W SKRÓCIE

 • Astma jest chorobą autoimmunologiczną, która powoduje stan zapalny w drogach oddechowych. Objawy obejmują świszczący oddech, duszność i kaszel.
 • Można skutecznie łagodzić objawy astmy stosując środki homeopatyczne, a także optymalizując poziom witaminy D.
 • Do dodatkowych sposobów radzenia sobie z astmą należą: wyeliminowanie czynników wyzwalających objawy choroby z domu i bezpośredniego otoczenia, spożywanie większej ilości kwasów tłuszczowych omega-3 i odpowiednie techniki oddechowe.

Według dr. Mercoli

Astma jest chorobą autoimmunologiczną, która powoduje stan zapalny w drogach oddechowych, co wywołuje objawy, takie jak świszczący oddech, duszność i kaszel. Nasilenie objawów może wahać się od łagodnego do ciężkiego, a ich częstotliwość może być rzadka lub mogą one wystepować nawet codziennie. Choroba zwykle rozpoczyna się w dzieciństwie i może trwać całe życie.

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie astmę, istnieje kilka naturalnych sposobów, które możesz wypróbować, aby lepiej radzić sobie z objawami bez konieczności stosowania leków. Od środków homeopatycznych po wprowadzanie zmian w domu i diecie — bardziej szczegółowe opisy znajdziesz poniżej.

Wypróbuj 9 homeopatycznych środków łagodzących astmę

Homeopatia jest alternatywną strategią leczenia, której celem jest leczenie chorób za pomocą dwóch koncepcji:

 • Podobne leczy podobne — Rozcieńczona postać substancji wywołującej objawy u zdrowej osoby może pomóc w leczeniu podobnych objawów.
 • Prawo rozcieńczonych dawek — Im bardziej rozcieńczona substancja, tym większy potencjał leczniczy.

Jeśli zamierzasz wypróbować środki homeopatyczne w celu złagodzenia objawów astmy, sugeruję współpracę z lekarzem homeopatą, który pomoże wybrać odpowiednie środki. Poniżej wymieniono dziewięć często przepisywanych leków homeopatycznych na astmę:

Ipekakuana prawdziwa (wymiotnica lekarska)

Ten homeopatyczny środek jest wytwarzany z krzewu ipekakuana prawdziwa (Cephaelis ipecacuanha), pochodzącego z Brazylii. Jest przepisywany w leczeniu nagłego świszczącego oddechu i kaszlu z ciągłym odksztuszaniem i wymiotami. Osoby słyszące świsty w klatce piersiowej, które nasilają się w ciepłą i wilgotną pogodę lub upał, pocące się, odczuwające mdłości, również mogą odnieść korzyści ze stosowania tego środka.

Arsenicum album

Arsenhm album może być przepisywany na trudności w oddychaniu w nocy, pragnienie towarzyszące częstemu popijaniu wody oraz niepokój związany z trudnościami w oddychaniu.

Natrum sulphuricum

To lekarstwo jest przepisywane na astmę występującą przy wilgotnej pogodzie, kiedy pacjent zgłasza odksztuszanie gęstej, zielonej plwociny.  Może być również pomocny dla dzieci i osób dorosłych, u których objawy astmy nasilają się około godziny 4 rano, podczas wilgotnej pogody i przed miesiączką.

Nux vomica

Jeśli masz objawy astmy, które występują w przypadku rozstroju żołądka, możesz rozwarzyć przyjmowanie nux vomica.  Może być również przepisana w przypadku porannych ataków astmy, silnych ataków po jedzeniu lub podczas suchej pogody.

Lobelia inflata

Lobelia rozdęta (Lobelia inflata) może być przepisywana, gdy występuje nadmierne napełnienie płuc i duszność nieproporcjonalna do świszczącego oddechu. Astma może być również wywołana przez niepokój, co prowadzi do niepotrzebnie trudnego oddychania podczas pracy. Palenie również może wywoływać te objawy.

Ten środek może zaradzić atakom astmu w trakcie porodu. Osoby, które odczuły ulgę stosujac ten środek, uważają również, że zimna i wilgotna pogoda nasila objawy astmy, a powolne, głębokie oddychanie łagodzi chorobę.

Antimonium tartaricum (sól potasowo-antymonowa kwasu winowego)

Ten związek był tradycyjnie stosowany jako środek wymiotny. W kontekście homeopatycznym dawki są nieskończenie małe i może być stosowany z pewnymi korzyściami u dzieci i osób starszych, zwłaszcza gdy objawy są związane z infekcją.

Bez czarny (Sambucus nigra)

Ekstrakt z czarnego bzu (Sambucus nigra) może być również stosowany jako środek przeciwwirusowy. W homeopatii może być korzystny dla osób, które odczuwają duszności w nocy lub u których objawy nasilają się między północą a 3 nad ranem.

Sasanka (Pulsatilla)

Pulsatilla może być przyjmowana, gdy u rozgrzanej osoby pojawią się objawy astmy. Środek pomaga osobom z odruchem odkrztuszania żółtego śluzu oraz z uciskiem w klatce piersiowej wieczorem, ustępującym po ekspozycji na chłodne powietrze.

Spongia tosta

Dla osób doświadczających szczekającego suchego kaszlu związanego z atakiem astmy, Spongia tosta może być najlepszą opcją. W tym przypadku objawy często występują w nocy.

Zoptymalizuj poziom witaminy D

Według raportu opublikowanego w The New York Times w 2014 roku, ataki astmy zostały powiązane z niedoborem witaminy D. Niski poziom witaminy D został powiązany z większą częstością i nasileniem ataków astmy. Problem może dotyczyć również przyszłych pokoleń — badanie z 2007 roku wykazało, że stosowanie przez kobiety w ciąży złej jakości diety i niski poziom witaminy D w czasie ciąży były czynnikami decydującymi w rozwoju astmy u ich dzieci przed ukończeniem 5 roku życia.

