W SKRÓCIE

  • Szumy uszne nie są specyficzną chorobą, ale raczej objawem spowodowanym przez różne czynniki, takie jak uraz ucha, problemy z układem krążenia lub utrata słuchu związana z wiekiem.
  • Badanie z 2020 roku wykazało, że składniki odżywcze i wzorce żywieniowe mogą wpływać na podatność danej osoby na hałas i skutki starzenia się, które mogą powodować szum w uszach i utratę słuchu.
  • Naturalne środki zaradcze, takie jak miłorząb dwuklapowy i korzeń kozłka, mogą pomóc w radzeniu sobie z szumem w uszach. Optymalizacja poziomów składników odżywczych, takich jak cynk, witamina B12, tauryna, CoQ10/ubichinol i magnez, również może pomóc złagodzić szum w uszach.
  • Najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia uszu i uniknięcie szumów usznych i utraty słuchu jest wyeliminowanie niezdrowych nawyków ze stylu życia.

Według dr. Mercoli

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś dzwonienia lub szumów w jednym lub obu uszach? Jeśli tak, to nie jesteś sam — według NIH około 25 milionów Amerykanów, czyli 10% populacji USA, doświadczyło tego uczucia w ciągu ostatniego roku.

Nazywa się to szumami usznymi i chociaż nie jest to specyficzna choroba, może wskazywać, że coś jest nie tak z układem słuchowym. Oto kilka ważnych faktów, które warto wiedzieć o szumach usznych.

Co to są szumy uszne i jakie daje objawy?

Termin „szumy uszne” pochodzi od łacińskiego słowa „tinnire”, które oznacza „dzwonić” — i chociaż większość osób doświadczających tego stanu twierdzi, że słyszy dźwięk dzwonienia, niektórzy opisują również inne dźwięki, takie jak brzęczenie, klikanie, buczenie, pisk lub syczenie.

W większości przypadków ludzie doświadczają tak zwanego subiektywnego szumu w uszach — dzwonienia, które tylko dana osoba możesz usłyszeć. Inni zwykle tego nie słyszą. Ton i głośność mogą być niskie lub wysokie i mogą się okresowo zmieniać. Może to zależeć od otoczenia i innych czynników. Niektórym przeszkadza uczucie dzwonienia w nocy, gdy jest cicho, dlatego często szumy uszne są powiązane z problemami ze snem, a nawet depresją.

Dźwięki fantomowe: co powoduje szumy uszne?

Jak wspomniano powyżej, szum w uszach nie jest specyficzną chorobą, ale raczej objawem spowodowanym przez różne czynniki, takie jak uraz ucha, problem z układem krążenia lub utrata słuchu związana z wiekiem. Przejawia się, gdy komórki wewnątrz ślimaka — wewnętrznej części ucha — są uszkodzone. Te nieprawidłowo działające komórki wysyłają sygnały do mózgu nawet przy braku słyszalnego dźwięku. W rezultacie mózg tłumaczy te sygnały na dźwięk dzwonka (lub innego rodzaju hałas).

Audiolog Sarah Sydlowski z Cleveland Clinic porównuje ten stan do fantomowego bólu kończyny – stanu, w którym osoba nadal odczuwa ból z części ciała, która została amputowana, takiej jak noga lub ramię. Według dr Sydlowski:

„Zazwyczaj szum w uszach jest wynikiem jakiegoś uszkodzenia ucha wewnętrznego (ślimaka). Kiedy tak się dzieje, ślimak nie przestaje działać. Nadal próbuje działać, przez co dana osoba może słyszeć określone dźwięki. Kiedy ucho wewnętrzne nie działa prawidłowo, zaczyna wydawać dźwięki, które zastępują dźwięki, które docierałyby z otoczenia. To dźwięk fantomowy”.

Co może powodować uszkodzenie ślimaka? Przyczyn jest wiele, m.in.

