W SKRÓCIE

  • Praktyki rolnicze w gospodarstwach konwencjonalnych są w dużym stopniu uzależnione od użycia pestycydów, fungicydów i herbicydów w celu ochrony powszechnie uprawianych roślin monokulturowych. Badanie z 2023 r. daje wgląd w to, z czego może wynikać różnica w smaku i słodyczy truskawek sprzedawanych w sklepach.
  • Dane ujawniły, że dwa powszechnie stosowane fungicydy radykalnie zmniejszyły ilość rozpuszczalnych cukrów i składników odżywczych, tym samym zmieniając smak i aromat owoców. Jak wykazano w artykule, uprawiane metodami ekologicznymi odmiany truskawek mają lepszy smak i większą wartość odżywczą.
  • Tradycyjne praktyki rolnicze są zagrożone. Podczas gdy globaliści kupują grunty rolne premium, które nie są wykorzystywane w rolnictwie ekologicznym, biodynamicznym ani regeneracyjnym, rząd federalny od 2015 r. obserwuje ekologiczną farmę Amosa Millera, w której produkty są uprawiane bez użycia pestycydów, GMO, benzyny i nawozów.
  • Praktyki rolnictwa regeneracyjnego pomagają chronić ziemię i zdrowie ludzi, ale nie wspierają zysków finansowych przemysłu spożywczego. Ponieważ coraz więcej osób dostrzega potrzebę unikania pestycydów, wzrosło zapotrzebowanie na nasiona ekologiczne. Zwróć uwagę, aby kupować ekologiczne nasiona zebrane z roślin uprawianych metodami ekologicznymi.

Według dr. Mercoli

Praktyki rolnicze w gospodarstwach konwencjonalnych są w dużym stopniu uzależnione od użycia pestycydów, fungicydów i herbicydów w celu ochrony powszechnie uprawianych roślin monokulturowych. Badanie z 2023 r. daje wgląd w to, z czego może wynikać różnica w smaku i słodyczy truskawek kupionych w sklepie.

Według sondaży, głównym powodem, dla którego ludzie wybierają żywność ekologiczną, jest unikanie narażenia na pestycydy. Te związki chemiczne nie tylko zagrażają środowisku, ale stanowią również bardzo wyraźne i bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.

Glifosat - aktywny składnik herbicydu Roundup firmy Monsanto/Bayer - trafił na pierwsze strony gazet, ponieważ jest najczęściej stosowaną rolniczą substancją chemiczną w historii, a także dlatego, że Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) uznała go za prawdopodobny czynnik rakotwórczy dla ludzi.

IARC doszła również do wniosku, że istnieją mocne dowody na genotoksyczność glifosatu. Swoje wnioski oparła na przeglądzie około 1000 badań, w tym przeprowadzonych na ludziach narażonych na glifosat w pracy oraz wynikach badań na eksperymentalnych modelach zwierzęcych i laboratoryjnych.

Odkąd w 2015 r. IARC zidentyfikowała glifosat jako prawdopodobny czynnik rakotwórczy, pojawiły się dodatkowe poważne problemy zdrowotne, w tym powiązanie glifosatu ze stłuszczeniem wątroby i chorobą nerek.6 Zwiększone użycie jest dobrze skorelowane z równoczesnym wzrostem częstości występowania wielu nowotworów, w tym raka piersi, trzustki, nerek, tarczycy, wątroby, pęcherza moczowego i białaczki szpikowej.

Wszechobecny charakter stosowania glifosatu w praktykach rolniczych doprowadził do wzrostu liczby badań wykazujących jego niekorzystny wpływ na zdrowie ludzi. Według danych CDC ponad 80% dzieci i dorosłych w USA ma wykrywalny poziom glifosatu w moczu. Choć glifosat jest szkodliwy i niebezpieczny dla gleby i zdrowia ludzi, nie jest to jedyny środek chemiczny stosowany w rolnictwie konwencjonalnym.

Naukowcy biorący udział w opisanym badaniu starali się określić mechanizm wykorzystywany przez fungicydy do zmiany smaku i wartości odżywczej truskawek. Co ciekawe, badanie z 2003 roku oceniające wpływ glifosatu na aktywność drobnoustrojów w glebie wykazało, że po kilku latach stosowania w glebie wzrósł poziom promieniowców i grzybów.

Pestycydy negatywnie wpływają na smak i wartości odżywcze truskawek

Smak i wartość odżywcza owoców wynika z ich unikalnej zawartości składników odżywczych. Według ZME Science, fungicydy mają za zadanie przerywać procesy komórkowe w celu zwalczania grzybów niszczących uprawy. Jednak te same mechanizmy mogą również uszkadzać plony owoców, co zakłóca produkcję lotnych związków i składników odżywczych, które są niezbędne dla smaku truskawek.