Najlepszym sposobem na zwiększenie poziomu witaminy D jest regularne przebywanie na słońcu około południa słonecznego, czyli między 11:30 a 14:30. Podczas przebywania na słońcu staraj się odsłonić jak najwięcej skóry, aby zmaksymalizować rezultaty. Poziom witaminy D powinien wynosić od 60 do 80 nanogramów na mililitr (ng/ml). Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do wygrzewania się na słońcu, ważne jest, aby zbudować na nie tolerancję. Uważaj, aby nigdy nie poparzyć skóry i regularnie badaj krew, aby monitorować poziom witaminy D.

Inne wskazówki, które mogą pomóc w leczeniu astmy

 • Spożywaj więcej kwasów tłuszczowych omega-3 — Badanie opublikowane w 2018 roku wykazało, że wyższe spożycie kwasów omega-3 wiązało się ze zmniejszeniem objawów astmy. Te zdrowe tłuszcze można pozyskać z małych, tłustych ryb zimnowodnych, takich jak sardele i sardynki. Unikaj większych ryb mięsożernych, takich jak marlin, miecznik i tuńczyk, ponieważ mają one wyższe stężenie rtęci, co może negatywnie wpłynąć na zdrowie.

Dziki łosoś alaskański to kolejne dobre źródło kwasów omega-3, podobnie jak wysokiej jakości olej z kryla (suplement). Poszukaj oleju z kryla wyprodukowanego z kryla złowionego w oceanie antarktycznym.

 • Zwiększ spożycie witaminy E — Wyniki podwójnie zaślepionego, kontrolowanego placebo badania z udziałem osób dorosłych wykazały, że suplementacja witaminy E przez 14 dni pomogła zmniejszyć objawy zapalne związane z astmą. Zwiększenie spożycia witaminy E zwiększa również ochronę oczu przed jaskrą, a także wzmacnia funkcje odpornościowe.

Bogatymi źródłami witaminy E są orzechy i nasiona, a także warzywa, takie jak szpinak i brokuły. Jeśli zdecydujesz się na suplementację witaminy E, pamiętaj, że jest ona rozpuszczalna w tłuszczach, więc przyjmuj ją z posiłkiem zawierającym tłuszcze.

 • Wypróbuj odpowiednie techniki oddechoweSposób, w jaki oddychasz, może zwiększać podatność na ataki astmy. Badania kliniczne z udziałem astmatyków wykazały, że oddychają oni około 14 litrami powietrza na minutę, podczas gdy normalna objętość powietrza wynosi około 11 litrów na minutę. Opierając się na tych dowodach, wolniejsze i mniej głębokie oddychanie może pomóc w leczeniu astmy. Badania sugerują również, że oddychanie przez nos jest bardziej korzystne niż przez usta.
 • Rozważ zastosowanie moringi olejodajnej — Badanie wykazało, że Moringa oleifera może pomóc zmniejszyć nasilenie objawów astmy i poprawić parametry czynności płuc, w tym natężoną pojemność życiową, natężoną objętość wydechową i szczytowy przepływ wydechowy. Wykazano również, że Moringa oleifera pomaga zmniejszyć nasilenie ataków astmy.
 • Rozpylony olej z czarnuszki — Jeśli masz w domu dyfuzor olejowy, możesz użyć oleju z nasion czarnuszki, aby złagodzić ataki astmy. W badaniu opublikowanym w Saudi Pharmaceutical Journal zauważono, że czarnuszka ma właściwości przeciwzapalne, które korzystnie wpływają na stany zapalne w astmie.

Unikaj typowych czynników wyzwalających atak astmy

Ustalenie i wyeliminowanie czynników wyzwalających ataki astmy z domu lub miejsca pracy może znacznie pomóc w leczeniu tej choroby. Poniżej wymieniono typowe czynniki wyzwalające atak astmy:

 • Alergeny — Substancje takie jak roztocza, pyłki, pleśń i sierść zwierząt domowych.
 • Drażniące substancje chemiczne — Dym z wyrobów tytoniowych, paleniska, opary z grilla węglowego, farby, benzyna i smog.
 • Pogoda — Nagłe zmiany pogody lub temperatury mogą spowodować atak astmy.
 • Leki — Atak astmy mogą wywołać niektóre leki, takie jak aspiryna i niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Rozpoznanie czynników wyzwalających atak astmy i wyeliminowanie ich ze środowiska może pomóc w lepszym leczeniu astmy. Warto również umieścić w domu rośliny, które mogą pomóc zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza. Poniżej wymieniono 12 roślin, które według American Chemical Society mogą być pomocne:

Grubosz jajowaty

Zielistka Sternberga

Guzmania języczkowata

Kaktus karaibski

Dracena

Paprocie

Skrzydłokwiat

Bluszcz pospolity

Figowiec

Sansewieria gwinejska

Filodendron

Palma bambusowa

Oprócz dodania tych roślin, rozważ utrzymanie urządzeń gospodarstwa domowego w jak najlepszym stanie. Źle konserwowane grzejniki oraz piece, podgrzewacze ciepłej wody, zmiękczacze wody i inne urządzenia spalające paliwo mogą wydzielać tlenek węgla i dwutlenek azotu. Inne strategie, które możesz wypróbować, to częste wietrzenie poprzez otwieranie okien oraz stosowanie osuszaczy w celu utrzymania wilgotności w pomieszczeniu między 30% a 50%, aby zapobiec rozwojowi pleśni.