazało, że kwas foliowy zmniejsza ryzyko udaru mózgu.

Kwas foliowy jest syntetyczną wersją folianu (inaczej witaminy B9) i jest najważniejszym dietetycznym wskaźnikiem poziomu homocysteiny. Podwyższony poziom homocysteiny (Hcy) jest czynnikiem ryzyka choroby wieńcowej i występuje u większości pacjentów z chorobą naczyniową.

Według przeglądu literatury opublikowanego w Advances in Therapy:

„Zaproponowano kilka mechanizmów patogenezy Hcy związanej z chorobami naczyniowymi. Hcy może powodować uszkodzenie śródbłonka, dysfunkcję DNA, proliferację komórek mięśni gładkich, stres oksydacyjny, zmniejszoną funkcję peroksydazy glutationowej, upośledzoną syntazę tlenku azotu i stan zapalny”.

Dowody sugerują, że codzienna suplementacja diety kwasem foliowym obniża poziom homocysteiny. „Wykazano, że suplementacja diety kwasem foliowym w ilości od 0,5 do 5,0 mg dziennie może obniżyć poziom Hcy o 25%, a tym samym może zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych… Biorąc pod uwagę, że kwas foliowy jest tani i skuteczny, jest to opłacalna interwencja dla pacjentów z wysokim ryzykiem zdarzeń sercowo-naczyniowych” – wyjaśniają naukowcy.

W badaniu na zwierzętach stwierdzono również, że kwas foliowy zapobiega zmianom struktury związanym z wiekiem i dysfunkcji serca, które mogą prowadzić do niewydolności serca.

Zmniejsza starzenie się komórek - cecha charakterystyczna procesu starzenia. Najlepszym sposobem na zwiększenie poziomu tego ważnego mikroskładnika jest spożywanie pokarmów bogatych w naturalne foliany, takich jak szparagi, awokado, brukselka, brokuły i szpinak.

3. Koenzym Q10 (CoQ10) — zgodnie z badaniem opublikowanym w Journal of the American College of Cardiology, CoQ10 zmniejsza śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny.

Ubichinol — zredukowana, bogata w elektrony forma CoQ10, którą organizm naturalnie wytwarza — odgrywa ważną rolę w łańcuchu transportu elektronów w mitochondriach, gdzie ułatwia przemianę substratów energetycznych i tlenu w energię biologiczną (trójfosforan adenozyny, ATP) ) potrzebną komórkom do życia, naprawy i regeneracji.

CoQ10 jest rozpuszczalnym w tłuszczach przeciwutleniaczem, co oznacza, że działa w tłuszczowych częściach ciała, takich jak błony komórkowe, gdzie usuwa potencjalnie szkodliwe produkty uboczne metabolizmu znane jako reaktywne formy tlenu (ROS). Suplementy ubichinolu i CoQ10 pomagają chronić błony mitochondrialne przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.

Wiele schorzeń, w tym choroby serca, wydaje się być zakorzenionych w dysfunkcji mitochondriów. CoQ10 jest używany przez każdą komórkę w organizmie człowieka, ale szczególnie przez komórki serca. Komórki mięśnia sercowego zawierają około 5000 mitochondriów w każdej komórce.

Dla dalszego porównania, mitochondria stanowią około 35% objętości tkanki serca i tylko 3% do 8% objętości tkanki mięśni szkieletowych.

W innych badaniach stwierdzono, że CoQ10 pomaga poprawić migotanie przedsionków (AFib). Migotanie przedsionków to nieprawidłowy, zbyt szybki rytm serca, który pojawia się, gdy przedsionki - górne jamy serca - biją niezsynchronizowane z komorami - dolnymi jamami serca. Jest to częsty objaw u osób z niewydolnością serca lub chorobami serca. Ponadto CoQ10 wpływa na kilka innych aspektów zdrowia serca, w tym:

  o Nadciśnienie tętnicze — CoQ10 działa bezpośrednio na śródbłonek, rozszerzając naczynia krwionośne i obniżając ciśnienie krwi. CoQ10 zmniejsza również poziom aldosteronu - hormonu, który powoduje zatrzymywanie soli i wody. Kiedy poziom aldosteronu spada, nadmiar soli i wody jest wydalany przez nerki, często powodując obniżenie ciśnienia krwi.

  o Zapalenie ogólnoustrojowe — suplementacja diety dawką od 60 do 500 miligramów (mg) CoQ10 przez osiem do 12 tygodni może znacznie zmniejszyć poziom czynnika martwicy nowotworów alfa (TNF-α), IL-6 i białka C-reaktywnego (CRP) - trzy markery rozległego stanu zapalnego.

  o Udar – ogólnoustrojowe zapalenie, stres oksydacyjny i uszkodzenie komórek nerwowych odgrywają istotną rolę w rozwoju udaru mózgu. Badania sugerują, że suplementacja CoQ10 może zmniejszyć zmiany niedokrwienne i poprawić wyniki u pacjentów, którzy byli leczeni statynami po udarze (statyny zmniejszają poziom CoQ10 w organizmie).

Organizm człowieka może wytwarzać CoQ10, ale zmiany genetyczne w metabolizmie, zła dieta, stres oksydacyjny, choroby przewlekłe i starzenie się mogą zakłócać jego produkcję i prowadzić do niedoboru CoQ10. Leki statynowe mogą również wyczerpywać zapasy CoQ10.

Produkcja ubichinolu wzrasta od wczesnego dzieciństwa do połowy lub późnych lat dwudziestych. Do czasu osiągnięcia 30 roku życia, produkcja zaczyna spadać. Młodzi ludzie mogą stosować suplementy CoQ10, ale starsi ludzie odnoszą większe korzyści z suplementacji ubichinolu, ponieważ jest on łatwiej wchłaniany.

Spersonalizowane podejście jest najlepsze

Nie ma uniwersalnego podejścia, jeśli chodzi o wspieranie zdrowia serca. Badacze biorący udział w badaniu zauważyli, że „optymalna strategia żywieniowa promująca zdrowie kardiometaboliczne będzie prawdopodobnie obejmować spersonalizowane kombinacje tych składników odżywczych”.

Zdrowa dieta, aktywność fizyczna, redukcja stresu i czynniki społeczne — tj. silne i pozytywne relacje — są kluczem do zdrowia serca i ogólnego stanu zdrowia.  Jak już wspomniałem, badanie indeksu omega-3 jest jednym z najważniejszych corocznych badań przesiewowych, jakie należy wykonać.