Naukowcy zauważyli, że konsumenci skarżyli się na zmianę smaku i chociaż pestycydy prawdopodobnie miały na to wpływ, mechanizm był niejasny. Badanie rozpoczęto od wyhodowania trzech grup truskawek w identycznych warunkach. Następnie naukowcy zastosowali fungicydy na dwóch grupach roślin, gdy były jeszcze młode i zielone, podczas gdy grupa kontrolna nie została narażona na fungicydy.

Naukowcy zastosowali dwa najczęściej stosowane fungicydy - boskalid (BOS) i difenokonazol (DIF). Pod koniec sezonu wegetacyjnego wszystkie trzy grupy truskawek były identyczne pod względem wielkości i koloru. Następnie naukowcy przeanalizowali skład chemiczny i odkryli uderzający wzór między tymi, które zostały potraktowane środkiem grzybobójczym, a tymi, które nie zostały na niego narażone.

Truskawki spryskane pestycydem miały dramatycznie zmniejszoną ilość rozpuszczalnych cukrów i składników odżywczych, takich jak witamina C. Niektóre cukry w dojrzałych owocach zostały przekształcone w kwas, co sprawiło, że owoce były mniej słodkie. Dodatkowo uszkodzenia oksydacyjne spowodowane przez fungicydy osłabiły również zapach i smak owoców.

Naukowcy odkryli, że boskalid miał również bezpośredni wpływ na geny zaangażowane w produkcję cukrów, składników odżywczych, aminokwasów i związków lotnych. Gdy wykonano testy smaku, niezmiennie preferowano ekologiczne truskawki, które nie zostały narażone na działanie fungicydów.

Smak i wartość odżywcza są ze sobą powiązane

Według ZME Science, profil smakowy owoców jest powiązany z ich wartością odżywczą. Na przykład, słodycz wynika z obecności glukozy lub fruktozy w owocach. Zapach lub aromat jest powiązany z zawartością estrów i terpenów, które są związkami aromatycznymi znanymi z przyjemnego zapachu.

Związki te odgrywają ważną rolę w zapachu i smaku powstającym podczas produkcji wina. Terpeny występują głównie w roślinach i są głównymi składnikami olejków eterycznych. Niektóre popularne źródła terpenów to herbata, owoce cytrusowe i konopie indyjskie. Mają długą historię stosowania w medycynie tradycyjnej ze względu na właściwości przeciwplazmatyczne i przeciwwirusowe. Jednym z terpenów szeroko stosowanych w naturalnej medycynie ludowej jest kurkumina, która ma właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, przeciwutleniające i moczopędne.

W artykule z 2022 roku opublikowanym w PNAS zauważono, że konsumenci często uważają odmiany ozdobne uprawiane w ogrodzie za bardziej aromatyczne niż te same owoce zakupione w sklepie. Rolnicy komercyjni często koncentrują się na cechach ważnych dla producentów, takich jak wydajność. W tym artykule naukowcy sugerują, że pomagając rolnikom poprawić smak, może to również poprawić zadowolenie klientów i sprzedaż.

Jednak pewne odmiany mogą mieć lepszy smak i być bogatsze w wartości odżywcze, ponieważ są uprawiane metodami ekologicznymi bez użycia pestycydów, herbicydów i fungicydów, które utrudniają ich wzrost i zaburzają zawartość składników odżywczych.

Zagrożone tradycyjne praktyki rolnicze

Tradycyjne praktyki rolnicze, w tym płodozmian i naturalne zwalczanie szkodników bez stosowania pestycydów, były postrzegane jako zagrożenie przez globalistów i rząd federalny. Na przykład, miliarder technologiczny Bill Gates, współzałożyciel i były dyrektor generalny Microsoftu – chociaż jego wizerunek nie pasuje do roli czołowego rolnika w Ameryce – po cichu wykupuje ogromne połacie ziemi pod przykrywką firmy inwestycyjnej Cascade Investment LLC.

Obecnie posiada co najmniej 242 000 akrów najlepszych gruntów rolnych w USA. To zakup 14 500 akrów w 2020 roku w stanie Waszyngton zwrócił uwagę Erica O'Keefe. W swoim czasopiśmie „The Land Report” każdą sprzedaż ponad 1000 akrów nazywa „bardzo rzadkim wydarzeniem”.