Narażenie na głośne dźwięki (takie jak muzyka, maszyny lub eksplozje)

Działania niepożądane leków (w tym niektórych antybiotyków, leków moczopędnych, przeciwdrgawkowych i przeciwbólowych)

Ubytek słuchu związany z wiekiem (szum w uszach jest czasem pierwszym objawem)

Zła postawa (wielokrotne pochylanie głowy do przodu, na przykład podczas korzystania ze smartfona lub innych gadżetów)

Urazy głowy lub szyi, a także problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym (TMJ).

Niektóre choroby, w tym zaburzenia neurologiczne, zaburzenia naczyń krwionośnych i guzy

Otoskleroza (usztywnienie kości w uchu środkowym)

Uszkodzenie spowodowane ciężką infekcją ucha

Genetyczne wady ucha wewnętrznego

Ekspozycja na pole elektromagnetyczne (EMF)

Ostatnio szum w uszach został również powiązany z powikłaniami po COVID-19, ponieważ wirus infekuje ucho wewnętrzne. Białko kolczaste wirusa może również powodować uszkodzenie śródbłonka. Utrata słuchu i zawroty głowy również były obserwowane jako powikłanie tej infekcji.

Szumy uszne mogą występować również u młodzieży

Ponieważ szum w uszach jest często objawem utraty słuchu związanej z wiekiem, stan ten jest bardziej rozpowszechniony wśród osób starszych, zwłaszcza w wieku powyżej 50 lat. Jednak ostatnio ten stan staje się coraz bardziej powszechny również wśród młodszych osób. Powód: są bardziej skłonni do słuchania głośnej muzyki przez słuchawki douszne oraz są narażeni na hałas z otoczenia.

Według jednego z badań, u 29% nastolatków w wieku od 11 do 17 lat występują chroniczne szumy uszne. Naukowcy odkryli również, że osoby dotknięte tą chorobą mają zmniejszoną tolerancję na głośny hałas — znak, że nerwy słuchowe zostały uszkodzone. W takim przypadku, komórki mózgowe zwiększają wrażliwość na hałas, sprawiając, że dźwięki wydają się głośniejsze niż są w rzeczywistości.

Strategie wczesnego leczenia szumów usznych

Jeśli odczuwasz dzwonienie lub brzęczenie w uszach, które trwa dłużej niż jeden dzień, nie ignoruj tego — zamiast tego odwiedź laryngologa, aby ustalić problemy ze słuchem, lub audiologa, aby sprawdzić, czy nie doszło do ubytku słuchu. Jeśli lekarz odkryje, że szumy uszne są spowodowane ubytkiem słuchu, może zalecić stosowanie aparatu słuchowego. Korzystanie z urządzenia generującego biały szum, również może sprawić, że objawy szumu w uszach będą mniej zauważalne. Inne pomocne metody leczenia szumów usznych obejmują:

Terapia poznawczo-behawioralna - terapie, takie jak trening uważności i terapia relaksacyjna, mogą pomóc zminimalizować wpływ szumów usznych, przy czym uważa się, że uważność jest bardziej skuteczna z tych dwóch technik. Uczy akceptować dźwięki zamiast z nimi walczyć.

Terapia przekwalifikowania szumów usznych nazywana również terapią przyzwyczajenia słuchowego, składa się z dwóch metod: po pierwsze, używa się generatora dźwięków o niskim poziomie, który może pomóc odczulić daną osobę na dźwięk i przeszkolić mózg, aby zmniejszał odczucie szumu w uszach, a po drugie, ukierunkowane poradnictwo pomaga radzić sobie ze stresem i przeszkolić mózg do korzystania z generatora.

Terapia muzyczna - Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco wprowadził również tak zwany protokół odczulania akustycznego neuromonics, który opiera się na użyciu procesora podłączonego do słuchawek, które dostarczają muzykę dostosowaną do ubytku słuchu danej osoby. Poradnictwo jest również częścią terapii.

Należy pamiętać, że wymienione wyżej metody nie mogą wyleczyć szumów usznych ani stanu podstawowego, który może je wywołać. Każdy przypadek szumu w uszach należy traktować indywidualnie, ponieważ nie ma dwóch takich samych przypadków.