Podcas przeprowadzanego śledztwa odkrył, że zakup został zarejestrowany na małą firmę z Luizjany. „To od razu wydawało się podejrzane” – powiedział O'Keeffe dla New York Post. Było to 14 500 akrów w sercu jednego z najdroższych obszarów w Ameryce. Okazało się, że mała firma działała w imieniu Cascade Investment na zlecenie Gatesa, który jest właścicielem gruntów w Waszyngtonie, Illinois, Iowa, Kalifornii, Luizjanie i wielu innych stanach.

Gates ma wielką wizję dla całej tej ziemi, ale niestety nie obejmuje ona ekologicznych, biodynamicznych ani regeneracyjnych praktyk rolniczych, które są niezbędne do uzdrowienia ekosystemu i produkcji prawdziwie zrównoważonej, odżywczej żywności dla przyszłych pokoleń.

Zamiast tego areał może zostać przeznaczony na produkcję genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy i soi, które są podstawą tego, co Gates ma nadzieję, stanie się coraz bardziej syntetycznym, wysokoprzetworzonym źródłem żywności.

Rząd federalny również zaangażował się w walkę o ochronę upraw nasion GMO, kiedy urzędnicy z USDA wzięli pod lupę ekologiczną farmę Amosa Millera.

Food Safety Network wielokrotnie nagłaśniała sytuację Millera do tego stopnia, że ma on swój własny tag na blogu i strony z treściami obejmującymi problemy farmy z rządem, pomimo tego, że farma ta produkuje produkty ekologiczne, wolne od pestycydów, herbicydów i nasion GMO.

W 2016 roku amerykański sąd zezwolił uzbrojonym funkcjonariuszom organów ścigania na towarzyszenie śledczym USDA Food Safety and Inspection Service podczas wizyty w domu i na farmie znanego amiszowskiego pacyfisty Millera. David Gumpert poinformował, że podczas tych inspekcji USDA zażądał nazwisk klientów Millera od 2012 roku. Miller odmówił, powołując się na wymogi umowne dotyczące zachowania poufności informacji.

Siedem lat później, w 2022 roku, Miller konsekwentnie znalazł się pod lupą USDA. Według Rebel News, uzbrojeni pracownicy federalni ponownie złożyli wizytę na farmie. Miller nie tylko nie stosuje pestycydów i herbicydów, ale gospodarstwo nie polega również na użyciu benzyny czy nawozów.

Jak zauważono w artykule opublikowanym w Rebel News, na wyniki finansowe Millera nie mają wpływu siły zewnętrzne, takie jak wojna między Ukrainą a Rosją, czego nie doświadczyli inni rolnicy, którzy stosują inne praktyki niż Miller. Agencje federalne uciekają się do użycia siły i wysokich grzywien, aby zmusić Millera do przestrzegania przepisów. Członkowie prywatnego klubu żywnościowego farmy płacą premię, aby otrzymać żywność od niezależnego rolnika, który nie używa produktów GMO i nie przetwarza mięsa i nabiału w zakładach USDA.

Rolnictwo regeneracyjne chroni ziemię i zdrowie ludzi

Will Harris jest pionierem rolnictwa regeneracyjnego, który prowadzi pastwiska White Oak w Bluffton w stanie Georgia. Produkuje wysokiej jakości ekologiczne produkty, w tym wołowinę i inne produkty pochodzenia zwierzęcego, oraz jest inspirującym przykładem tego, jak przekształcić rolnictwo konwencjonalne na regeneracyjne i prosperować finansowo.

Przed połową lat 90. Harris prowadził swoją farmę tak, jak jego ojciec i prawie każdy inny rolnik w kraju – „jako bardzo liniową, monokulturową hodowlę bydła” – powiedział podczas odcinka nagranego dla The Joe Rogan Experience.

Chociaż jest to niedoskonała praktyka, pomaga przywrócić naturalne cykle, które zostały przerwane przez rolnictwo przemysłowe. Jak zauważono na stronie internetowej White Oak Pastures: „rolnictwo regeneracyjne to system zasad i praktyk rolniczych, który ma na celu odbudowę i wzmocnienie całego ekosystemu gospodarstwa, kładąc duży nacisk na zdrowie gleby, zwracając również uwagę na gospodarkę wodną, stosowanie nawozów i wiele innych aspektów”.

Przed przejściem na rolnictwo regeneracyjne Harris przez 20 lat prowadził gospodarstwo w sposób przemysłowy, w tym stosując antybiotyki i implanty hormonalne, aby krowy rosły szybciej. Jednak technologie, na których opiera się rolnictwo przemysłowe w celu „poprawy” produkcji żywności, są destrukcyjne dla środowiska.