Dieta może odgrywać ważną rolę

To, co jesz, odgrywa znaczącą rolę w ogólnym stanie zdrowia, w tym w zdrowiu układu słuchowego. W badaniu z 2020 r. przeanalizowano, w jaki sposób składniki odżywcze i wzorce żywieniowe mogą wpływać na podatność danej osoby na hałas i skutki związane z wiekiem, które mogą powodować szumy uszne i utratę słuchu. Zgodnie z ustaleniami:

Wysokie spożycie wapnia, żelaza i tłuszczów wiązało się ze zwiększonym ryzykiem szumów usznych

Wysokie spożycie witaminy B12 i mięsa wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem szumów usznych

Wysokie spożycie witaminy D oraz owoców, warzyw i mięsa wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia problemów ze słuchem

Dieta wysokotłuszczowa była związana z większym ryzykiem problemów ze słuchem

Autorzy badania podsumowali swoje odkrycia, zauważając, że „dieta o niskiej zawartości tłuszczu, bogata w witaminy i przeciwutleniacze może być ważna dla zdrowia słuchu”.

Zoptymalizuj te składniki odżywcze w celu poprawy zdrowia uszu

Oprócz zdrowej diety, upewnienie się, że dostarcza ona optymalnych ilości określonych składników odżywczych, może pomóc w leczeniu szumów usznych.

Magnez — badania wykazały, że pacjenci cierpiący na szumy uszne o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego odczuli wyraźną poprawę, gdy przyjmowali 532 miligramy magnezu dziennie przez trzy miesiące.

Cynk i witamina B12 — te dwa składniki są potrzebne do optymalnego funkcjonowania nerwów, dlatego ich niedobór może wywołać lub pogorszyć szumy uszne.

Koenzym Q10 i jego zredukowana forma - ubichinol — pomagają neutralizować reaktywne formy tlenu (które wpływają na postęp szumów usznych) i wspomagają funkcje mitochondriów w celu zmniejszenia utraty słuchu spowodowanej hałasem.

Tauryna — oprócz pomocy w zmniejszeniu nasilenia szumu w uszach, stwierdzono, że ma również działanie ochronne w przypadku utraty słuchu, która jest związana ze stosowaniem leków.

Istnieje kilka naturalnych środków, które mogą pomóc w radzeniu sobie z objawami szumu w uszach. Należą do nich miłorząb dwuklapowy (ginkgo  biloba) i korzeń kozłka lekarskiego. Miłorząb dwuklapowy według jednego z badań okazał się skuteczniejszy niż placebo w leczeniu szumów usznych. Tymczasem korzeń kozłka działa poprzez wpływ na neuroprzekaźnik GABA, który wpływa na receptory dźwięku w mózgu, pomagając złagodzić szum w uszach.

Zapobieganie jest najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka szumów usznych

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duże potencjalne szkody może wyrządzić częste słuchanie głośnej muzyki i używanie słuchawek przez dłuższy czas — aż będzie za późno, a szkody będą już nieodwracalne.

Dlatego najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia uszu i uniknięcie szumów usznych i utraty słuchu jest wyeliminowanie niezdrowych nawyków. Poniżej kilka wskazówek, jak zacząć.

Noś zatyczki do uszu w hałaśliwych miejscach, takich jak koncerty, lub gdy używasz głośnego sprzętu, takiego jak kosiarka. Jeśli to możliwe, ogranicz czas spędzany w tych miejscach.

Zmniejsz głośność na osobistych urządzeniach audio i ogranicz ich używanie do jednej godziny dziennie.

Używaj dopasowanych słuchawek lub słuchawek z redukcją szumów, które pomogą Ci wygodnie słuchać przy minimalnym poziomie głośności.

Rozważ użycie aplikacji do pomiaru decybeli na telefonie — wyświetli ostrzeżenie, jeśli głośność osiągnie potencjalnie szkodliwy poziom.