„Pestycydy, nawozy chemiczne, GMO, subterapeutyczne antybiotyki i implanty hormonalne… Te technologie powodują okropne, niezamierzone konsekwencje, które niekorzystnie wpływają na naszą ziemię, wodę, klimat i zwierzęta gospodarskie” – napisał Harris na swoim blogu.

Co więcej, umożliwiono rolnictwu skalowalność do tego stopnia, że ograniczona liczba międzynarodowych korporacji kontroluje większość dostaw żywności. Scentralizowany system żywnościowy przynosi korzyści tylko tym, którzy go kontrolują, i jest niekorzystny dla konsumentów.

Dlaczego warto wybrać nasiona Heirloom Organic do upraw ekologicznych?

Ponieważ coraz więcej ludzi dostrzega potrzebę unikania pestycydów, uprawiają własne produkty w ogrodach doniczkowych i na swoich podwórkach. Chociaż popyt na nasiona ekologiczne wzrósł, Heirloom Organic to jedna z nielicznych firm produkujących ekologiczne nasiona z roślin uprawianych metodami ekologicznymi. Większość firm nie uprawia własnych nasion. Chociaż możesz uprawiać rośliny w sposób ekologiczny, użyte nasiona mogą nie mieć ekologicznych korzeni.

Tom Stearns jest właścicielem i założycielem firmy High Mowing Organic Seeds, którą założył jako hobby w 1996 roku. W trzecim roku sprzedał nasiona o wartości 18 000 USD, a w czwartym roku - 34 000 USD. Rosnące zapotrzebowanie wymagało od Stearnsa przekształcenia swojego hobby w biznes, który szybko stał się firmą wartą pół miliona dolarów.

Stearns udzielił wywiadu Growing a Greener World w 2018 roku, podczas którego mówił o tym, jak ważny jest wybór ekologicznych nasion, aby stworzyć zdrowy plan żywieniowy. Chociaż istnieją zasady dotyczące stosowania związków chemicznych w komercyjnych uprawach żywności, zasady są bardziej łagodne, jeśli chodzi o uprawę konwencjonalnych nasion, które technicznie nie są produktem spożywczym:

„Uprawa nasion w sposób konwencjonalny również wymaga przestrzegania pewnych zasad dotyczących użycia różnych związków chemicznych, ale dozwolone jest użycie znacznie większej ilości związków niż w uprawach ekologicznych.
Tak więc uprawy nasienne są opryskiwane wieloma związkami chemicznymi, ponieważ nie są to uprawy spożywcze, więc nie przekłada się to na ryzyko dla ludzi, ale oczywiście nadal są to trucizny środowiskowe. W ekologicznej uprawie nasion nie stosuje się tak wielu związków i jest to znaczna różniaca w porównaniu z uprawami konwencjonalnymi”.

Innym otwierającym oczy faktem ujawnionym przez Stearnsa jest to, że 95% areału ekologicznych gospodarstw warzywnych jest obsadzone konwencjonalnymi nasionami. Niekoniecznie jest to wybór, ponieważ branża nasion ekologicznych jest wciąż w powijakach, co oznacza, że nie zawsze jest ich wystarczająco dużo lub właściwe odmiany nie zawsze są dostępne.

Połowa uprawianych obecnie warzyw nie ma źródeł komercyjnych — trzeba je zdobyć poprzez handel nasionami. High Mowing Organic Seeds stara się dostarczać rolnikom stosującym praktyki ekologiczne więcej ekologicznych odmian nasion.

Jeśli zajmujesz się ogrodem, poszukiwanie wysokiej jakości ekologicznych nasion pomoże Ci wyprodukować najmocniejsze rośliny i najzdrowszą żywność. Inną alternatywą jest jednak oszczędzanie nasion z własnych roślin. Oszczędzając nasiona z własnych, najlepiej prosperujących roślin na danej ziemi i w danym ekosystemie, stopniowo rozwijasz odmiany lepiej przystosowane do danej gleby, klimatu i warunków wzrostu.

Wielcy dostawcy nasion rzadko „przeszukują” pola w celu usunięcia gorszych lub nietypowych roślin, więc sprzedawane przez nich mieszanka nasion zapylanych na wolnym powietrzu zawiera również słabsze okazy. High Mowing jest jedną z nielicznych firm nasiennych, które wybierają tylko silniejsze rośliny, ale możesz także uzyskać własne nasiona, aby rośliny w uprawie były bardziej jednolite i miały lepszą jakość.

Można kontrolować pulę genów w celu uzyskania optymalnego kiełkowania, czasu dojrzewania, smaku, przechowywania, odporności na choroby i koloru. Po kilku sezonach coraz więcej Twoich roślin będzie miało wszystkie wybrane przez Ciebie cechy.